Chodiť na pravidelné zubné preventívne prehliadky nie je dôležité iba v dospelosti, ale aj v ranom detstve. Chodievame s deťmi pravidelne aj my a mladšiemu synovi našla zubárka prvý kaz. Rozhodli sme sa ho opraviť bežným spôsobom, bez anestézie alebo akýchkoľvek liekov, čo najskôr. Ako prebiehalo vŕtanie zuba u dieťaťa?
Prečo opravovať kazy aj u malých detí?
Stretla som sa aj s názorom, že detské zuby netreba opravovať, pretože čoskoro vypadnú. Každá zubná lekárka má pri tejto vete vlasy dupkom.
Tie zuby síce vypadnú, ale nie tak skoro:
- rezáky (1, 2) – medzi 5 až 8. rokom
- očné zuby (3) – medzi 10 až 12. rokom
- stoličky (4 a 5) – medzi 10 až 12. rokom.
Aj detské zuby sa musia opravovať. Predstavujú zdroj infekcie v ústach, môžu ovplyvniť vývoj trvalého chrupu, kaz môže dokonca prejsť až na trvalý zub pod ním a netreba zabúdať ani na bolesti, ktoré zanedbané zubné kazy môžu dieťaťu spôsobiť. Z hodín farmakológie som si odniesla jednu základnú informáciu a to, že lokálne anestetiká v silne zapálenom tkanive neúčinkujú úplne alebo nemusia účinkovať vôbec. Zapálené tkanivo má totiž iné pH ako zdravé, čo má významný vplyv na štruktúru lokálneho anestetika. Oprava takto zanedbaného zuba je potom pri plnom precítení zákroku.
Aj preto má zmysel vŕtanie zuba u dieťaťa čo najskôr po jeho vytvorení.
Odporúčam sledovať odborné zdroje informácií na tieto témy a vzdelávať sa v tom. Ja na Instagrame sledujem tieto profily zubných lekáriek:
Doteraz som tam našla veľmi veľa zaujímavých informácií.
Ako prebiehalo vŕtanie zuba u nášho malého syna?
Jedna stolička číslo 4 vyšla synovi už s pomerne hlbokou ryhou v strede. Aj keď som vyskúšala rôzne typy malých kefiek, efektívne som ju čistiť nevedela. Najprv ryha zmenila farbu na tmavšiu, postupne sa však sfarbenie začalo formovať do postupne sa zväčšujúcej čiernej bodky. Výsledkom bol zubný kaz približne do dvoch rokov od jeho prerezania sa.
Vďaka návštevám a sledovaniu tohto zuba zubnou lekárkou, sa kaz diagnostikoval v skorom štádiu. Preto sme sa rozhodli pokúsiť sa o jeho opravenie bez celkovej anestézie alebo inej medikácie.
Verte mi, mala som z toho väčšie nervy ako malý syn. Veď on vlastne úplne nerozumel, do čoho ide.
Príprava pred zákrokom
Celý proces jednoznačne uľahčila príprava dieťaťa pred termínom opravy. Približne tri týždne pred tým sme sa každý deň o tom trošku rozprávali.
Vysvetlila som mu, čo je zubný kaz. Vysvetlili sme si, ako prebieha návšteva u zubára, čo mu bude robiť. Prešli sme si na túto tému už dávnejšie knižku Terka u zubára, ktorú sme mali požičanú od susedy (Vďaka, Alenka.)
Hlavná vec, trénovali sme otváranie úst a simulovali vŕtanie zuba prstom.
Vlastný zákrok
Keďže syn vedel, čo sa bude u lekára diať, pekne si sadol do kresla a otvoril ústa. Vŕtanie ho trochu prekvapilo, pretože bolesť som mu úplne nespomínala. Vedel iba, že to nebude príjemné. Vystrašiť som ho nechcela.
Aj keď už kaz prešiel z povrchu trochu hlbšie, na dvakrát to bolo vyvŕtané. Medzi tým sme ho s lekárkou upokojovali a trochu pridržali ústa. Každý krok mu pani doktorka pred tým ukázala a vysvetlili sme mu ho. Vďaka tomu a upokojovaniu z mojej strany, spolupracoval a za 13 minút to bolo celé hotové.
Na konci z toho ani nemal traumu, ale pyšne na záver povedal: “Vidíš, mama, ja šom to žvádol.” A sľúbil lekárke, že príde aj nabudúce.
Aj keď som sa toho celého bála a predtým si už zisťovala informácie, kde by mi mohli syna pred zákrokom uspať, dopadlo to všetko bez problémov. Čím skôr sa kaz objaví, tým je zákrok menej bolestivý. Určite stojí za to, chodiť s deťmi na zubné prehliadky a zuby dať opraviť aj v takto mladom veku. Veď tú stoličku bude mať až do 10 až 12 rokov.
Pridaj komentár