• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Buďme zdraví

Aktívna cesta za zdravím: prevencia a samoliečba

  • Hlavná stránka
  • Online magazín
    • Prevencia
    • Liečba ochorenia
    • Tehotenstvo
    • Dojčenie
    • Zdravie dieťaťa
    • Zdravie dospelého
    • Recenzie
    • Moje obľúbené recepty
  • Kontakt
  • O Kristíne
  • Nav Social Menu

    • Email
    • Facebook

Liečba bolesti v tehotenstve a počas dojčenia

15. decembra 2017 by Kristina Leave a Comment

Bolesť a horúčka sú bežnými symptómami, ktoré neobchádzajú ani tehotné a dojčiace ženy. Liečba bolesti v tehotenstve a počas dojčenia je však dosť obmedzená. Väčšina z voľnopredajných liekov je pre bábätko škodlivá a preto výber v lekárni môže byť pre vás komplikovaný. Aké účinky majú jednotlivé voľnopredajné liečivá a ktoré z nich sa môžu používať?

Výber liekov proti bolesti a horúčke je v tehotenstve a počas dojčenia obmedzený. Aké účinky môžu mať konkrétne liečivá?

Liečba bolesti v tehotenstve a počas dojčenia

Sú lieky od bolesti úplne bezpečné?

V praxi sa dosť často stretávam s ľuďmi, ktorí si lieky od bolesti dávajú hocikedy a v hocijakej dávke. Asi najväčší extrém, čo som videla, bol muž okolo 35 rokov, ktorý si v lekárni kúpil dve krabičky ibuprofénu, jeden Paralen a jeden Acylpyrin. Jednoznačne podľa jeho chovania nemal bolesti, ktoré by ho nejako obmedzovali v bežných denných aktivitách a aj tak si hneď po zakúpení liekov dal dokopy štyri tabletky zo zakúpeného analgetického mixu. Po upozornení, že to môže mať na neho nežiaduci efekt, ma len odbil, že keby to bola pravda, nedali by sa len tak kúpiť v lekárni a on to predsa takto užíva stále. A teraz si predstavte, že takýto názor môže mať tehotná žena.

Treba si uvedomiť, že lieky od bolesti môžu spôsobiť poškodenie pečene, obličiek, vyvolať vredy žalúdka, majú vplyv na srdcovo-cievny systém, v tehotenstve niektoré z nich môžu poškodiť orgány dieťaťa, v poslednom trimestri nepriaznivo ovplyvniť vývoj srdcovo-cievneho systému dieťaťa či ovplyvniť kontrakcie maternice počas pôrodu. Miera týchto nežiaducich účinkov je priamo závislá od dávky a dĺžky užívania. Ako si teda správne vybrať, ak nás niečo začne bolieť alebo máme horúčku?

Skôr ako siahnete po liekoch

Každé použitie lieku počas tehotenstva a obdobia dojčenia je vhodné konzultovať s vaším lekárom alebo lekárnikom. Lekár váš zdravotný stav zvyčajne pozná najlepšie, takže najobjektívnejšie vie posúdiť mieru prínosu pre vás a rizika pre dieťa. Liek sa má použiť iba ak je prínos vyšší ako riziko.

Pred siahnutím po lieku je vhodné vyskúšať tzv. nefarmakologické postupy, čiže bezliekové metódy. Napríklad na zníženie teploty vyskúšať vlažnú sprchu, zábal. Pri bolesti hlavy skúsiť vypiť väčšie množstvo vody, vyvetrať a pod.

Ak sa bolesť dá vydržať a neobmedzuje vás v bežných denných aktivitách, skúste to prekonať bez liekov.

Ak sa predsa rozhodnete pre lieky, z voľnopredajných liekov máte tieto možnosti:

Paracetamol

Iné názvy: acetaminophen, Paralen, Panadol, …

Tehotenstvo: pri bežnom dávkovaní a čo najkratšom používaní sa nepozorovali žiadne negatívne účinky na nenarodené dieťa. Počas celého tehotenstva je jeho použitie považované za bezpečné.

Dojčenie: čiastočne sa vylučuje do materského mlieka, ale dávka je veľmi malá a pre dieťa nepredstavuje riziko.

Vysoké dávky, dlhodobé užívanie: nie je možné úplne vylúčiť nežiaduce účinky na nenarodené dieťa, pretože paracetamol je schopný prejsť cez placentu do krvi bábätka. Pri testoch na potkanoch sa pri vysokom prekročení dávky pozorovalo poškodenie plodov (išlo však o použitie dávok vhodných pre ľudí, čiže na velkosť potkanov skutočne veľmi vysokých). Z toho dôvodu sa odporúča používať čo najnižšiu dávku počas čo najkratšieho obdobia. Pokiaľ nemusíte, tak je lepšie sa mu aj tak vyhnúť.

Kyselina acetylsalicylová

Iné názvy: Aspirín, Acylpyrin

Tehotenstvo: V prvom a druhom trimestri sa môže výnimočne používať, pokiaľ je paracetamol u matky kontraindikovaný (nevhodný) a poradili ste sa o jeho použití s vaším lekárom. Dávka musí byť čo najnižšia a čo najkratšiu dobu. V treťom trimestri sa používať nesmie, pretože hrozí poškodenie obehového systému dieťaťa, vyššie riziko vnútorného krvácania u dieťaťa (napr. pri predčasnom narodení) a pod. Taktiež počas pôrodu by to mohlo zastaviť resp. výrazne obmedziť kontrakcie a spôsobiť silnejšie krvácanie u matky.

