Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko hluku je okolo vás v priebehu dňa a ako to na vás vplýva? Ja som naň pomerne dosť citlivá, i keď v porovnaní s mojím mužom to nie je nič. Dnes som sledovala jednu zaujímavú časť TED talks, ktorú viedol Mathias Basner a bola venovaná téme: Prečo je hluk škodlivý pre naše zdravie a čo s tým vieme urobiť. A dozvedela som sa tam aj nejaké nové veci.
Cena hluku
Hluk nás denno-denne obklopuje už v takej miere, že si ho častokrát ani neuvedomujeme. Je všade. Na ulici, v práci, v škole, počas oddychu, či dokonca spánku. Je to ten neustály šum v pozadí, zložený zo zvukov cestnej premávky, poveternostných podmienok, leteckej dopravy, blízkej stavby, hlasov ľudí na ulici, štekotu psov, či susedovej novej kosačky. Či už ide o hluk na pracovisku, hluk od susedov, alebo hluk v domácnosti, naučili sme sa ho navonok ignorovať. To však neznamená, že si nevyberá daň na našom zdraví. A to teda vôbec nie malú:
- Sluch: dlhodobé vystavenie hlasným zvukom poškodzuje sluch a spôsobuje “zvonenie v ušiach”. Toto býva v spoločnosti najznámejší vplyv na zdravie, ale zďaleka nie je jediný.
- Neželaný hluk spôsobuje ľudskému telu stres so všetkými jeho negatívnymi vplyvmi. Tento efekt je ešte výraznejší, ak nad ním nemáme kontrolu. Predpokladá sa, že môže hrať úlohu aj v rozvoji rakoviny, diabetu a iných stresom ovplyvniteľných ochorení, avšak jeho vplyv nie je ešte 100 % dokázaný.
- Prerušovaný spánok. Náš sluchový aparát je vybavený schopnosťou detegovať nebezpečenstvo počas spánku a aj keď si to neuvedomujeme, v prípade hluku sa spánok veľakrát preruší bez toho, aby sme si to ráno pamätali. Lenže kvalita spánku je o dosť nižšia, ako by mohla byť v tichom prostredí.
- Kardiovaskulárne ochorenia, vznikajú najmä, pokiaľ je hluk dlhodobý.
- Podráždenosť a mrzutosť.
- Poruchy koncentrácie a porucha kognitívnych schopností u detí. Školské výsledky detí, ktoré chodia do školy v hlučnej oblasti, sú o čosi horšie. Šum vplýva na schopnosť rozumieť a k tomu ešte aj znižuje ich koncentráciu.
Kedy je hluku už moc?
Tu dal pán Basner jednoznačnú odpoveď: pokiaľ hluk núti zmeniť naše chovanie. Čiže ak sa pristihnete, že musíte hovoriť hlasnejšie, aby vám rozumeli, alebo naopak nerozumiete v rozhovore, čo hovorí druhá strana. Ak musíte dať televízor či rádio hlasnejšie. Máte problém sústrediť sa. Taktiež ak otvoríte okno a počujete len mix zvukov, ktoré sa ťažko jednotlivo identifikujú. Vtedy je toho na vás už moc.
Ako zmierniť hluk?
Určite ste už počuli “Ticho lieči”. Snažte sa čo najviac podporiť ochranu pred hlukom vo vašom živote. Ak môžte, odíďte z príliš hlučných miest. Ja napríklad nemôžem chodiť do kina, pretože mi tam tá hlasitosť vadí. Podobný problém mám na koncertoch (keď to teraz čítam, pripadám si ako dôchodca… No nič.).
Pri hľadaní bývania zvážte aj hluk okolitých ulíc. Hľadajte tichú lokalitu s dobre zvukovo odizolovanou stavbou. Spálňu si zariaďte v miestnosti obrátenej na tichšiu stranu. Ticho v spálni je kľúčové pre zdravý spánok.
Hudbu a televíziu počúvajte v primeranej hlasitosti. Snažte sa to vysvetliť aj svojim deťom. (Ak máte doma teenagera, aspoň si overíte vaše argumentačné schopnosti. Ak to dáte, ste v tom fakt dobrý. Za pokus to stojí.)
Ak treba, počas spánku používajte štuple do uší, ktoré v obchodoch nájdete aj pod označením chrániče sluchu. Koľko nocí mi už zachránili na služobných cestách. Je to naozaj super vec za pár centov. Kúpte si ich rovno niekoľko, zvyknú sa rýchlo strácať.
Škôlku a školu pre deti vyberajte aj podľa tohto parametra. Väčšinou je bonusom tichej lokality aj lepšia kvalita vzduchu (menej premávky či inej ľudskej aktivity). Hluk v školách vplýva na pozornosť detí, aj rozvoj ich kognitívnych schopností.
Isté obdobie som mala to šťastie pracovať v budove, kde kvôli vedľajšej stavbe, nám zbíjačkou zbíjali základy. Poviem vám, doteraz si pamätám, ako ma bolela hlava, nervózna som bola na nevydržanie a o sústredení nemohla byť reč. Odvtedy si uvedomujem cenu ticha a v tomto ohľade oceňujem, že som sa z Bratislavy presťahovala do satelitu Senca (pre ľudí z inej časti Slovenska, chápte, na pole). Takže nepodceňujte silu ticha a vyhľadávajte ho, kedy môžete. Ticho naozaj lieči.
Pridaj komentár