Novorodenecká žltačka je veľmi častý problém, ktorý si vyžaduje pozornosť lekárov. Býva najčastejším dôvodom k opätovnému prijatiu dieťaťa do nemocnice krátko po prepustení z pôrodnice. Neliečená môže prejsť do vážneho stavu, trvalého poškodenia mozgu dieťaťa. Preto je dobré, keď novopečená mamička má vedomosti, čo to je a ako postupovať.
Čo je to novorodenecká žltačka?
Pre novorodenca trpiaceho na žltačku je typická žltá farba pokožky a očného bielka. Deti s veľmi svetlou pokožkou sú viditeľne žlté, deti s viac pigmentovanou pokožkou môžu byť skôr viac hnedé. Lekári sa však neriadia sfarbením dieťaťa, ale stav každého bábätka na pôrodnici kontrolujú pomocou špeciálnych prístrojov. Vyzerajú podobne ako bezdotykový teplomer. Tie im nielenže toto ochorenie diagnostikujú, ale im aj povedia približnú závažnosť stavu. V prípade pozitívneho nálezu, si stav vždy kontrolujú pomocou presnejších krvných odberov. Pripravte sa na to, že budú dieťaťu častejšie brať krv. Aj keď vám je toho drobca ľúto, je to nutné pre jeho zdravie.
Dôvody vzniku novorodeneckej žltačky môžu byť fyziologické alebo patologické. Diagnostika je, samozrejme, v rukách lekára. Ten vás bude informovať o všetkom, čo sa týka vášho bábätka a pristúpi k potrebným krokom.
Novorodenecká žltačka vzniká zo zvýšeného rozpadu červených krviniek, ktorých má novorodenec jednak viac ako dospelý človek a taktiež ich životnosť je kratšia. Výsledok je voľný bilirubín. Ten sa počas vnútromaternicového vývoja vylučuje špeciálnym systémom cez matku. Po narodení to však musí bábätko zvládnuť samé pomocou svojej pečene a prechodne to môže spôsobiť ťažkosti.
Liečba novorodeneckej žltačky
Určité zvýšené množstvo bilirubínu dokáže telo zvládnuť bez problémov a vylúči sa časom bez nutnosti liečby. Ak sa množstvo dostane na rizikovú hranicu, lekári pristúpia k fototerapii. Robia to to buď pomocou špeciálnych podložiek/lámp na postieľku (bilibed) v izbe mamy alebo klasická fototerapia pod lampami . Dieťatku vôbec neškodia, práveže mu dokážu zachrániť zdravie. Lekári vás v pôrodnici budú pekne inštruovať, ako a čo máte robiť, prípadne to vezmú do svojich rúk.
Pomocou lámp dokážu rozbiť bilirubín a pomôcť ho takto odstrániť z tela aj pomocou moču. Ak by totiž bilirubín ďalej stúpal, začal by sa ukladať v mozgu a nenávratne ho poškodil.
Novorodenecká žltačka sa na dieťati prejavuje žltým sfarbením, ale čím je stav vážnejší, tým je dieťatko viac spavé, nevládze piť resp. môže dlho plakať.
Zbystrite pozornosť a radšej vyhľadajte lekára, ak dieťa so žltačkou:
- spí podozrivo dlho,
- neviete ho ľahko po troch hodinách zobudiť na kŕmenie,
- nevládze ťahať pri dojčení alebo pri ňom po krátkej chvíli zaspáva
- dlho a intenzívne plače
- má zvyšenú teplotu
- má svaly výrazne ochabnuté
- málo ciká.
Čo musí ustriehnuť mama?
Kedy ísť z pôrodnice domov?
Jasné, že to nezáleží na vás. Žltačka sa však začne prejavovať najskôr na druhý až tretí deň po pôrode, v niekedy dokonca až na štvrtý. Pokiaľ ste pod dohľadom pediatra na pôrodnici, buďte pokojná a nechajte to na neho. Ak sa vám niečo nezdá, môžete ísť, samozrejme, hocikedy za ním.
Niektoré pôrodnice vás však pustia domov skôr a v tomto prípade sledujte dieťatko, či nemá príznaky popísané vyššie. Ak by k takémuto stavu prišlo, choďte ihneď k lekárovi alebo na detskú pohotovosť.
