Vírusom herpes simplex, ktorý je pôvodcom herpesu na perách, je podľa odhadov infikovaných až 85 % dospelej populácie. Mnohí z infikovaných o infekcii nevedia. Približne tretine z infikovaných sa z času na čas tento vírus prebudí a spôsobí bolestivý opar na perách. Aj keď sa táto infekcia vyliečiť nedá, máme k dispozícii vhodnú liečbu, ako sa zbaviť oparu na perách čo najskôr.
Ako prebieha infekcia herpesom na ústach?
K prvotnej infekcii vírusom herpes simplex typu 1 dochádza najčastejšie v detskom veku. Na jeho prenos je potrebný priamy kontakt s človekom, ktorý má aktívny opar na perách. Infekcia sa ľahšie prenesie cez sliznice ako povrch kože. To je dôvod, prečo sa prvotná infekcia väčšinou prejaví vo vnútri ústnej dutiny vo forme herpetickej gingivostomatitídy. Prenos cez kožu je pravdepodobnejší, ak je povrch kože narušený, či už poranením, poškriabením alebo zápalom.
Prvotná infekcia zvykne trvať dlhšie, niekedy až do 3 týždňov a býva najťažšia. Recidívy sa zvyknú zahojiť skôr, do 10 dní a mávajú miernejší priebeh vo forme typického oparu na perách. Najviac recidív sa zvykne objavovať v priebehu prvého roku od infekcie, rokmi sa ich počet znižuje. Existuje aj veľká skupina pacientov, u ktorej sa opar znovu viac neobjaví. Na druhej strane, osoby s oslabenou imunitou majú priebeh búrlivejší a ak sa lézie herpesu nezlepšia do 10 dní, je potrebné navštíviť vášho lekára alebo dermatológa.
Vyvolávajúce príčiny opakovaného oparu na perách
Herpes na pere môžu opätovne aktivovať viaceré udalosti. Príčiny ďalšieho oparu na pere sú väčšinou spojené s oslabením imunitného systému a patria medzi ne:
- prekonaná iná vírusová infekcia s horúčkou;
- spálenie pokožky alebo jej nadmerné vystavenie slnku;
- poškodenie povrchu kože, napr. popraskané pery alebo zákrok na koži v ich okolí;
- stres alebo psychická záťaž;
- hormonálne zmeny pri menštruácii alebo tehotenstve;
- vplyv chladu, studený vietor, alebo podchladenie;
- zlá životospráva a nedostatok spánku;
Ak chcete znížiť počet recidív, snažte sa viesť zdravý životný štýl a mať imunitný systém v čo najlepšej forme.
Prejavy oparu na perách
Ak mávate opakovane herpes na pere, príznaky blížiacej sa epizódy určite spoznáte ešte pred prejavením sa typického oparu na perách.
Prvotným prejavom je nepríjemný pocit v istej oblasti okolia úst, svrbenie, bolenie, brnenie a zmena citlivosti postihnutého miesta. Po 12 až 24 hodinách od nástupu týchto príznakov sa začnú objavovať typické zoskupenia malých pľuzgierikov naplnených čírou tekutinou. Tie sa postupne zväčšujú, začnú splývať dokopy a po 2 až 3 dňoch začnú praskať. Po 4 až 5 dňoch od objavenia sa oparu sa oblasť začne pokrývať typickou chrastou žltkastej farby. Po tejto fáze sa opar začína pomaly hojiť, ale počas tohto procesu môže oblasť prasknúť a krvácať. Opar na perách sa pri nekomplikovanom priebehu úplne vyhojí za 1 až 2 týždne.
Ako si pomôcť keď vás postretne opar na perách?
Správnou liečbou herpesu na perách sa síce nezbavíme vírusu úplne, ale dokážeme zmierniť jeho priebeh, uľahčiť hojenie, zabrániť bakteriálnej infekcii, či inému poškodeniu postihnutej oblasti.
