Zápal hrdla pozná každý. Sprevádza ho nepríjemná bolesť, pocit škriabania a nepríjemné prehĺtanie. Niekedy je ťažké prehltnúť aj vodu. Zmierniť tieto nepríjemné príznaky pomôžu aj bylinky. Pozrime sa, ktoré bylinné čaje účinkujú pri bolesti hrdla najlepšie a prečo.
Čo spôsobuje bolesť hrdla?
Bolesť hrdla môžu vyvolať viaceré príčiny. Najčastejším dôvodom je vírusová infekcia. Do úvahy prichádza tiež bakteriálny zápal, najmä streptokoková infekcia. Rozlíšiť medzi nimi vie lekár na základe klinického obrazu, ideálne aj pomocou výteru z hrdla.
Infekcia nie je však jediným dôvodom, prečo vás môže bolieť hrdlo. Môže sprevádzať alergický zápal, alebo byť následkom iného podráždenia.
Okrem bakteriálnej infekcie, všetky ostatné príčiny bolesti hrdla nepotrebujú liečbu antibiotikami, dokonca v týchto prípadoch vášmu zdraviu skôr uškodia. Bylinné čaje však pomôžu v každom jednom prípade, či už s antibiotikami alebo bez nich.
Ktoré bylinné čaje zvoliť pri bolesti hrdla?
Dostatočná hydratácia dýchacích ciest je základom liečby každého podráždenia hrdla. Suchosť sliznice ešte viac zintenzívni všetky nepríjemné pocity a práve popíjanie mierne teplého čaju ich zmierňuje samo o sebe.
Z byliniek využívame tie, ktoré majú protizápalové, antioxidačné a dezinfekčné účinky:
- Zápal je typický bolesťou, opuchom, začervenaním, preto protizápalové účinky byliniek určite oceníte.
- Pri každom zápale vznikajú voľné kyslíkové radikály, ktoré je dobré čím skôr z tela vychytať. Dodať telu antioxidačné látky, ktoré túto prácu efektívne vykonajú, je naozaj dobrý nápad.
- Či už vašu bolesť hrdla spôsobili choroboplodné zárodky, alebo iné podráždenie, zapálené sliznice sa nedokážu tak efektívne brániť pred ďalšími nepriateľmi ako zdravé. V tomto prípade je dezinfekcia slizníc dobrým krokom.
Ak vlažné bylinné čaje skombinujete s citrónovou šťavou a s medom, získate ešte viac. Dbajte však, aby teplota čaju pri ich pridávaní nepresiahla 50°C. Takáto vysoká teplota dokáže deaktivovať niektoré prospešné látky z citrónu a najmä medu.
Aké máme možnosti, ak hľadáme vhodný čaj na hrdlo? Pozrite si 5 bylinných čajov, ktoré sú u nás ľahko dostupné:
Šalviový čaj
Číslom jedna pri každom podráždení hrdla a nosohltanu je šalvia. Ideálna je aj pri infekciách v ústnej dutine. Býva častou prísadou cmúľacích pastiliek. Terapeuticky používame jej listy, či už v lete čerstvé, alebo zvyšok roka sušené.
Používajú sa listy z rastliny Salvia officinalis, alebo po slovensky šalvie lekárskej. Rastlina sa môže pýšiť protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Jej čaj pôsobí lokálne antibakteriálne a navyše, urýchľuje hojenie rán. Každý zápal mierne poškodí povrch sliznice hrdla, takže využijete aj jej hojivé účinky.
Chuť šalvie je trochu horkastá. Čím dlhšie ju necháte lúhovať, tým bude čaj horkejší. Pri tomto čaji si naozaj nastavte časovač na odporúčaných 5 až 8 minút.
Pozor však v období tehotenstva aj dojčenia, šalvia nie je v tomto prípade vhodná. V koncentrovanej forme, akou je aj pitie čaju, môže negatívne ovplyvniť tehotenstvo a počas dojčenia môže znižovať tvorbu materského mlieka.
