Milovníci čaju na celom svete neustále hľadajú nové a vzrušujúce chute, ktoré potešia ich chuťové poháriky. Od klasických čiernych a zelených čajov až po bylinkové nálevy, existuje nekonečné množstvo možností, z ktorých si môžete vybrať. Dnes vám predstavím tipy na 4 menej tradičné bylinné čaje, ktoré môžete piť ako bežný čaj na zimné mesiace.
Ríbezľový čaj z listov
Ríbezle u nás pozná snáď každý ako malé drobné bobuľové ovocie. Často sa zvyknú piť aj vo forme sirupov. Nie každý však vie, že základnou surovinou sirupu nie je ovocie ale listy kríku. A práve tie môžeme nasušiť a použiť na prípravu čaju. Chuť je typicky ríbezľová, aj keď je jemnejšia ako je to pri sirupe.
Ak si chcete nazbierať a nasušiť vlastný čaj, zbierajte ich tesne pred alebo počas dozretia plodov. Vtedy majú najvýraznejšiu chuť. Čaj si môžete pripraviť aj z čerstvých ríbezľových listov, prípadne ich pre usušením nechať jemne zfermentovať.
List ríbezle čierne obsahuje najmä látky zo skupiny flavonoidov (ako je rutín), triesloviny a vitamín C. V liečiteľstve sa tento čaj zvykne používať na podporenie potenia a pre jeho mierne diuretické účinky. Môžete ho preto pokojne popíjať aj v prípade prechladnutia.
Malinový čaj z listov
Áno, podobne môžete usušiť aj listy z malín. Tento čaj sa bežne používa ako bežný bylinný čaj v domácnostiach, pretože nemá výrazné liečivé účinky. Môžeme ho teda piť dlhodobo, podobne ako ríbezľový čaj.
Z obsahových látok nájdeme v liste maliny triesloviny, minerály, ale aj vitamíny C, A a E. Vďaka tomu má jemne sťahujúcu chuť, ktorá sa však kombinuje s chuťou sladkou. V ľudovom liečiteľstve sa tento čaj používal aj na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a pri chronických kožných ochoreniach. Ak by sme bližšie študovanie zloženie bežných čajových zmesí v obchode, zistili by sme, že sa bežne nachádza v ovocných, detských aj diuretických čajovinách, väčšinou na vyplnenie objemu.
Ak si listy malinovníka chcete sami nasušiť, zbierajte ich na jar, ešte predtým, ako sa plne rozvinú jeho kvety. Pokiaľ túto možnosť nemáte, môžete si kúpiť čistý malinový čaj aj tu:
Čaj z Cistusu
Ak hľadáte bylinku, ktorá vyniká svojimi účinkami pri prechladnutí a bolesti hrdla, stavte na Cistus. Táto rastlina rastie v oblasti Stredomoria a v týchto končinách je od staroveku využívaná pre svoje liečebné účinky. U nás však stále patrí medzi menej tradičné bylinné čaje a málokto ho tu pozná. Ide o stálo zelený ker, ktorý pekne vonia a má nádherné farebné kvety. Nie nadarmo sa mu hovorí aj skalná ruža.
Zbierajú sa z neho listy, ktoré sa následne sušia na čaj. Niektoré druhy je možné pestovať aj u nás, tak ak si chcete rozšíriť svoju bylinkovú čajovú záhradu, vyberte si mrazuvzdorný druh a pokojne si ho zasaďte.
Tradičné liečiteľstvo ho využíva pre pozitívne účinky pri prechladnutí, kašli a na podporu zdravia pokožky. Aj novodobý výskum pomaly získava dôkazy o týchto jeho účinkoch. U nás je najčastejšie dostupný ako čaj z druhu Cistus incanus.
Čaj má typicky bylinkovú chuť, jemne horkú. Ak by ste ju chceli zjemniť, môžete ho osladiť medom a ochutiť citrónom.
Čaj z mladých listov lesnej jahody
Ak máte blízko domu les, kde rastú lesné jahody, tak spozornite. Okrem zbierania chutných malých bobuliek môžete rozšíriť svoj repertoár aj o mladé listy lesných jahôd a usušiť si ich na chutný čaj. Zbierajú sa mladé listy s kúskom stopky. Čaj vás prekvapí jemnou chuťou a vôňou. Listy totiž vyžarujú jemne sladkú a ovocnú vôňu, ktorá pripomína čerstvé jahody.
Okrem príjemných chuťových vlastností čaju, nie je na škodu vedieť, že tento čaj má aj viacero zdravotných výhod. Je bohatý na antioxidanty, ktorých v tejto dobe nikdy nie je dosť. Listy lesnej jahody obsahujú okrem toho viacero látok zo skupiny flavonoidov a tanínov. Viacero z nich sa radí medzi látky s diuretickými a taktiež možnými protizápalovými vlastnosťami, ktoré využijete nielen v prevencii srdcovo-cievnych ťažkostí. Naše babky bylinkárky ich používali najmä na podporu trávenia, pretože dokážu stimulovať tvorbu žalúdočných štiav a je vhodný aj pri hnačke.
Čaj si pripravíte klasickým spôsobom, čerstvé alebo sušené listy lesnej jahody stačí zaliať horúcou vodou. Lúhovať ho nechajte 5 až 8 minút a potom sceďte. Piť ho môžeme buď horúci alebo vychladený vo forme ľadového čaju.
Pridaj komentár