V lekárni nájdeme produkty, ktoré môžeme rozdeliť do 3 hlavných ciest liečby oparu:
Antivirotiká
- potlačenie vírusu herpesu,
- zmiernenie príznakov a ochrana postihnutej kože,
- podporenie vlastnej imunity.
Opar na perách spôsobuje vírus, potlačiť jeho množenie môžeme pomocou antivirotík. Systémovo užívané lieky, napríklad tablety, musí predpísať lekár. V lekárni si môžete zakúpiť ich lokálnu formu vo forme krému. Aplikujú sa pravidelne každých pár hodín len na pokožku pier alebo okolia úst, s výnimkou aplikácie počas noci.
V ideálnom prípade si krém začnite aplikovať na postihnuté miesto ihneď, ako spozorujete prvé príznaky herpesu na perách. Krémy sa zvyknú aplikovať počas 4 až 5 dní, niektoré z nich (s obsahom acikloviru) je možné aplikovať aj dlhšie, ak nedošlo k zlepšeniu. Koľko môžete používať konkrétny produkt si vždy si prečítate v príbalovom letáku lieku. Potiera sa celý opar na perách a pol centimetra okolo.
Antivirotikum má schopnosť zastaviť množenie vírusu, čiže jeho replikáciu. Vírus herpesu simplex sa najviac rozmnožuje na začiatku infekcie ešte pred prejavením sa viditeľného oparu. Preto je najlepšie začať z jeho aplikáciou ihneď pri prvých príznakoch. Táto liečba účinkuje priamo na príčinu oparu na perách, znižuje bolesť, skracuje jeho infekčnosť a celkové trvanie približne o jeden deň.
V lekárni môžete zakúpiť buď jednozložkové antivirotikum, jeho kombináciu s kortikosteroidom na potlačenie prejavov zápalu, alebo tónovaný krém na jemné zamaskovanie.
Zinková masť
Klinické štúdie potvrdili priaznivý účinok zinkových iónov na vírus herpesu simplex. Vytvoria s nimi väzbu a znížia schopnosť vírusu naviazať sa na ďalšiu zdravú bunku. Tento krém je možné používať nielen pri herpese na perách, ale aj pri genitálnom herpese (pozor, pri ňom sa antivirotické krémy používať nemajú).
Ak sa rozhodnete pre túto terapeutickú možnosť, začnite hneď po prejavení sa úplne prvých prejavov.
V našich lekárňach dostať zinkovú masť s obsahom oxidu zinočnatého. Je to výrazne biely krém, na okolie úst je preto vhodné si ho natierať na noc. Pred ďalšou aplikáciou krému (tak ako pri každom inom kréme) si predchádzajúce zvyšky vždy umyte.
Výťažky z rastlín
Z esenciálnych olejov má dobré ohlasy použitie samotnej silice Tea Tree oil na podporu hojenie. Silica je známa ja pre svoje antivirotické, protizápalové a antiseptické účinky.
Niektoré zdroje uvádzajú aj použitie iných silíc, ale k tomu nemám k dispozícii výsledky z klinických štúdií robených na ľuďoch, ktoré by toto použitie odporúčali.
V liečbe oparu na perách sú obľúbené aj produkty s výťažkami z liečivého konope, ako je Regeneračné sérum z čistého konopného oleja. V liečbe herpesu sa využívajú jeho protizápalové účinky.
Zmiernenie príznakov
Okrem antivirotík, máme v lekárni aj produkty, ktoré dokážu:
- zmierniť bolesť a zápal lézie;
- dezinfikovať okolie lézie;
- zabrániť sekundárnej infekcii oparu bakteriálnou infekciou;
- chrániť opar na perách pred ďalším poškodením UV lúčmi;
- podporiť krajšie a rýchlejšie hojenie oparu na perách.
