Jednou z najdôležitejších činností v živote je čítanie. Vďaka nemu sa raz za čas dostanem ku knihám, ktoré zmenia moje vnímanie sveta. Takou sa v poslednej dobe stala aj kniha od Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Už dávno som ju videla v knižnici mojich rodičov, ale, úprimne, myslela som si, že ide len o ďalšiu plytkú motivačnú literatúru. No, nie je to tak. Každá z jej častí ma mnohému naučila a dnes sa chcem s vami podeliť o jej poslednú časť: rozvoj osobnosti. Verte mi, to sa zíde úplne každému.
Prečo je práve rozvoj osobnosti tak dôležitý?
Ja viem, poviete si, že odpoveď predsa pozná každý. Ale priznajte sa. Nestáva sa vám, že v období plnom stresu, nedostatku času a zdanlivo nekončiacom sa zozname úloh, je vaša regenerácia a rozvoj to posledné, na čo myslíte?
A práve v tom je ten problém. U mňa to v hektickom období bolo presne takto. Regeneráciu a rozvoj osobnosti som mala zaradenú do aktivít “keď na to bude čas”. Jednoznačne nikdy to nebolo pre mňa prioritou.
Presne na toto upozorňuje pán Covey. Ak chceme život zvládať s ľahkosťou, musíme byť v každom období v najlepšom možnom stave. Regenerácia a rozvoj osobnosti nie je luxus, ale nutnosť pre naše správne fungovanie. Chráni a rozvíja naše najväčšie aktívum, nás samotných.
4 oblasti obnovy
Obnova organizmu bola pre mňa vždy spojená len s regeneráciou, čiže aktívnym alebo pasívnym relaxom, zameraným na znovu obnovenie fyzických síl alebo odreagovanie sa od problémov. Nikdy som sa hlbšie nezamýšľala, či je to postačujúce. V tejto knihe som prvýkrát videla jasné rozdelenie obnovy do štyroch smerov, presnejšie povedané rozmerov osobnosti, ktoré je nutné rovnomerne pokryť:
- Fyzický rozmer – fyzické cvičenie, výživa, riadenie stresu.
- Mentálny rozmer – čítanie, predstavivosť, plánovanie, písanie.
- Duchovný rozmer – ujasňovanie hodnôt a prijímanie záväzkov, štúdium a meditácia.
- Spoločenský/ citový rozmer – pomoc druhým, empatia, synergia, vnútorná istota.
Ideálna celková obnova je potom výsledkom vyváženého rozvoja všetkých štyroch dimenzií. Zanedbávanie hociktorej z nich negatívne ovplyvní ostatné.
Fyzická regenerácia
Fyzický rozmer regenerácie zahŕňa správnu výživu, dostatočný oddych, relax a pravidelné cvičenie.
Špeciálnu pozornosť venuje práve pravidelnému cvičeniu, pretože tak ako ja, ju väčšina ľudí zanedbáva. Navyše, nutné je venovať sa cvičeniu, ktoré rozvíja vytrvalosť, pružnosť aj silu. Takže každý z nás si musí zvoliť fyzickú aktivitu, ktorá v dostatočnej miere pokrýva aeróbne cvičenie, strečing a posilňovanie. Cvičiť treba minimálne pol hodinu každý druhý deň. Takže, mám sa v čom zlepšovať. Našťastie, manžel si nedávno kúpil veslovací trenažér, ktorý mi bude pokrývať aeróbne cvičenie spolu s posilňovaním. Strečing si doplním. Už si to len zaradiť do denného režimu.
Duchovný rozmer
Duchovná časť obnovy môže a nemusí znamenať náboženstvo. Je to niečo, čo dáva usmernenie vášmu životu, akýsi vnútorný systém vašich osobných hodnôt. Čerpá zo zdrojov, ktoré vás inšpirujú a povznášajú.
Môže mať rôzne podoby, od motlitby, meditácie, čítania svätých kníh či uznávanej literatúry, počúvanie veľkých hudobných diel alebo spojenie s prírodou.
Cieľom je nájsť to, čo je pre nás v živote kľúčové. Či už to nazveme osobné poslanie alebo súbor hodnôt, ktoré riadia náš každodenný život, umožňuje nám to prežívať udalosti dňa v súlade s našimi hodnotami. Tým získame pocit pokoja a uvedomíme si, kto sme.
Mentálny rozvoj
Mentálny rozmer sa sústredí na rozvoj našej mysle. Značnú časť života sa o túto oblasť rozvoja stará škola. Aj po jej opustení by sme mali svoj mozog rozvíjať ďalej.
K tejto oblasti patrí:
- Seriózne čítanie.
- Osvojovanie si nových poznatkov z rôznych odborov do hĺbky.
- Analýza vecí.
- Jasný, stručný písomný a ústny prejav, ktorým vyjadríme to podstatné.
Tak, priznajte sa… Kto sa tomu seriózne venuje?
Existuje mnoho spôsobov samovzdelávania. Môžeme tu zaradiť aj sledovanie televízie, pokiaľ si vyberáme kvalitné programy s hodnotným obsahom. Existuje nespočetné množstvo kurzov či školení. Svet internetu nám umožňuje dostať sa k množstvu informácií.
Neposlednou možnosťou je aj čítanie kvalitnej literatúry. V knihe sú uvedené perfektné zdroje zoznamov kníh, edícia Great Books, Harvard Classics, životopisné diela veľkých ľudí, časopis National Geographics, aj súčasná literatúra.
Pozrela som si zoznamy spomínaných kníh a veruže, mám čo robiť do konca života. Naozaj si tam vyberie každý.
Písanie je ďalšou z oblastí, na ktorej by mal každý z nás pracovať. Nikdy som sa nad tým tak nezamyslela, ale pravidelným písaním si zlepšujeme schopnosti jasne sa vyjadrovať, uvažovať, vyvodzovať presné závery a byť pochopení inými ľuďmi.
Organizovanie a plánovanie sú tiež schopnosťami, ktoré výrazne ovplyvňujú náš život. Využívajú obrazotvornosť, silu predstavivosti našej mysle, tak, aby sme dosiahli náš cieľ.
Spoločenský/ citový život
Tento rozmer môžeme zlepšovať v rámci každodenného kontaktu s inými ľuďmi. Jeho zlepšovanie si vyžaduje našu osobnú istotu a emočnú vyrovnanosť.
Denno denný kontakt s inými ľuďmi si vyžaduje, aby sme s nimi komunikovali, spolupracovali, hovorili o kritických záležitostiach, dosiahli nejaký cieľ, či vyriešili problém.
To všetko si od nás vyžaduje:
- empatické počúvanie
- schopnosť vyjadriť sa tak, aby nás druhá strana pochopila
- nájsť riešenie, ktoré bude výhrou pre obidve strany
- vytvorenie synergie (vzájomnej interakcie, ktorej výsledkom je oveľa lepšia vec, akú by sme kedy vytvorili my sami alebo samotná druhá strana).
Toto všetko sú oblasti, na ktorých by sme mali v kontakte s inými ľuďmi pravidelne pracovať.
Osobný rozvoj
Vďaka všetkým týmto činnostiam zo štyroch oblastí, sa naše ja bude rovnomerne rozvíjať a vďaka tomu môžeme postupne dosahovať naše osobné ciele bez rizika vyhorenia. Kniha od Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí je pre mňa jednou z najlepších motivačných kníh, čo som čítala. Ak si ju chcete tiež prečítať, môžete si ju objednať aj z kníhkupectva bux.sk, kde ju majú aktuálne za akciovú cenu (aktualizované 3.1.2022).
Pridaj komentár