Zima, to nie sú iba krásne zasnežené kopce a Vianoce. Ak si nedáme pozor, potrápia nás suché ruky so všetkými nepríjemnými pocitmi, čo k tomu patria. Ako si udržať ruky vláčne aj v zime?
Prečo pokožka rúk v zime vysychá a praská?
Môže za to nedostatočná vlhkosť pokožky rúk, najmä jej vrchných vrstiev. Spôsobujú ju dve hlavné príčiny:
- Klesá vlhkosť okolitého prostredia – veterné, mrazivé počasie so sebou prináša často aj suchý vzduch. Situácia je ešte horšia v domácnostiach, kde na udržanie tepla spúšťame ústredné kúrenie, ktoré však môže intenzívne vysušiť vzduch v interiéri.
- Častejšie umývanie rúk – zima prináša aj obdobie plné chorôb a viróz. Tento rok je ešte horší, kedy sezóna chrípok začala už koncom novembra. Ak sa chceme chrániť a neochorieť, pravidelne si umývame ruky mydlom alebo dezinfekčnými gélmi. Lenže tie nám odstraňujú okrem nečistôt aj ochrannú vrstvu lipidov na povrchu pokožky.
Ako sa prejavujú suché ruky?
Suchosť rúk odhalí s určitosťou úplne každý. Pokožka je na dotyk suchá, drsná, popraskaná, na pohľad sa zdá matná a začervenaná. Môže svrbieť, páliť, alebo sa začať jemne olupovať. Pri ťažších stavoch pozorujeme až popraskané ruky do krvi.
Zmeny nastávajú aj v oblasti nechtov, ktoré sú krehké, môžu sa viac štiepiť a v okolí nechtov vznikajú zádery.
Správne umývanie rúk v zime
Základom je vybrať si čo najjemnejšie mydlo. Ak vaše ruky zvyknú bývať pravidelne suché, zvážte vymeniť klasické mydlo za šetrnejšie verzie, prípadne za umývacie oleje. U nás doma bežne používame na umývanie rúk obyčajné detské mydlo, s olivovým olejom, glycerínom alebo lanolínom.
V takomto náročnejšom zimnom období však zvyknem vymeniť mydlo za umývací olej. U nás sa osvedčil umývací olej URIAGE Xémose. Ten síce bežne používame na sprchovanie, ale v zime pomôže udržať ruky v dobrej forme.
Dobré je si sledovať teplotu vody, s ktorou si umývame ruky alebo riad. Vyhnite sa horúcej vode a zvoľte radšej vodu vlažnú.
Ruky si po umytí čo najskôr utrite a nenechávajte ich mokré.
Ruky nadmerne vysušujú aj dezinfekčné gély na báze alkoholu. Používajte ich naozaj len v prípade, ak nemáte šancu umyť si ruky mydlom a vodou.
Používajte pravidelne krém na ruky
Na zadržanie vlhkosti vo vnútri pokožky slúži súvislá lipidová vrstva na jej povrchu. Na jej obnovu sú ideálne mastnejšie krémy na ruky. Vyberte si také, ktoré sú vám príjemné na nanášanie, rýchlo sa vsiaknu a nezanechávajú mastný film, ktorým zamastíte všetko, čoho sa dotknete ďalšiu pol hodinu.
Ruky si začnite natierať hneď, ako sa ochladí, aj keď ešte nevykazujú známky podráždenia. Vždy je ľahšie udržať zdravý stav rúk, ako liečiť už vzniknuté ťažkosti. Natierať ich nestačí iba raz za deň, ideálne je aspoň 5-krát. Nevynechajte ani oblasť nechtov, aj tie v zime trpia. Mne sa osvedčil krém na ruky URIAGE Bariéderm ochranný regeneračný krém, alebo krém na ruky od Neutrogena.
Ak už vaše ruky preukazujú známky suchosti a popraskania, budete si ich musieť natierať často, po každom umytí, namočení rúk a aj keď idete von.
Ak už máte suché ruky s viacerými vyššie spomenutými príznakmi, pomôže natrieť si ich mastnejším krémom na noc. Následne si na ne navlečte ochranné bavlnené rukavice a s nimi pôjdete spať. Majú ich dostupné napríklad v internetovej lekárni etabletka.sk . Na tento účel sa mi ako vhodný krém na ruky osvedčila klasická modrá Indulona na ruky. Zanecháva síce mastný pocit na rukách, ale príjemne vonia a na noc ten pocit pod rukavicami nevadí.
Hydratujte sa
Pomocou krému vytvoríme síce na povrchu pokožky ochrannú vrstvu, ale pokožke musíme doplniť aj vlhkosť. Jednou cestou je zamedziť jej vysychaniu tým, že zvýšime vlhkosť prostredia, najmä v domácnosti. Sledujte si vlhkosť v interiéri a v prípade potreby ju zvýšte pomocou zvlhčovača.
Ešte dôležitejšou časťou je doplnenie vlhkosti zvnútra. Nezabúdajte piť dostatočné množstvo tekutín aj v zime. Stavte na vodu, nesladené čaje alebo polievky.
Nezabudnite si rukavice
Zabrániť popraskaniu pokožky pomôže aj udržiavanie si rúk v teple. Von noste kvalitné teplé rukavice. Nezabudnite si ich dať, najmä ak v chladnom počasí pracujete. Aj také nevinné ranné oškrabanie predného skla na aute zanechá nepekné stopy na vašich nechránených rukách.
Ochrana rúk pri upratovaní
Čistiace prostriedky sú veľmi účinné chemikálie, častokrát výborne bojujúce s mastnotou v dome. Lenže, ako vedia odstrániť nečistoty z vašej domácnosti, narušia až odstránia aj ochrannú vrstvu pokožky vašich rúk.
Pri upratovaní preto na to myslite a radšej používajte gumené rukavice. Vhodným postupom je naniesť najprv ochranný krém na ruky, napríklad už spomínanú Indulonu, nasadiť si rukavice a poupratovať všetko, čo máte v pláne.
Ťažšie stavy suchosti rúk
Ak sa o svoje ruky staráte ukážkovo a aj tak nič nepomáha, budete musieť navštíviť kožného lekára. Má k dispozícii ďalšie terapeutické možnosti a je dosť možné, že za nepriaznivým stavom vašich rúk môže byť atopická dermatitída, alebo iné kožné ochorenie.
Pridaj komentár