Opäť prichádza obdobie chrípky a chrípke podobných ochorení. Tak ako minulý rok, aj v tomto roku tu budeme mať jej kombináciu s COVID-19. Práve je vhodný čas, dať sa proti chrípke zaočkovať a tak si zvýšiť svoju odolnosť. Či sa dáte zaočkovať alebo nie, je vaše osobné rozhodnutie, sú však skupiny osôb, ktoré by nad…
Zdravie dospelého
Ako si pomôcť zvládnuť letné horúčavy?
Letné horúčavy sú nielen nepríjemné, ale aj skutočne rizikové pre ľudské zdravie. Minulý rok len v Európe umrelo v dôsledku horúčav viac ako 20 000 ľudí. Z dôvodu zmeny klímy budú horúčavy čoraz intenzívnejšie a dlhšie trvajúce. Musíme sa na to pripraviť a prispôsobiť tak naše mestá, obydlia a najmä, osvojiť si preventívne opatrenia týkajúce…
Spálenie očí slnkom: UV žiarenie škodí aj očiam
Nežiaduce účinky UV žiarenia na našu pokožku sú známejšie ako jeho negatívny vplyv na zdravie očí. Aj keď sa to možno zdá zvláštne, môže nám hroziť aj spálenie očí slnkom. Odborne to voláme fotokeratitída. Lenže, to nie je všetko. Dlhodobé vystavovanie očí UV žiareniu významne zvyšuje riziko rôznych očných ochorení. Akým spôsobom poškodzuje UV žiarenie…
Kolagén na kĺby: ako pomáha na artrózu?
Ak sa budete pýtať ľudí s bolesťou kĺbov, čo užívajú, často dostanete odpoveď: kolagén na kĺby. Za posledných desať rokov nás o jeho účinku presviedčajú reklamy v rôznych médiách. Čo na kolagén pri liečbe artrózy hovoria odborné klinické štúdie? Aké sú dôkazy na jeho užívanie? Čo je to artróza? Aj keď sa nám artróza spája…
Ako psychicky zvládnuť dlhodobý plač vášho bábätka?
Sú bábätká, ktoré sú pokojné, krásne spinkajú a takmer neplačú… Vraj. Moje veru také neboli a potrápili nás nielen večerné koliky, ale aj silnejší ezofagiálny reflux u dojčiat, či bolestivý rast zúbkov. Moje deti v prvých mesiacoch života pravidelne, skoro každý deň. Plač bábätka sme tak počúvali niekoľko hodín vkuse, pričom som ich mala celý…
Zamerajte sa na hluk! Môže vám to zlepšiť zdravie
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko hluku je okolo vás v priebehu dňa a ako to na vás vplýva? Ja som naň pomerne dosť citlivá, i keď v porovnaní s mojím mužom to nie je nič. Dnes som sledovala jednu zaujímavú časť TED talks, ktorú viedol Mathias Basner a bola venovaná téme: Prečo je…
Kyselina hyalurónová: čo to je a ako si ju doplniť?
Kyselina hyalurónová je zložité slovo, ktoré ste už určite počuli. Je totiž pomerne často spomínaná v reklamách sľubujúcich len tie najlepšie účinky, hlavne čo sa týka opätovného získania mladistvého vzhľadu. Jej účinky na zdravie sú však oveľa rozsiahlejšie. Kde všade nám môže pomôcť a ako? Čo je kyselina hyalurónová? Chemicky patrí medzi látky cukornatej povahy….
Nezabúdajme na rozvoj osobnosti
Jednou z najdôležitejších činností v živote je čítanie. Vďaka nemu sa raz za čas dostanem ku knihám, ktoré zmenia moje vnímanie sveta. Takou sa v poslednej dobe stala aj kniha od Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Už dávno som ju videla v knižnici mojich rodičov, ale, úprimne, myslela som si, že ide…
Vyskúšajte osvedčené prírodné prostriedky na vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ charakterizuje zvýšená tvorba hlienov v dýchacích cestách. Hlieny môžu predstavovať živnú pôdu pre množenie iných choroboplodných zárodkov. Odstrániť nadmerne vyprodukovaný hlien pomôže aj prírodná liečba vlhkého kašla, aj keď k dispozícii máte aj lieky zo skupiny mukolytík – expektorancií. Z čoho si môžete vyberať, ak chcete radšej staviť na prírodu? Rastlinné lieky a…
Ako si zlepšiť imunitu v období viróz?
Podľa štatistík, obdobie zvýšeného rizika výskytu akútnych respiračných infekcií trvá od septembra do apríla. Áno, rátate správne. Sú to až dve tretiny z roka, takže je nereálne držať sa takú dlhú dobu v karanténe. Máme spôsoby ako si zlepšiť imunitu a vyhnúť sa chorobám? Priemerný dospelý človek ochorie na vírusové ochorenia dýchacích ciest za rok…