Dieťa nechávajte na dennom svetle s čo najviac odhalenou pokožkou
Ak má vaše dieťa novorodeneckú žltačku, určite vám budú v pôrodnici kázať vystavovať čo najväčšiu časť pokožky dennému svetlu. Nezabúdajte to aj reálne každý deň po prepustení z pôrodnice robiť. Dávajte ale pozor, aby sa dieťatko takto neprehrialo alebo mu nebola zima.
Dieťatko musí dostatočne jesť
Hlavnou úlohou matky je kontrolovať a zabezpečiť, aby dieťa s novorodeneckou žltačkou pilo dostatok mlieka a teda prijímalo dosť živín. Bábätko sa musí dojčiť každé dve až tri hodiny, vrátane noci, až dokým sa jeho stav nevyrieši. Nízky príjem mlieka spôsobí, že bilirubín sa vylučuje v menšej miere ako má. Žltačka sa tým komplikuje a hodnoty stúpajú vyššie.
Po skúsenostiach s mojim starším synom by som každej mame odporúčala, aby kontrolovala príjem vypitého materského mlieka pomocou váhy. V praxi to znamená odvážiť dieťa pred a po dojčení a rozdiel znamená množstvo mililitrov prijatého mlieka. Aj mierny pokles odporúčanej dávky vzhľadom na vek, môže stav dieťaťa so žltačkou zbytočne skomplikovať a predĺžiť.
Určite s týmto vážením pokračujte aj doma. V rodine máme dva prípady, kedy dieťa v pôrodnici vizuálne pekne pilo, pustili ich s mierne zvýšenými hodnotami bilirubínu. O pár dní, obe deti skončili prijaté na detskom oddelení kvôli vysokým hodnotám už v rizikovej oblasti. Dôvodom bol nízky príjem mlieka počas dojčenia.
V odborných publikáciách sa objavujú už články, ktoré sú trochu v rozpore so všeobecným odporúčaním na výlučné dojčenie bábätiek v prvých dňoch po pôrode. Pokiaľ má dieťa novorodeneckú žltačku, tak je pre neho rizikové nechať ho o hlade, dokým sa spustí dostatočná laktácia. V týchto prípadoch je na mieste podať pár krát umelú formulu a dohliadnuť na dostatočnú hydratáciu. Dojčenie sa neprerušuje, ale umelou formulou krátkodobo dopĺňa. Aj v oblasti dojčenia platí, že nie všetko je čierno-biele a treba postupovať podľa zdravotného stavu dieťaťa.
Moja skúsenosť na pôrodnici
Dôvod, prečo píšem tento článok je, že novorodenecká žltačka sa týkala obidvoch mojich detí a tiež dvoch detí z blízkej rodiny. Okrem môjho mladšieho syna, ostatné deti potrebovali fototerapiu alebo boli opätovne prijaté do nemocnice pre vysoké hodnoty bilirubínu. Vo všetkých troch prípadoch bol dôvod nízky príjem mlieka. Všetky tri deti dostávali prechodne umelé mlieko na pár dní, so súčasným dojčením a odsávaním mlieka. Čo je nutné ešte zdôrazniť, všetky boli potom dojčené minimálne rok.
Pri mojom staršom synovi som ležala na pôrodnici, kde sa postupovalo presne v zmysle výlučného dojčenia. Aj keď môj syn bol už od druhého dňa na lampe, počas váženia sa zistilo, že nepije dostatok mlieka (vždy nejakých 10 ml chýbalo). Aj napriek mojim žiadostiam mu odmietli podať dodatočné prikŕmenie. Dostatočné množstvo mlieka sa mi spustilo až na štvrtý deň. Dovtedy muselo byť dieťa pravidelne pod fototerapiou a hodnoty bez nej neklesali.
Pri druhom synovi sa mi laktácia spustila rýchlo a v dostatočnom množstve. Napriek tomu, že bol narodený predčasne, fototerapiu vôbec nepotreboval.
Ďalšie dve deti boli z pôrodnice prepustené skôr. Dojčenie na pôrodnici prebiehalo dobre, správne sa prisávali. Lenže po pár dňoch bolo jedno z detí veľmi plačlivé a druhé malátne. Po návšteve pohotovosti, boli obidve okamžite prijaté na oddelenie na fototerapiu.
Jednoznačne si uvedomujem dôležitosť výlučného dojčenia dieťaťa počas jeho prvých mesiacov a následné dojčenie aj popri príkrmoch minimálne do jedného roka. Lenže v istých prípadoch je dôležitejšie kŕmenie ako výlučné dojčenie.
Pridaj komentár