Osteoartróza je ochorenie, ktoré sa väčšinou spája s vyšším vekom. Mnohí ľudia sú mylne presvedčení, že detí sa to netýka a je to chorobou “staroby”. Lenže, predispozície na osteoartrózu sa môžu začať vyvíjať už v detstve, prípadne vhodnou prevenciou je možné znížiť riziko artrózy v dospelosti. Kedy by mama mala zbystriť pozornosť pri bolesti kĺbov u svojich detí a aké kroky môže urobiť pre zachovanie ich zdravia?

Primárna osteoartróza u detí sa nevyskytuje
Osteoartróza môže byť primárna alebo sekundárna. Je to pojem skôr pre lekárov, ale pre nás mamy je dôležité si uvedomiť, že osteoartróza u detí nevznikne sama od seba, ako to býva často u starších ľudí.
U detí sa stretávame s tou sekundárnou. Vývoj, vonkajšia sila alebo iné ochorenie, spôsobí zápal a poškodenie chrupavky kĺbu. V neskoršom, väčšinou dospelom, veku sa môže rozvinúť osteoartróza naplno.
Na jednej strane je to dobrá správa. Skorým podchytením týchto vplyvov sa kĺby dieťaťa dajú aspoň čiastočne ochrániť a počas detstva sa mnohé veci môžu prirodzene obnoviť. To však dáva väčší dôraz na nás, mamy, aby sme vedeli odlíšiť neškodné rastové bolesti od takých, ktoré je treba riešiť u ortopéda.
Bolesti, ktoré stačí pozorovať doma
Rastové bolesti sú bežnou súčasťou detstva. Majú svoje typické prejavy a pokiaľ sa nevyskytne nič iné, stačí to sledovať doma.
- u detí do 12 rokov
- dieťa ich popisuje v oblasti svalov a nie kĺbov
- vyskytujú sa v oboch nohách rovnako, nie iba v jednej
- sú večer, prípadne v noci, do rána zmiznú
- sú typické po fyzickej námahe, prípadne u aktívnych detí.
Pokiaľ sa však bolesti týkajú vyslovene kĺbu, dieťa sa predtým nezranilo, sú lokalizované len v jednej nohe a ráno ich dieťa naďalej cíti, treba ísť radšej na vyšetrenie k ortopédovi. Samozrejme, nemusí sa to týkať len artrózy, ale aj iných ochorení kĺbu.
Osteoartróza u detí: rizikové faktory
K rizikovým faktorom patrí všetko, čo zapríčiňuje zvýšenú dlhodobú záťaž na kĺby dieťaťa a môže viesť k zmenám ich štruktúry.
Nadváha
Nadváha a obezita v detskom veku sú jedným z najväčších zdravotných problémov súčasnej doby. Podľa publikovaných údajov sa obezita a nadváha týka menej ako 20% detí v Strednej Európe. Síce nepatríme ku krajinám s najhorším stavom, ale situácia sa aj u nás rok čo rok zhoršuje.
Problémom detskej obezity je, že často pretrváva aj v dospelom veku. Obézny adolescent má 18-krát vyššiu šancu byť obézny v dospelosti ako jeho rovesníci s normálnou hmotnosťou. To má potom kumulatívny vplyv na stav kĺbov v dospelosti a teda s osteoartrózou v neskoršom veku.
Štúdie taktiež naznačujú vyšší výskyt bolestí kolien v súvislosti s vyššou hmotnosťou.
Bolesti kĺbov
Bolesti kolena sú pomerne častou súčasťou detstva. Postihujú 3,9% detí a až 18,5% adolescentov. Pokiaľ sa vaše dieťa sťažuje vyslovene na bolesti kolena, je potrebné to odborne vyšetriť. Príčin môže byť viacero, väčšina však nemá vplyv na neskorší rozvoj osteoartrózy.
Šport a fyzická aktivita
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že kĺby sú dlhodobo zdravé len pokiaľ sa správne a dostatočne hýbu. Pri športe je preto dôležitá miera fyzickej aktivity.
