November. Mesiac, keď už virózy sú v plnom prúde a všetci sa snažíme všemožne si zlepšiť imunitu. Prvá rada, ktorú dostaneme, je, aby sme určite čo najskôr začali užívať vitamín C pri virózach v čo najvyšších dávkach.
Hovoria nám to známi, médiá aj lekári. Najlepšie v dávkach aspoň 1000 mg za deň a vo forme výživového doplnku z TV reklamy. Je to však naozaj tak? Čo hovoria dôveryhodné klinické štúdie?

Vitamín C a virózy
Čo od vitamínu C pri infekciách očakávame?
70 rokov ľudstvo verí, že vitamín C pomáha pri virózach a chrípke nasledovne:
- keď ho budeme pravidelne brať, môžeme sa vyhnúť prechladnutiu a chrípke = pôsobí preventívne
- keď predsa len ochorieme, zmierni nám príznaky a skôr budeme fit = pôsobí liečebne.
Odborná medzinárodná verejnosť si rada takéto informácie overuje v praxi aj štúdiami. Či je tomu naozaj tak, sledovala aj rozsiahla štúdia – metaanalýza z roku 2004, ktorú viedol lekár R. M. Douglas s kolektívom.
Štúdia Dr. Douglas a kol.
Úvodom si povedzme, čo je metaanalýza, aby sme neboli v omyle, že sa odvolávame na štúdiu robenú s napr. 8 pacientami. Metaanalýza je najvyššou formou dokazovania účinnosti liečebnej metódy. Vychádza zo všetkých dovtedy publikovaných klinických štúdií na svete, z ktorých sa náročnými matematickými metódami dôjde k záveru. Nakoľko ide o najvyššiu mieru dôkazu účinnosti resp. neúčinnosti liečby, býva smerodajná pre väčšinu lekárov ordinujúcich na základe tzv. evidence-based medicine, čiže medicíne založenej na dôkazoch.
Pán doktor Douglas so svojím kolektívom vyhľadal všetky dovtedy publikované štúdie na tému vitamín C a jeho účinku na virózy. Bral do úvahy len tie, u ktorých pacienti užívali pravidelne viac ako 200 mg za deň a spĺňali podmienky na nezaujatosť. Dokopy ich bolo 30. Toto číslo síce nevyzerá vysoké, ale zahŕňalo až 11 350 účastníkov zaradených do hodnotenia. Jeho výsledky ma, úprimne, veľmi prekvapili:
- prevencia viróz účinkuje, ale iba u ľudí v extrémnych podmienkach. Konkrétne maratónski bežci, lyžiari a vojaci cvičiaci v sub-arktických podmienkach, ktorí ho užívali dlhodobo počas celého kritického obdobia. V týchto skupinách došlo k redukcii rizika prepuknutia virózy o 50%.
- v bežnej populácii má vitamín C mierny vplyv na skrátenie trvania virózy či chrípky o 8% u dospelých a 13,6% u detí, ale len pokiaľ sa berie dlhodobo ešte pred prepuknutím ochorenia. Pokiaľ sa berie pravidelne vo vysokom dávkovaní 1 až 2 g denne, len u detí skracuje dĺžku trvania virózy až ro 18%. U dospelých sa lepší účinok nepozoroval. (V praxi to vyzerá tak, že pri bežnej nádche priemerne trvajúcej 7 dní, vám u dospelého človeka skráti príznaky o 13,5 hodiny.)
- pokiaľ si vitamín C nasadíte až po prepuknutí prvých príznakov virózy, výsledky hovoria, že to má rovnaký výsledok ako placebo.
Ak niekoho zaujíma celé znenie, jeho štúdia je dostupná cez PubMed.
Vedecké hodnotenie použitia vitamínu C podľa diagnóz:
Na základe doteraz publikovaných vedeckých dôkazov o účinnosti, sú stanovené miery hodnotenia vedeckých dôkazov pre jednotlivé použitia vitamínu C dostupné na stránke Mayoclinic:
- Prevencia bežných viróz v extrémnych podmienkach – miera vedeckého odporúčania B (dobré, v ľudskej reči „pravdepodobne funguje“)
- Liečba príznakov bežných prechladnutí – miera C (nejasné dôkazy), ako však ukázala metaanalýza, skrátenie symptómov sa pozorovalo, len ak sa užíva dlhodobo už pred objavením prvých príznakov.
- Prevencia prechladnutí – miera D (slabé dôkazy, pravdepodobne neúčinné). Vďaka nemu asi nebudeme menej krát chorí.
Záver: je potrebné užívať vitamín C pri virózach?
Vitamín C je esenciálny pre správne fungovanie organizmu a jeho imunitných odpovedí. Je dôležité dodržiavať jeho doporučené denné dávky počas celého roka, lebo zanedbanie jeho dostatočného príjmu môže skutočne oslabiť imunitu. Podľa publikovaných štúdií to však vyzerá, že nemá veľký význam zvyšovať jeho príjem oproti bežne doporučeným množstvám. Výnimku tvoria veľmi stresujúce životné podmienky, pri ktorých sa vitamín C nadmerne spotrebúva. To potvrdili aj klinické štúdie pri vrcholových športovcoch a vojakoch na misiách.
Tieto výsledky boli publikované v roku 2004. Odvtedy sa v odborných zahraničných článkoch použitie vitamínu C u viróz až tak silno neodporúča ako predtým, lekári si jeho účinnosťou pri virózach už tak istí nie sú. Samozrejme, nemôžeme sa tváriť, že pri imunite nezohráva žiadnu rolu. Pravdou je, že zázraky od neho očakávať nemôžeme, ale pokiaľ máte osobne pocit, že vám pomáha, tak ho pokojne berte ďalej. Jeho veľkou výhodou ostáva, že je pre organizmus netoxický a neuškodí vám.
Vždy je však pre organizmus prospešnejšie užívať ho vo forme ovocia a zeleniny, ktoré okrem neho obsahujú aj celú radu ďalších prospešných látok. Po výživovom doplnku sa má siahnuť až v prípade, ak ovocia a zeleniny nekonzumujeme dostatok, alebo v prípadoch, kedy ho spotrebúvame viac.
Tak ako? Budete ho užívať aj túto sezónu?
Pridaj komentár