Nádcha, prechladnutie, je vlastne vírusová infekcia sliznice nosa a nosovej dutiny. Vznikne tak, že vírusy vyhrajú nad našou obranyschopnosťou, preniknú do vnútra buniek sliznice a začnú sa veselo množiť. Sú však spôsoby, ktorými zvýšime naše šance sa nádche vyhnúť.
Prečo pri nádche naša odolnosť zlyhá?
Predpokladá sa, že až 90 % všetkých infekcií horných dýchacích ciest začína ako vírusová infekcia, ku ktorej sa môže neskôr sekundárne pridať tá bakteriálna.
Je inak otázkou, či môžeme vôbec vírus považovať za živú bytosť. Ide o parazitickú časticu, ktorá bez hostiteľa pomerne rýchlo zaniká a nedokáže sa bez hostiteľskej bunky vôbec množiť. Preto sa zo všetkých síl snaží dostať do vnútra bunky, kde pozmení jej celé fungovanie a preprogramuje ju na to, aby ďalej produkovala už len jednotlivé stavebné súčasti jej kópií. Potom sa novo poskladané vírusové častice dostanú z postihnutej bunky von a rýchlo infikujú najbližšiu zdravú bunku v okolí.
Naše telo má preto svoju prvú líniu obrany pred respiračnými infekciami už na povrchu slizníc dýchacích ciest. Sliznice majú svoje vlastné spôsoby, ktorými sa pred vírusmi a baktériami chránia. Práve preto vytvárajú na svojom povrchu špeciálnu hlienovú vrstvu, v ktorej sa nachádzajú špecifické látky a imunitné bunky. Túto hlienovú vrstvu navyše stále obmieňajú a čistia, aby vírusy nemali dostatok času dostať sa cez ňu až na povrch buniek.
Ak chceme zvýšiť našu odolnosť, prípadne odolnosť našich detí, môžeme túto slizničnú imunitu cielene podporovať. Dbať by sme mali na pravidelné čistenie, udržiavanie vhodnej vlhkosti, správnej mikroflóry a existuje aj možnosť dodať na povrch slizníc nešpecificky pôsobiace látky proti vírusom.
Pravidelné čistenie slizníc: základ ako sa vyhnúť nádche
To, aký máme pocit z nosa za stavu zdravia určite vieme. Ak postrehneme zmenu charakter hlienu, je zrazu redší alebo naopak hustejší, niečo nie je optimálne. Okrem začínajúcej infekcie to môže spôsobiť zmena prostredia, alebo podráždenie nejakými látkami v ovzduší, či alergia. Tak či tak, nos si začnime čím skôr vhodne čistiť. Základom, ako sa vyhnúť nádche, je správne smrkanie, prípadne, premývanie nosa. Môžeme na to použiť spreje s obsahom fyziologického roztoku alebo slanej vody, napríklad morskej alebo minerálnej. Možnosťou je aj pravidelné inhalovanie slaných alebo fyziologických roztokov.
Zvlhčenie slizníc nosovej dutiny
Stále prízvukujem: Len dostatočne hydratovaná sliznica sa dokáže správne brániť. Či je dostatočne zvlhčená závisí od vonkajšieho prostredia. Suchý, studený vzduch jesene a zimy, vzápätí kombinovaný s prekúreným suchým vzduchom interiérov, nie je to pravé pre náš nos.
Preto v týchto obdobiach dbajme na sledovanie vlhkosti v domácnostiach, ideálne aj v školských a pracovných priestoroch. Na čo máme skutočne dosah je určite prostredie doma. U nás mávame problém s nízkou vlhkosťou, preto mám doma zvlhčovač vzduchu vo viacerých miestnostiach.
Druhou možnosťou je to isté, čo pri čistení nosa. Premývanie vedie aj k lepšej hydratácii sliznice, takže ak si pravidelne vyplachujete nos morskou vodou, „zabijete“ dve muchy jednou ranou.