Pri výbere liečivých čajov voľte vždy radšej farmaceutickú kvalitu, napríklad v online lekárňach:
Zázvorový čaj
Zázvor je tradičnou liečivou rastlinou východnej medicíny. Používa sa koreň rastliny Zingiber officinalis, či už na kulinárske alebo liečebné účely. Na prípravu čaju môžete použiť sušený alebo čerstvo nastrúhaný koreň.
Jedným z jeho liečebných použití je práve zápal hrdla a prechladnutie. Využívame tu jeho protizápalové účinky, spolu so schopnosťou zmierniť bolesť hrdla. Zázvoru sa prisudzuje aj schopnosť nabudiť imunitu, čím pomôže telu lepšie potlačiť prebiehajúcu infekciu. Prospešné sú taktiež jeho antioxidačné vlastnosti.
Odborníci považujú zázvor ako bezpečnú rastlinu na prípravu čaju aj pre deti staršie ako 1 rok, tehotné aj dojčiace ženy.
Môžete vyskúšať tieto produkty z online lekární:
Rumančekový čaj
Rumančekový čaj by mal mať doma každý. Je to ideálny čaj pri každom zápale, vrátane zápalu hrdla, či prechladnutí. Bylinka Rumanček kamilkový (starší názov pravý) je známa pre svoje protizápalové, hojivé aj antioxidačné vlastnosti, pričom jej chuť je veľmi príjemná. Bez ťažkostí ho vypijú aj deti.
Rumanček sa používa aj pri inhaláciách. Bežný domáci spôsob použitia pri prechladnutí je inhalácia nad vodnou parou. Pripravíme ju tak, že do horúcej vody pridáme sušený harmanček, chvíľu počkáme, kým výluh mierne vychladne a naparujeme sa nad nádobou prekrytý uterákom. Pozor u príliš malých detí, mohli by si to na seba stiahnuť.
Rumanček je považovaný za bezpečnú bylinku. Vo forme čaju ho môžu piť deti staršie ako 6 mesiacov, tehotné a dojčiace ženy. Jeho užívaniu by ste sa mali vyhnúť len v prípade výskytu alergickej reakcie.
Rumančekový čaj farmaceutickej kvality nájdete v online lekárňach:
Mätový čaj
Ďalším vhodným čajom je mätový čaj. Môžete ho piť, alebo sa nad ním naparovať, podobne ako pri rumančeku.
Mäta patrí medzi tradičné liečivé rastliny, ktoré sa používajú pri infekciách dýchacích ciest a prechladnutiach. Rastlina obsahuje polyfenoly, ktoré majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Taktiež obsahuje mentol, ktorý má schopnosť zmierniť opuch sliznice, najmä pri inhalačnom pôsobí.
Pitie mätového čaju sa považuje za bezpečné aj u detí nad 1 rok, u tehotných či dojčiacich žien. Ako však pri každom bylinnom čaji, to s nimi v týchto obdobiach nepreháňajte.
V online lekárni kúpite napríklad tieto:
Repíkový čaj
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) patrí medzi naše tradičné liečivé rastliny. Používa sa široko pre svoje protizápalové, antibakteriálne aj hojivé účinky. Môžete ho používať vo forme čaju, ako aj na výplachy ústnej dutiny, či na kloktanie hrdla.
Kvôli chýbajúcich bezpečnostným štúdiám sa pitie tohto čaju neodporúča deťom do 12 rokov. Pre tehotné a dojčiace ženy je nevhodný. Lokálne na kožu ho však môžete použiť.
Repíkový čaj môžete kúpiť aj v online lekárňach:
Čaje pri bolesti hrdla používajte ako podpornú liečbu na zmiernenie nepríjemných príznakov. Väčšinu zápalov hrdla spôsobujú vírusové infekcie, ktoré vaše telo zvládne samé za niekoľko dní. Ak sa však príznaky nezlepšujú, môže byť za tým baktéria. Vtedy potrebujete navštíviť vášho lekára, ktorý zistí príčinu a v prípade potreby zvolí antibiotickú liečbu.
Ak vás okrem bolesti hrdla trápi aj vlhký kašeľ, tu nájdete tipy ako ho zvládnuť pomocou prírodnej liečby.
Pridaj komentár