Verím, že je to občas na smiech, keď vidíte predtým bežnú ženu, ktorá sa krátko po narodení dieťaťa zmení na nepoznanie a častou témou rozhovorov sa stáva zdravá strava detí. Tiež som tomu nerozumela, až kým sa mi nenarodili moje deti. Ono naozaj začnete svet vnímať inak a zmena na bio pozitívny život je dosť pochopiteľná. Samozrejme, miera a rozsah tohto prechodu je už individuálny, ale myslím si, dôvody sú spoločné.
Čo sa zmení príchodom dieťaťa?
Mnoho. Okrem nedostatku spánku a nulového času pre seba, sa začnete na svet pozerať inak. V pôrodnici na vás zrazu žmúri absolútne bezbranný človiečik, ktorý sa na vás vo všetkom spolieha. Pozerá na vás tak zbožne, že by ste mu zniesli modré z neba. A toto sa ešte pár rokov nezmení (až do jedného momentu, keď už podľa neho nebudete vedieť nič. To je prirodzený vývoj).
Je úplne pochopiteľné, že chcete pre svoje bábätko to najlepšie. A jeho zdravie sa pre vás stane prioritou. Nielen to aktuálne, ale aj to o niekoľko desiatok rokov. Uvedomujete si, že prvé roky života sú kľúčové pre celý jeho zvyšok. To je obrovská zodpovednosť a rozumná mama si to uvedomuje v plnom rozsahu. Zdravá strava detí k tomu jednoznačne patrí.
A začnete študovať…
Joj, veruže je toho popísaného až moc. Samozrejme, niečo už viete, ak sa o zdravú stravu zaujímate už dlhšie. Pravdou však je, že ak ste to doteraz ignorovali (a veruže miera ignorácie je v spoločnosti hodne rozšírená, tak sa necíťte previnilo, ak sa týkala aj vás), zistenie kľúčových informácií pre bio pozitívny život začne najneskôr príchodom prvých príkrmov.
Dozviete sa fakty ako sú:
Pesticídy
- Pesticídy sa používajú nielen počas rastu rastliny, ale aj na ošetrenie semien pred sadbou, na predĺženie životnosti po zbere, pri prevoze a na zlepšenie vizuálnej stránky plodiny.
- Reziduá týchto postrekov pretrvávajú rozlične dlhú dobu, veľa z nich konzumujeme v strave akurát sú stanovené maximálne prípustné limity.
- Reziduá sa nenachádzajú iba na povrchu plodiny, ale našli sa aj vo vnútri. Takže nestačí ovocie iba olúpať.
- Niektoré z týchto látok pretrvávajú v pôde aj niekoľko rokov po aplikovaní a dostávajú sa do plodín zasadených na toto stanovište neskôr. Keď sa to zistí, zvyknú sa zakázať, ale niektoré látky z minulosti sú tam ešte stále.
Jasné, že pri neustále rastúcej populácii ľudí na svete sa používaniu pesticídov nevyhneme. Nemáme ako nakŕmiť toľko ľudí bez zefektívnenia produkcie potravín. Lenže, ak sa dá, predsa len osobne radšej siahnem po bio ovocí, resp. aspoň po domácej sezónnej produkcii. Aj keď sú možno tieto rastliny ošetrované počas rastu, aspoň neprecestovali nastriekané za nami cez pol sveta.
Vitamíny a minerály
Ďalšou skutočnosťou hovoriacou za lokálnu produkciu je množstvo vitamínov v ovocí a zelenine. Čím dlhšie stoja po zbere, tým menej vitamínov obsahujú. Aj to je dôvod prečo mám svoju záhradu, aj keď záhradkárčenie nie je úplne mojím hobby.
Stravovacie návyky a dlhodobé zdravie
Uvedomujem si aj dôležitosť vypestovaných stravovacích návykov/ zlozvykov pre budúcnosť mojich detí. Ja sama trpím závislosťou na sladkom a poviem vám, zbaviť sa jej úplne sa neviem už roky. Jasné, že to prebral čiastočne aj môj starší syn a mladší je na rovnakej ceste. Viete, deti sa najlepšie učia príkladom a ľahšie preberú to zlé ako dobré. Čo sa týka stravovania je toto pre mňa najväčšia výzva: dostať sa na stravovanie s minimom cukru.
A potom je tu prevencia vzniku chorôb zo skupiny srdcovo-cievnych ochorení, diabetes, ochorenia tráviacej sústavy, rakoviny a čo ja viem, čoho všetkého ešte. Áno, aj na toto všetko treba myslieť, keď učíme deti správne sa stravovať…
Takže…
S týmito všetkými informácie sa pozriete na svojho drobca s hrkálkou v ruke a jediná otázka, ktorú pre seba máte je: Čím ťa ja vlastne budem kŕmiť?
A odvtedy vašu myseľ zamestnáva zdravá strava detí. Vitajte v klube ?
(Aby ste si popri tom všetkom zachovali zdravý rozum, tu je pár mojich tipov)
Pridaj komentár