Bolesť pri opare na perách
Miesto oparu na perách bolí. Zmierniť túto bolesť v istej miere pomôžu takmer všetky dostupné liečby. Okrem produktov na lokálne ošetrenie, môžete pri silnej bolesti siahnuť aj po bežných analgetikám s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu vo forme tabliet.
Ochrana pred mechanickým poškodením herpesu
Miesto oparu na perách udržujte v čistote a chráňte ho. Hrozí pri ňom možnosť sekundárnej, čiže ďalšej infekcie miesta oparu bakteriálnou infekciou. Takáto druhotná infekcia hojenie zhorší, značne spomalí a bude si, pravdepodobne, vyžadovať návštevu kožného lekára.
Pokiaľ je váš herpes už vo fáze zasychajúcej chrasty, pri nedostatočnej ochrane môže prasknúť a začať krvácať.
Opar na perách si môžete chrániť jeho potretím špeciálnymi prípravkami, ktoré dokážu vytvoriť ochranný film na jeho povrchu, prípadne špeciálnou náplasťou na opary. Gély by ste si mali aplikovať opätovne vždy, keď sa film zotrie. Náplasť je na aplikáciu ľahšia a vydrží na ňom niekoľko hodín. Na ideálny účinok by mal byť opar pokrytý ochrannou vrstvou nepretržite. Náplaste sú preto spoľahlivejšou a lepšie kontrolovateľnou formou. Niektoré prípravky výrobca obohatil aj o výťažky z hojivých rastlín, najčastejšie čajovníka austrálskeho (Tea Tree Oil).
Ochrana pred UV žiarením
Herpes na perách môže vyvolať aj nadmerné účinkovanie UV žiarenia na pokožku v okolí úst. Tak ako ho vie vyvolať, vie jeho priebeh aj zhoršiť. Opar na perách by ste si mali chrániť dostatočne vysokým SPF faktorom. Na pery je najlepšie použiť pomády s ochranným faktorom, pretože na perách vydržia dlhšie ako krémy a vedia na nich lepšie docieliť dostatočnú ochrannú vrstvu.
Nezabudnite, herpes je infekčné ochorenie, preto pomádu používanú v tomto období nikomu nepožičiavajte. Túto pomádu potom radšej zahoďte a kúpte si novú. Pravidelné používanie aj mimo obdobia aktívneho herpesu môže pôsobiť preventívne pred vznikom ďalšieho herpesu v budúcnosti. Ak trpíte oparom na perách pravidelne, balzam na pery s SPF faktorom použite vždy pred vystavením sa slnku.
Podpora imunity
Herpes na perách sa opätovne vyhodí, ak dôjde k oslabeniu vášho imunitného systému. Pri prebiehajúcej infekcii pomôže jeho podpora. Jednoznačne si doplňte vitamíny C, D a vitamíny B skupiny.
Ak sa vám herpes vracia často, je to dôvod na návštevu vášho obvodného lekára, prípadne imunológa. V tomto prípade môže ísť o oslabenú imunitu, ale to môže diagnostikovať len odborník na základe komplexných vyšetrení.
Imunitný systém je zložitý systém, ktorý na svoju správnu funkciu potrebuje mať pomerne presne nastavené všetky svoje časti. Ak nemáte oslabenú imunitu a chcete si skutočne dlhodobo podporiť svoju imunitu, vhodnou cestou je vhodne si upraviť svoj životný štýl.
Kedy ísť s herpesom na tvári k lekárovi
Drvivú väčšinu oparov na perách zvládnete vyliečiť doma s pomocou voľnopredajných prípravkov. K lekárovi určite zájdite na vyšetrenie ak:
- Pokiaľ sa herpes do 10 dní výrazne nezlepší alebo nevyhojí;
- Nachádza sa v okolí očí;
- Máte lekárom potvrdnú oslabenú imunitu, užívate imunosupresívne lieky, ste po transplantácii kostnej drene, či máte infekciu HIV;
- Váš stav sa vám zdá závažný.
Pridaj komentár