Pokiaľ vám to nestačí, zvoľte kombinovaný prípravok, buď v nosovom spreji alebo v inhalačnom roztoku. Vhodné je nájsť také, ktoré kombinujú slanú vodu s kyselinou hyalurónovou alebo pantenolom.
Moje overené tipy:
- sprej s morskou vodou a kyselinou hyalurónovou s vyššou koncentráciou – Aliamare;
- inhalačný roztok s kyselinou hyalurónovou – Yabro (potrebujete na to kompresorový inhalátor).
S obidvomi týmito produktami som roky robila a nedám na nich dopustiť. Sú to švajčiarske produkty s kvalitným zložením a s premysleným spôsobom balenia. Pri Aliamare sa vám, napríklad, nedostáva vonkajší vzduch do vnútra roztoku. Tak ho, výnimočne, môže používať viacero členov rodiny naraz. Samozrejme, len v prípade, že si ten nástavec poriadne po každom použití umyjete vodou a mydlom, prípadne vydezinfikujete alkoholom.
Produkty si môžete zakúpiť kliknutím na odkaz – dostanete sa na stránku drmax.sk.
Virostop
Počuli ste už o Virostope? Viacerí ho poznáme na podporu liečby COVID-19, lenže ono to účinkuje na veľmi široké spektrum respiračných vírusov. Virostop je prírodný produkt, obsahuje extrakty z 5 rastlín. Základom je u nás menej známa rastlina Cistus krétsky, ale obsahuje aj Šalviu lekársku, Acerolu, extrakt z citrusov a Echinaceu purpurovú. Pôsobí len lokálne a vďaka nemu si dodáme na povrch sliznice dodatočnú ochrannú vrstvu.
Roztok Virostop obsahuje vysoké množstvo fytolátok, najmä polyfenolických zlúčenín (informácia pre kolegov :)). Tie sa vedia naviazať na väzbové miesta vírusov, takto ich zablokovať a teda znemožniť vírusu dostať sa do vnútra našich buniek. Takto ošetrený vírus ostáva v priestore medzi bunkami, kde ho naše telo ľahšie odstráni preč skôr, ako by bol schopný infikovať nejakú bunku.
Virostop môžeme používať ihneď pri prvých príznakoch infekcie horných dýchacích ciest, ale je vhodný aj ako prevencia v čase väčšieho rizika nákazy. Pri preventívnom podaní sa podáva menej často ako počas liečby, pozrite si pred aplikáciou návod.
Je dostupný ako nosový sprej, ústny sprej alebo vo forme cmúľacích pastiliek. Pre maximálny efekt však treba zvoliť nosový sprej v kombinácii s niektorou z tých dvoch foriem do úst. Nádcha sa totiž netýka len nosa, ale aj nosohltanu a hrdla, preto treba týmto ochranným filmom pokryť všetko. Môžu ho všetci, s výnimkou detí do 3 rokov a tehotných žien.
Rinogermina
Pokiaľ často trpíme sekundárnou bakteriálnou infekciou horných dýchacích ciest, môžeme zvážiť kúru pomocou probiotického spreja Rinogermina. Podstatou jeho použitia je, že pokiaľ je povrch slizníc pokrytý priaznivými neškodnými baktériami, priestor je značne obsadený a škodlivé baktérie tam proste nemajú živiny ani miesto pre svoj rast.
Nosový sprej neobsahuje iba probiotické kmene, ale aj látky, ktoré im pomáhajú sa na sliznici nosa usídliť. Takto sa priaznivé baktérie ľahko na povrch sliznice prichytia, začnú sa rýchlo množiť a zablokujú cestu nepriaznivým druhom.
Aplikuje sa vo forme kúr, čiže Rinogerminu aplikujeme 7 dní za sebou, potom máme pauzu a túto kúru znovu zopakujeme po mesiaci. Ak nemáme oslabenú imunitu, opakovať by sme to mali spolu 3x, ak imunita nie je úplne v poriadku tak 5- krát.
Rinogerminu kúpime len v kamenných lekárňach, pretože musí byť v chlade.
Pridaj komentár