Sú bábätká, ktoré sú pokojné, krásne spinkajú a takmer neplačú… Vraj. Moje veru také neboli a potrápili nás nielen večerné koliky, ale aj silnejší ezofagiálny reflux u dojčiat, či bolestivý rast zúbkov. Moje deti v prvých mesiacoch života pravidelne, skoro každý deň. Plač bábätka sme tak počúvali niekoľko hodín vkuse, pričom som ich mala celý čas na rukách ja alebo môj manžel a snažili sme sa ich všemožne upokojiť. Ako sa psychicky vyrovnať s takýmto plačom a chrániť sa ako rodič?
Plač bábätka
Plač bábätka je intenzívny zvuk, prírodou vytvorený na to, aby rýchlo upútal pozornosť rodičov a vyvolal ich reakciu. Bábätkám plač po stáročia zvyšuje šance na prežitie. Ak sa niečo deje, zaplače a rodič rýchlo pribehne. Plač je forma komunikácie, ktorú malé dieťa ovláda ako jedinú. Snaží sa vám dať najavo, že niečo nie je v poriadku a tak k tomu pristupujte. Najmä ak sa jedná o novorodenca alebo malinké bábätko.
Plač dieťatka má vysokú frekvenciu a dosahuje pri tom úroveň až 120 decibelov. Frekvencia, samozrejme, závisí od vzdialenosti od maličkého. Pri 30 cm, čiže ak ho máte na rukách, dosahuje zvuk práve spomínanú intenzitu 120 decibelov. Ak ste pri ňom v miestnosti vo vzdialenosti približne 2,5 metra, dosahuje 100 decibelov.
Lenže, ľudské ucho funguje dlhodobo bez ťažkostí len do výšky 85 decibelov. Bábätko pri plači vydáva tak intenzívny zvuk, že po dlhšom počúvaní môže aj vďaka tomu vyvolať negatívne emócie u rodičov a vplýva aj na zdravie jeho sluchu.
Ako funguje mozog matky pri plači bábätka?
Počas tehotenstva, mozog matky prechádza viacerými zmenami. Môže za to najmä hormón oxytocín, vďaka ktorému sa mozog matky preprogramuje na to, aby reagoval na potreby jej potomka. Ak jej dieťa zaplače, do jednej sekundy sa aktivujú centrá mozgu, ktoré vedú k jej reakcii a ochrane drobca. Štúdia sledovaná na ženách a ich bábätkách v 11 krajinách sveta ukázala, že v každej jednej z nich, reagovali matky na plač svojho bábätka do 5 sekúnd. Zvyčajnou reakciou bolo dieťa zodvihnúť, pokúsiť sa ho upokojiť a hovoriť na neho.
Často odporúčaná metóda “cry it out” na učenie samostatného uspávania dieťaťa preto môže ísť proti vašim inštinktom a nie každá matka to zvládne, aj keď by možno chcela.
Ako sa psychicky pripraviť na plačúce dieťa?
Plač dieťaťa vyvoláva v mozgu tak silné inštinkty, že ak sa dieťa nedarí upokojiť, môže to viesť k pocitom frustrácie až zlosti. Takáto reakcia nie je však typická len pre matku, ale vplýva na každého jedného človeka. Preto vnímame plač dieťaťa na palube lietadla ako neznesiteľný. Plač dieťaťa nás môže veľmi stresovať.
Je úplne normálne, že ako rodič pociťujete v takejto situácii negatívne emócie a mali by ste sa na to pripraviť. Ak považujete vašu situáciu už ako príliš náročnú, nehanbite sa požiadať o pomoc okolie a nezanedbávajte ani psychohygienu.
Tipy ako zlepšiť svoju psychickú pohodu pri náročnom bábätku:
Krátka prechádzka v tichu, ideálne ak v tom čase stráži dieťa niekto iný, stretnutie s kamarátkami, cvičenie, alebo akákoľvek iná obľúbená aktivita, by pri malo dieťati mala byť pre vás prioritou. Vďaka tomu bude vaša schopnosť čeliť plaču bábätka oveľa vyššia a nebude vyvolávať až tak intenzívne negatívne emócie.
Snažte sa spať čo najviac. Áno, dobre viem, že sa to ľahšie povie ako zariadi. Nedostatok spánku je však sám o sebe stresujúci aj bez náročnej situácie v podobe plačúceho malého dieťaťa.
Ak vás začnú premáhať negatívne emócie, skúste zhlboka dýchať. Snažte sa zapojiť brušné dýchanie. Pomáha to zvládnuť úzkosť.
Neskĺznite do negatívnych myšlienok typu, že ste zlá matka a situáciu nezvládate. Nie je to pravda. Ste len v ťažšom období. Ak máte pochybnosti o zdravotnom stave maličkého, navštívte lekára.
Snažte sa udržovať svoju sociálnu sieť kamarátok, rodiny a nájsť si v okolí aj iné mamy v podobnej situácii. Navštívte materské centrá, ihriská, tradičné trasy na kočíkovanie. Stačí sa spýtať a rýchlo nájdete mamy v podobnej situácii.
Psychické odpočívanie nezanedbávajte, najmä pri často plačúcom dieťati. Zanedbávané negatívne emócie, ktoré to vo vás vyvolá, môžu dosiahnuť neznesiteľnú úroveň a v extrémnych prípadoch viesť až k neúmyselnému ublíženiu dieťaťu. Maličkému môžete veľmi ublížiť aj slabším zatrasením. Keď začnete pociťovať, že je toho na vás veľa, robte s tým niečo ihneď. Boli situácie, kedy som dieťa odovzdala v zúfalstve otcovi a šla na 10 minút von do ticha.
Chráňte si svoj sluch
Ak máte doma bábätko, ktoré pravidelne každý deň hodiny plače, nezabúdajte, že to má negatívny vplyv aj na váš sluch. Vaše uši nie sú prispôsobené na dlhodobé počúvanie tak intenzívnych zvukov a časom to môže spôsobiť poškodenie sluchu. Tento efekt je ešte silnejší, ak máte v obľube počúvať hudbu alebo televízor pri vysokej hlasitosti, alebo ste v minulosti chodili často na koncerty a do klubov.
Naše uši si pri zvukoch nad 100 decibelov máme chrániť. Nie je hanbou mať penové štuple do uší, inak volané aj chrániče sluchu, kým nosíte a upokojujete vašu ratolesť. Vďaka nim budete počuť zvuky tlmene, bábätko budete počuť naďalej, ale pritom bude zvuk v znesiteľnej hlasitosti. Môžete sa tak vyhnúť budúcim ťažkostiam ako je pískanie v ušiach alebo strata sluchu. Kúpite ich za pár centov v hociktorej lekárni.
Ak je pre vás článok prínosom, pokojne ho zdieľajte aj s inými rodičmi v podobnej situácii.
Pridaj komentár