Dojčenie: Dávky používané na liečbu bolesti a horúčky sa používať nemajú. Liek prechádza do materského mlieka a pre dieťa nie je vhodný.

Vysoké dávky, dlhé obdobie: Nesmú sa používať počas celého obdobia tehotenstva. Môžu spôsobiť potrat alebo vážne poškodenie plodu.

Ostatné voľnopredajné lieky od bolesti

Príklady: ibuprofén, naproxen, diklofenak, …

Tehotenstvo: V prvom a druhom trimestri používať iba po odporučení a porade s lekárom, ak môžete, radšej sa im vyhnite. Ich použitie je spojené so zvýšeným rizikom potratov resp. poškodení plodu (riziko sa zvyšuje z menej ako 1% na 1,5%). V treťom trimestri je použitie úplne nevhodné z dôvodu možnosti poškodenia srdcovo-cievneho systému plodu, obličiek, zvýšeného rizika krvácania matky i dieťaťa počas pôrodu a oddialenie pôrodu prípadne oslabenie kontrakcií.

Dojčenie: nevhodné, liek prechádza do materského mlieka. Pokiaľ musíte liek užiť prerušte dojčenie počas užívania.

Liečba bolesti v tehotenstve a počas dojčenia: všeobecné zásady

  1. Počas celého tehotenstva a obdobia dojčenia je najbezpečnejší paracetamol, pokiaľ ho matka môže užívať.
  2. Lieky s obsahom ibuprofénu, diklofenaku či im podobné lieky sa počas celej doby užívať nemajú.
  3. V prvom a druhom trimestri je u žien s kontraindikáciou pre paracetamol, alternatívnym liekom kyselina acetylsalicylová (Aspirin).
  4. Neprekračujte maximálnu povolenú dávku a doporučené rozostupy medzi dávkami.
  5. Užívajte ich čo najkratšiu dobu a iba ak ich naozaj potrebujete (čiže bolesť vás výrazne obmedzuje resp nedá sa vydržať).
  6. V prípade vysokej horúčky, je potrebné ju znížiť. Do 38,5 sa krátku dobu trvajúca teplota nezráža. Vyššie teploty alebo teploty trvajúce už viac dní konzultujte s lekárom a je vhodné zraziť, pretože môžu mať negatívny vplyv na dieťa. Ideálny je opäť paracetamol alebo studená sprcha/ zábal.
  7. Ak v období dojčenia užijete rizikový liek, dieťa radšej 24 hodín nedojčite. Mlieko treba odstriekať, dieťa kŕmiť umelým mliekom počas potrebnej doby. Dbajte na to hlavne u tých najmenších detí.
  8. Lieky na liečbu chrípky, špeciálne typu “horúci nápoj”, obsahujú zmes rôznych liečiv, zväčša minimálne jeden je v tehotenstve a počas dojčenia nevhodný.

Related Posts

  • Ako sa nezblázniť na materskej
  • Vstrebávanie železa: 6 dôležitých informácií
  • Reflux u dojčaťa
  • Kto by sa naozaj mal dať zaočkovať proti chrípke?

Filed Under: Dojčenie, Tehotenstvo

Predchádzajúci príspevok: « Je vaša kozmetika bezpečná? 9 tipov ako si to overiť
Nasledujúci príspevok: Máte problémy so spánkom? Možno je chyba v strave »

Reader Interactions

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Primary Sidebar

Kategórie

  • Dojčenie (8)
  • Liečba ochorenia (17)
  • Moje obľúbené recepty (18)
  • Plodnosť (1)
  • Prevencia (38)
  • Prírodná liečba (2)
  • Recenzie (7)
  • Tehotenstvo (5)
  • Zdravie dieťaťa (30)
  • Zdravie dospelého (32)
  • Zo života (8)

Vitajte!

Zdravie patrí medzi najdôležitejšie veci v našom živote. Niektoré ochorenia sa zlepšiť nedajú, mnohým sa však pomôcť dá.

Na tejto stránke nájdete užitočné informácie, ktoré vám môžu pomôcť zachovať alebo prinavrátiť zdravie. Venujeme sa otázkam prevencie, voľnopredajných liekov, výživových doplnkov, prírodných metód a vhodnej úpravy životného štýlu. Snahou je priblížiť vám reálny pohľad na pozitívne aj negatívne stránky vybratých možností.

Na stránke sa môžu nachádzať reklamné odkazy, tento web nie je predajcom žiadneho z uvedených produktov. Na základe prekliku do e-shopu partnerov nám môže byť vyplatená malá provízia, ktorá je ďalej použitá na prevádzkovanie tohto webu a nákup produktov na ďalšie recenzie.

Informácie na tejto stránke nenahrádzajú konzultácie s lekárom alebo lekárnikov pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach. Informácie tu uvedené majú len informatívny charakter, pri dôležitých tvrdeniach sú k dispozícii odkazy na zdroj informácie.

Najnovšie články

  • Hluk náš každodenný: ako vplýva na zdravie?
  • Opar na perách: ako si pomôcť?
  • 6 zásad, aby pokožka rúk pri upratovaní netrpela
  • Nezabúdajme na rozvoj osobnosti
  • 6 zdravotných dôvodov, prečo obmedziť mäso
  • Naša Facebook stránka
  • Náš Instagram

Copyright © 2023 · Shirley theme by Lovely Confetti DMCA.com Protection Status

Copyright © 2023 · Shirley Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}