Sú tu sviatky a s nimi aj mnoho dobrôt na stole. U nás v rodine bolo vždy zvykom mať majonézový zemiakový šalát s údeným mäsom, veľa koláčov a zákuskov, hrudku a ešte mnoho iných aktuálnych jedál (čiže, čo nám aktuálne pred sviatkami napadne pripraviť). Častokrát cestujeme na tieto rodinné stretnutia minimálne 2 hodiny autom. Výsledkom konzumácie takýchto vecí v kombinácii s dlhšou cestou autom býva výrazne negatívny pocit na žalúdku, inak povedané diétna chyba. Aká je teda prvá pomoc po prejedení sa?

Čím si môžeme pomôcť?
Určite by som odporúčala začať s prírodnými metódami ako sa dostať z pokazeného žalúdka. Je ich viacero a pokiaľ nemáte dlhodobé tráviace ťažkosti väčšinou rýchlo pomôžu.
Režimové opatrenia
- Zostaňte hydratovaný, napiť sa vody: správne trávenie potrebuje dostatok vody. Ak ste ako ja, tak počas rodinných osláv zabúdate na pitie obyčajnej čistej vody. Navyše, slávnostné jedla v slovenských podmienkach sú plné soli alebo cukru. Obe tieto látky vyvolávajú smäd. Rýchlo to napravte a doplňte zásoby.
- Prejdite sa na čerstvom vzduchu, hlavne si neľahnite do vodorovnej polohy: podmienkou správneho trávenia je fungujúca peristaltika čriev (pohyb trávenej potravy cez tráviaci trakt). Príliš veľa jedla naraz v spojení s dlhším sedením ju môže spomaliť. Najlepší recept je pomalý dlhšie trvajúci pohyb, ako je napríklad prechádzka. Aj keď to zo začiatku nebude veľmi príjemné, premôžte sa a choďte. Na druhej strane, ležanie tento stav ešte zhorší a navyše sa môže ešte pridať pálenie záhy.
- Viac v ten deň nejesť ?. Jednoducho, dať si diétu kým sa stav nezlepší.
Prírodná pomoc
- Vyskúšajte čaje zlepšujúce trávenie: pomôcť vedia všetky bylinky zlepšujúce vylučovanie tráviacich štiav, zmierňujúce nadúvanie alebo upokojujúce žalúdok. Ku klasikám patrí mäta, koriander, aníz, rozmarín, tymián, rumanček, zázvor, fenikel, rasca (áno, aj z nej sa dá spraviť čaj)
- Papaya alebo ananás: pokiaľ do seba ešte dokážete niečo dostať, tieto ovocia obsahujú enzýmy schopné rozkladať potravu podobne ako naše tráviace šťavy. Tento tip som však sama neskúšala, úprimne, nikdy som ich doma nemala, keď mi bolo zle.
- Pivo: áno, je to zvláštne siahnuť po alkoholickom nápoji, keď vám je zle, ale v istých prípadoch naozaj pomáha. Dokonca ešte lepšie funguje nealko verzia. Pokiaľ vás bolí žalúdok, alebo s ním mávate problémy, pivo môže stav zhoršiť. Avšak, ak mávate problémy s podráždením žlčníka či ťažkosťami pri trávení mastných jedál, tak ako ja, tak pivo môže pomôcť. Horkosť piva pochádzajúca z chmeľu stimuluje tvorbu tráviacich štiav a uľahčuje trávenie tukov.
- Sóda bikarbóna: dokáže pomôcť po prekyslení žalúdka. Používať sa má iba výnimočne, takže pokiaľ mávate tieto problémy častejšie, siahnite radšej po antacidách z lekárne. Sóda bikarbóna totiž účinkuje len krátkodobo. Opatrnosť je na mieste aj pri hypertenzii, pretože v žalúdka uvoľňuje pomerne veľké množstvo sodíka.
Voľnopredajné lieky
- Simetikon: klasika pri nadúvaní, ktorá rýchlo pomáha. Pre dospelých je na trhu tabletková verzia od rôznych výrobcov. Ak zrovna máte doma len verziu pre bábätká, nevadí, dajte si vyššiu dávku v kvapkách. Výhodou je, že sa táto látka vôbec z čriev nevstrebáva, len v nich urobí čo má.
- Metabolity mliečneho kvasenia a im podobné produkty: črevné mikroorganizmy produkujú pri svojej aktivite látky, ktoré nám uľahčujú trávenie potravy. Ich externé dodanie vie ťažkosti s trávením pekne zmierniť (Hylak Forte).
- Pankreatické enzýmy s dostatočným obsahom lipáz: ak máte pocit, nedostatočného trávenia po ťažkom jedle, vie pomôcť dodanie tráviacich enzýmov v tabletkách. Vyrába ich viacero výrobcov, stačí sa len spýtať v lekárni.
- Antacidá: lieky znižujúce produkciu žalúdočnej kyseliny pri prekyslení žalúdka. Siahnite po nich pri pocite pálenia záhy. Na trhu je ich viacero.
Záver
Viacero z týchto metód som vyskúšala na vlastnej koži (cháp, žalúdku), kým som dostala rozum a prešla na prevenciu, čiže veľmi striedmy výber jedla s množstvom čistej vody.
Aktuálne sme s manželom zmenili naše sviatočné menu aj napriek rodinným tradíciám a prešli sme na zeleninový šalát so zdravými dobrotami. Rozhodli sme sa, že tradície, ktoré nám nerobia zdravotne dobre, ďalej držať nebudeme. Sviatky sú odvtedy vo väčšej pohode. Budúci rok to skúste tiež ?
Pridaj komentár