Mierna až stredná aktivita prispievajú k správnej výžive chrupavky a vedú k dobrej sile a hybnosti kĺbu. Ochabnuté svaly nedržia kĺby správne. Pozitívny vplyv je však iba v prípade, že počas športu nedôjde k zraneniu chrupavky.
Príliš intenzívna športová aktivita až vrcholový šport vedú k veľkému zaťaženiu kĺbov. V dlhodobom horizonte to môže spôsobiť poškodzovanie. Dôvodom sú časté mikrotraumy v kĺbe a spustenie zápalu.
Vplyv má aj typ športovej aktivity. Niektoré druhy športu vedú k vyššiemu zaťaženiu kĺbov ako iné. Najideálnejšie sú aktivity, ktoré zaťažuje celý organizmus rovnomerne, prípadne najlepšie je striedanie rôznych športov.
Štúdia robená na deťoch vo veku 9 až 18 rokov dokázala, že športová aktivita viedla k zvýšeniu objemu chrupavky vo viacerých parametroch, ako aj k vyššiemu objemu glykozaminoglykánov (základných stavebných zložiek chrupavky). Verte mi, tie vo vyššom veku budú potrebovať.
Doliečenie poranení
Poranenia kĺbov sú pomerne časté, či už u aktívne športujúcich detí alebo mladých dospelých. Sú rizikovým faktorom pre rozvoj posttraumatickej osteoartrózy. Najprv sa prejavujú ako poškodenia chrupavky, no neskôr môžu prejsť do plne rozvinutého ochorenia.
Každé poranenie je potrebné liečiť, či už v úvode dostatočne dlhým pokojovým režimom, prípadne pri vážnejších stavoch aj operačne. Liečbu by mal mať v rukách lekár.
Správne držanie tela a vývoj nôh
Nesprávne držanie tela alebo nesprávne vyvinuté chodidlo menia spôsob pohybu. Telo sa snaží vykonávať bežné pohyby v nie najlepšej pozícii a to vedie k rôznym kompenzáciám zo strany rozsahu pohybu kĺbu alebo svalov. Dôsledky krátkodobo nevidíme, prejavia sa až vo vyššom veku. Nesprávne prevádzanie bežných pohybov prináša zvýšenú záťaž na prácu kĺbov a po rokoch sa môže prejaviť ich poškodením.
Ako mamy musíme dávať pozor na vývoj pohybovej sústavy našich detí a riešiť to s ortopédom alebo fyzioterapeutom čo najskôr. K správnemu držaniu tela prispieva aj vhodná športová aktivita, ktorá rozvíja všetky svalové skupiny a vedie k správnemu držaniu tela.
Zdravá strava u detí a neskoršia osteoartróza spolu súvisia
Naša pohybová sústava sa skladá z kostí, kĺbov a svalov. Ich funkcie a zdravie sú vzájomne prepojené. Porucha niektorej časti spôsobí zmenu funkcií a dokonca aj stavby tých ostatných. Ako mamy by sme mali dbať na správnu výživu celého tela detí.
Z hľadiska vývoja pohybovej sústavy sú dôležité:
- dostatočný príjem bielkovín
- antioxidantov – ovocie, zelenina
- minerálov
- vitamínov – najmä C, D, E, …
Bez kvalitnej stravy si telo nemá z čoho vytvoriť zdravé orgány.
Vysoká komzumácia prázdnych potravín navyše mení zloženie mikrobiómu čriev. Práve baktérie, ktoré sú touto stravou podporované, vedú k zvýšeniu zápalu v tele a ten sa po dlhodobom pôsobení môže prejaviť aj na kĺboch.
Naučiť dieťa správnemu stravovaniu má dlhodobé priaznivé účinky na jeho zdravie v dospelosti.
Základ zdravia kĺbov sa stavia už v detstve a ako mamy máme na to najväčší vplyv. Nepremárnime toto obdobie.
Pridaj komentár