Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či aj malé uhryznutie psom alebo mačkou je pre nás rizikové? Ja úprimne ani nie. Náš kocúr je zaočkovaný, ja sa cudzím zvieratám vyhýbam, staršieho syna zvieratá nikdy nejak nelákali a nezvykol ich hladkať. U mladšieho je to však trošku iné a pokým psov pekne ignoruje, mačky ho absolútne priťahujú. Tak sa stalo, že v nestráženej chvíli chcel siahnuť na susedovu mačku a tá ho mierne uhryzla. Lenže čo s tým? Ignorovať to, alebo sa s tým chodí k lekárovi? Vďaka tomuto incidentu už viem.
Každé uhryznutie zvieraťom je pre človeka rizikom
Budem k vám úprimná, prvý deň som to celé ignorovala, veď to uhryznutie bolo malé. Lenže neskôr som si to, len tak pre istotu, vyhľadala na portáli Štátnej veterinárnej správy a moja spokojnosť bola preč.
Aj keď je riziko besnoty v našej krajine absolútne malé, berie sa to vážne. Dôvodom je, že na toto ochorenie neexistuje liečba a po objavení sa príznakov máte v podstate absolútnu istotu smrti. Rizikové je aj poškriabanie, či dokonca obliznutie chorým zvieraťom.
Uhryznutie zvieraťom prináša aj riziko infekcie rany. Bakteriálne osídlenie úst mačky alebo psa je skutočne pestré. S viacerými z týchto baktérií má náš imunitný systém čo robiť. Výsledkom môže byť skutočne vážna infekcia až s rizikom sepsy. Ešteže som mu to hneď vydezinfikovala a rana nebola veľká.
Dezinfekcia a ošetrenie
Po každom uhryznutí psom alebo mačkou je kľúčové okamžite ranu vyčistiť a vydezinfikovať. To, či si na to trúfnete doma alebo mierite rovno na pohotovosť, závisí od hĺbky a rozsahu rany.
Pokiaľ je však rana hlbšia alebo krváca, je lepšie vyhľadať lekára. Ten vám to vyčistí dôkladne a v prípade potreby nasadí antibiotiká. Ak ste sa v posledných 5 rokoch nepreočkovali proti tetanu, aj vás preočkuje.
My, laici, môžeme mať ťažkosti správne vyhodnotiť ranu po uhryznutí mačkou, pretože mačky majú očné zuby ostré a úzke. Po uhryznutí môže rana vyzerať drobná, ale pritom môže byť hlboká.
Ranu si až do jej úplného zahojenia pravidelne kontrolujte. Pokiaľ okolie začervená, je prítomný hnis alebo vám stúpne teplota, treba ísť k lekárovi čo najskôr.
Uhryznutie psom alebo mačkou: riziko besnoty
Aj keď sa besnota v našej krajine za posledné roky nevyskytla, berieme do úvahy, že je to veľmi vážne ochorenie bez možnosti liečby. Po každom uhryznutí je treba myslieť na jej prevenciu. Po uhryznutí psom alebo mačkou záleží, či môžete dať zviera vyšetriť u veterinára alebo nie. Ak kontaktujete lekára, besnotu u zvieraťa musíte buď vylúčiť veterinárnym vyšetrením, alebo idete rovno na očkovanie.
Vyšetrenie zvieraťa u veterinára
Na Slovensku platí zákon o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorého musí majiteľ mäsožravého vnímavého zvieraťa (čiže pes, mačka a fretka) zabezpečiť jeho pravidelnú vakcináciu proti besnote a po pohryzení človeka zabezpečiť všetky potrebné vyšetrenia u veterinára. Ak vás uhryzne zviera v prírode a zázrakom sa vám ho podarí chytiť, vezmite ho rovno do najbližšej veterinárnej ambulancie. Samozrejme, len ak nehrozí, že vás napadne znova, čo je dosť na zváženie.
Štandardne sa zviera vyšetruje v deň úrazu, na 5. a na 14. deň od pohryznutia. Vyšetrenie prebieha len prehliadkou a jeho cieľom je vylúčiť všetky príznaky besnoty. Ak by zviera medzičasom zdochlo alebo zmizlo, rovno sa očkujete. Ak je zviera po celý čas zdravé, je to vynikajúce, očkovaniu sa vyhnete.
Zviera nemôže byť vyšetrené
Druhá možnosť je, že zviera, ktoré vás napadlo, ujde alebo ho neviete identifikovať. Rovnako sa to môže stať aj v prípade, že k nezačipovanému zvieraťu sa zrazu jeho majiteľ nehlási. Po incidente to už nie je jeho zviera a vyšetrenie veterinárom nezabezpečí. V tomto prípade idete rovno na infektológiu a začnete sériu 5 vakcín proti besnote. To bez ohľadu, či sa u nás besnota vyskytuje alebo nie.
Dovolenky v zahraničí
Riziko besnoty u nás je relatívne malé, ale to vôbec neplatí v iných štátoch. Pred cestou do zahraničia si skontrolujte výskyt besnoty v cieľovej krajine, hlavne pokiaľ sa chystáte do krajiny z Ázie alebo Afriky. U nás sa to nezdá, ale ročne na besnotu umrie až 55000 ľudí na svete. Verte mi, takú hroznú smrť by ste nechceli.
Ak idete do rizikovej krajiny, vyberte si, buď:
- dať sa preventívne proti besnote zaočkovať
- obozretnosť pri každom kontakte so zvieraťom a po obliznutí, poškrabaní alebo uhryznutí okamžite kontaktujte lekára a dajte sa zaočkovať. Platí to pre všetky teplokrvné zvieratá.
Prevencia
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že uhryznutie zvieraťom vie skomplikovať život. Pokojne sa môžete stretnúť s majiteľom, ktorý zrazu svoje nezačipované zviera označí za túlavé.
Najlepšie, je naučiť deti, že žiadne cudzie zviera sa nechytá, nehladká a dávať pozor na malé deti do 5 rokov. Malé huňaté klbko funguje pre niektoré deti ako silný magnet, stačí chvíľka nepozornosti a máte o zábavu postarané. U nás to, našťastie, skončilo teraz bez vakcinácie.
Pridaj komentár