Kyselina hyalurónová je zložité slovo, ktoré ste už určite počuli. Je totiž pomerne často spomínaná v reklamách sľubujúcich len tie najlepšie účinky, hlavne čo sa týka opätovného získania mladistvého vzhľadu. Jej účinky na zdravie sú však oveľa rozsiahlejšie. Kde všade nám môže pomôcť a ako?
Čo je kyselina hyalurónová?
Chemicky patrí medzi látky cukornatej povahy. Je pre nás dôležitá pre viacero kľúčových úloh, ktoré hrá vo fungovaní nášho tela. Nájdeme ju v tzv. medzibunkovej hmote, čiže nie je súčasťou buniek, ale vypĺňa priestory pomedzi ne.
Ide o telu vlastnú látku, organizmus si ju vie sám vytvoriť a to dokonca v pomerne veľkom množstve. Odborné zdroje uvádzajú, že náš organizmus jej obsahuje približne 15 gramov, z čoho asi jedna tretina sa každý deň obnovuje.
Jej používanie v liečebných a kozmetických produktoch sa neopiera o vedecký vývoj syntetickej látky, ale o využívanie pre nás prirodzenej súčasti tam, kde jej je nedostatok. Problémom totiž je, že jej prirodzená tvorba je najvyššia počas vnútromaternicového vývoja a po narodení začína prudko klesať. Dospelý človek jej má iba nepatrné množstvo oproti dieťaťu.
Aké sú úlohy kyseliny hyalurónovej v organizme?
Účinok kyseliny hyalurónovej v organizme súvisí jednak s jej schopnosťou viazať vodu a vytvárať s ňou gél, jednak so schopnosťou ovplyvňovať prirodzené procesy v organizme.
Väzba s vodou za vytvorenia gélu
Obsah vody v tkanivách je kľúčový pre zabezpečenie ich správnej stavby a fungovania. Kyselina hyalurónová je jednou z hlavných látok, ktoré udržujú správnu mieru hydratácie medzibunkových priestorov tkanív, všetkých slizníc, vnútra kĺbových priestorov či oka. Dokáže na seba naviazať vodu až v množstve rovnajúcom sa 1000 násobku jej hmotnosti, pričom spolu vytvoria gél.
Obrazne si to môžeme predstaviť, že spolu s vodou vytvorí pomedzi bunky akýsi bazénik, v ktorom sú uložené bunky, plávajú v ňom látky imunitného systému, regulačné bunky a mnoho ďalších súčasti dôležitých pre správne fungovanie celého systému.
Regulácia zápalu a imunity
Jednou z jej najprekvapujúcejších vlastností je jej schopnosť regulovať zápal v tkanivách a ovplyvňovať biele krvinky. Jej molekula má polymérnu, čiže reťazovitú štruktúru rôznej dĺžky. Práve veľkosť reťazca je rozhodujúca či kyselina hyalurónová zápal spustí alebo ho blokuje. Spôsob, akým celý tento proces funguje, je síce zložitý, ale funguje veľmi dôsledne.
Ochrana pred baktériami a vírusmi
Túto funkciu plní kyselina hyalurónová v rámci slizníc, či už dýchacieho, vylučovacieho alebo reprodukčného systému. Na ich povrchu vytvára vlhké prostredie, v ktorom sú prítomné veľmi účinné látky imunitného systému. Na povrchu buniek navyše vytvorí vrstvu, vďaka ktorej sa baktérie ani vírusy nevedia na sliznicu dobre prichytiť a rozvinúť infekciu. Je súčasťou prvej línie obrany organizmu. Všeobecne totiž platí, že len dostatočne zvlhčená sliznica dokáže správne fungovať.
Antioxidačné vlastnosti
Voľné radikály sú veľmi reaktívne látky, ľahko reagujú s mnohými molekula organizmu, ako je napríklad DNA či iné kľúčové časti buniek. Tým ich poškodzujú a oslabujú naše telo. Radikály vznikajú pri zápale, vplyvom vonkajšieho prostredia, pri zlej životospráve resp. inými procesmi. Telo má účinné mechanizmy na obranu pred nimi, ku ktorým patrí aj schopnosť kyseliny hyalurónovej tieto molekuly vychytávať. To však túto našu kyselinu rozloží a telo si musí vytvoriť novú. Pokiaľ tých radikálov v tele nemáme veľa, organizmus si stíha obranné látky dotvoriť. Problémom je, keď ich je viac ako zvláda, lebo vtedy si ich musíme dodávať zvonku.
Maskovanie prejavov starnutia
Tak toto je najčastejší dôvod, pre ktorý po nej siahajú ženy. Tým, že ju dodáme do kože, nasaje vodu a vypne vrásky. Problematické je však dostať ju do kože v dostatočnom množstve. Ak ju užívame vo forme tabletiek, tak telu len dodávame stavebné látky, z ktorých si ono vytvorí vlastnú kyselinu hyalurónovú tam kde potrebuje, takže jej efekt je viditeľný minimálne. Kyselina hyalurónová sa nedokáže vstrebať v nezmenenej forme, ktorú by telo vedelo plnohodnotne využiť. Vo forme krému je zas kľúčové, akú veľkú molekulu si na kožu natrieme. Veľké molekuly zostanú na povrchu a nemajú ako do nej vojsť. Príliš malé molekuly zas môžu vo vnútri kože spustiť zápal. Pre to si treba vybrať výrobcu kozmetiky, ktorý problematike naozaj rozumie.
Najefektívnejšie je jej dodanie vo forme injekcií kožným lekárom, ktorý ju aplikuje presne na miesto kde treba.
Ktoré zdravotné problémy dokáže ovplyvniť?
- Vypnutie vrások a zlepšenie stavu pleti
- Zvlhčenie suchých očí vo forme umelých sĺz
- Liečba zápalu kĺbov a artrózy dostupná cez ortopéda
- Urýchlenie hojenia rán kože a slizníc
- Zvlhčenie suchých slizníc
- Zvýšenie obranyschopnosti slizníc dýchacích ciest, močového mechúra alebo vaginálnej sliznice
Ako prirodzene zvýšiť tvorbu kyseliny hyalurónovej v tele
Prvou z možností je, ak telu dodáme stavebné časti na syntézu kyseliny hyalurónovej. Tá sa v tele syntetizuje buď z glukózy (ktorej máme pri dnešnom spôsobe stravovania v tele dostatok) alebo z glukozamín sulfátu. Osobne odporúčam zamerať sa na dodávanie druhej látky.
Vhodnými zdrojmi sú mäsové vývary, do ktorých dáme kosti, chrupavky, šľachy či kožu, napríklad osvedčený slepačí vývar. Vynikajúcim zdrojom je aj huspenina a od mojich zahraničných susedov zo Srbska som odpozorovala aj spôsob zahusťovania strukovinových či mäsových polievok vyvarením bravčových uší či paprčiek. Znie to síce zvláštne, ale určite ide o zdravšiu alternatívu oproti u nás bežne používanej bielej múke.
Pre zachovanie dostatočnej hladiny kyseliny hyalurónovej si musíme chrániť aj zásoby kolagénu a ďaľších súčastí medzibunkovej hmoty. Dbajte na dostatočný príjem vitamínov (najmä C, E, A) ako aj minerálov.
Priaznivé účinky na medzibunkovú hmotu má aj estrogén. Potravou si môžete pomôcť dopĺňaním fytoestrogénov, napríklad vo forme sóje.
Ako spomaliť jej ubúdanie z tela
Obsah v tele môžeme zvýšiť buď podporením tvorby alebo spomalením odbúravania kyseliny hyalurónovej. Škodí jej UV žiarenie, dlhodobé zápaly či vysoký obsah voľných radikálov.
Tipy na spomalenie jej rozkladu:
- Chrániť sa pred spálením či nadmerným opaľovaním. UV žiarenie výrazne znižuje jej obsah v koži a značne prispieva k starnutiu pokožky. Pri dlhšom vystavení sa slnku používajte opaľovacie krémy.
- Každý chronický zápal je pre telo škodlivý. Či už ide o zápal kĺbov, zuba, infekciu Helicobacterom pylori, alebo niečoho iného, všetky vedú k vyčerpaniu imunitného systému a zvyšujú množstvo voľných radikálov. Každý zdravotný problém treba preto riešiť čo najskôr a nezanedbávať ho. Kyselina hyalurónová v tele funguje ako veľmi účinný antioxidant a nájdeme ju takmer v každom type tkaniva. Tým, že máme vysoký obsah voľných radikálov, zvyšujeme jej spotrebu natoľko, že telo nestíha dotvárať potrebné množstvo.
- Voľné radikály nevznikajú len pri zápaloch, ale aj vplyvom nezdravého životného štýlu, či znečisteného ovzdušia. Pomôže, ak zmeníme svoju životosprávu, čím si navyše chránime aj vlastné zásoby kyseliny hyalurónovej.
- Vzdajte sa fajčenia. Cigaretový dym výraznou mierou zahlcuje telo voľnými radikálmi a likviduje kyselinu hyalurónovú. Najvýraznejší vplyv je na sliznicu dýchacích ciest, takže ak bývate často chorí, fajčenie vám k tomu značne prispieva.
Ako a prečo si ju dopĺňať pomocou liekov či kozmetiky?
- Doplniť si ju môžeme len lokálnym podaním, cez tabletky sa nedokáže vstrebať, dodáme tak telu len stavebné látky.
- Lokálne využívame jej priaznivé účinky priamo tam, kde chceme a dokážeme tak docieliť zvýšené množstvo v oslabenom tkanive.
- Použijeme látku, ktorá je pre naše telo prirodzená a nie cudzia.
- Dokáže naštartovať priaznivé procesy v tele bez vyvolania vedľajších účinkov.
- Užívať ju môže každý: aj malé deti, tehotné a dojčiace ženy.
- Výroba neprebieha synteticky, ale buď sa získava zo zvieracích tkanív alebo pomocou baktérií. Výroba cez baktérie je čistejšia a bez rizika alergií, v súčasnosti väčšina výrobcov siaha po tejto metóde.
Ak uvažujete nad využitím tejto látky pre svoje zdravie, nemáte dôvod váhať. Je to prírodné, bezpečne a účinné.
Ak sa vám článok páčil, dajte mu like alebo zdieľajte. 🙂
Pridaj komentár