Aj keď nie som diétológ a podobné knihy nezvyknem čítať, zaujalo ma, že knihu s takýmto názvom vydalo vydavateľstvo Grada. Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín od Dr. Gundryho by som určite nezaradila medzi odbornú literatúru, ktorú mám s týmto vydavateľstvom spojenú. Obsah knihy ma natoľko zaujal, že som sa rozhodla o tejto knihe napísať recenziu.
Stručný obsah knihy
Dr. Gundry vytvoril nový spôsob diéty, ktorý sa však dosť odlišuje od bežných odporúčaní vedeckých spoločností zaoberajúcich sa správnou výživou v súčasnej dobe. Svoju teóriu založil na vynechaní tzv. lektínov. Sú to bielkoviny neimunitného pôvodu, ktoré sa v tele môžu viazať na sacharidy. Tieto látky sa nachádzajú v podstate vo všetkých živých organizmoch, ako sú rastliny, živočíchy, huby aj baktérie. Dr. Gundry odporúča vynechať len ním vybranú časť z nich, pričom výber je založený hlavne na jeho osobných skúsenostiach s pacientami.
Jeho diéta má pomôcť vyliečiť dnes nevyliečiteľné ochorenia, od autoimunitných chorôb, cez srdcovo-cievne, artritídu, rakovinu, všetky typy demencie, obezitu až po tie menšie problémy.
Diéta je založená na priloženom zozname dovolených potravín, ale základom je hlavne vynechanie všetkých obilnín, strukovín, ovocia, zeleniny z čeľade ľuľkovitých (paradajky, papriky, baklažán, zemiaky, …) a z čeľade tekvicovitých (tekvica, cuketa), mäsa okrem voľne lovených rýb a morských plodov, cukru, viacerých typov olejov, … V podstate, veľkého množstva odborníkmi uznávaných zdravých potravín by ste sa mali vzdať.
Výsledky by ste mali začať vidieť už po dvoch týždňoch držania tejto diéty, pričom neskôr sa to bude ešte zlepšovať až do úplného vyliečenia. Prvým znakom, že vám táto diéta pomáha je začiatok chudnutia.
Povedzme si však pravdu. Ak vylúčite väčšinu vašej stravy a ostane vám len listová zelenina, kapusta, kel, brokolica a kúsok ryby, tak určite schudnete.
Z môjho pohľadu, možno, ale naozaj len možno, by som to pri vážnejšej chorobe vyskúšala. Neviem si však reálne predstaviť, ako by sa to dalo držať v našich podmienkach. Celá diéta je postavená na základe amerického potravinového systému, takže viacero z menovaných potravín je ťažké u nás nájsť v potrebnej kvalite, resp. v dostupnej cene. Diéta zakazuje drvivú väčšinu pre nás dostupných potravín. Na druhej strane treba taktiež spomenúť, že viacero látok, ktoré sa v knihe spomínajú ako zdraviu toxické, sú v Európe zakázané alebo používané v oveľa menšej miere ako v Amerike.
Marketingová časť textu knihy
Niekoľko rokov som sa venovala marketingu liekov, takže niektoré veci mi pri čítaní udrú do očí. Pri čítaní tejto knihy sa nemôžem zbaviť pocitu, že je veľmi psychologicky poňatá.
Autor viackrát opisuje fakt, že súčasný potravinový systém nám systematicky ničí zdravie a na základe korupcie sú povoľované látky, ktoré nám ohrozujú život. Trochu mi to pripomína argumetny MLM marketingu na výživové doplnky. Netvrdím, že to nemôže byť v žiadnom prípade pravda, akurát ja na to nemám dôkazy, Dr. Gundry mi ich tiež v knihe nedal a preto sú to takto len konšpiračné teórie. Problém je, že vzápätí je ako jediné riešenie predstavený jeho systém stravovania v kombinácii s jeho výživovými doplnkami.
Celý text je v pravidelných intervaloch prerušovaný skutočnými príbehmi jeho pacientov, ktorý vás podvedome utvrdzujú v pravdivosti jeho tvrdení. Tento štýl využíva aj vyššie spomenutý teleshoping a je to účinný spôsob postupného získavania dôvery čitateľa.
Prvá časť knihy “Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín” je venovaná odbornej časti, v ktorej vám lekár vysvetlí, prečo je to pre vás tak dôležité. Postupne prevádza čitateľa cez rôzne biochemické, medicínske, chemické, potravinárske, botanické vedomosti a ich výsledkom je, že jedine jeho diéta vám môže pomôcť. Bežný čitateľ určite neoplýva vedomosťami vo všetkých týchto oblastiach a nemá si ako v priložených zdrojoch overiť tieto fakty. Odkazy sú na špecifické biochemické štúdie a texty, ktorým pokiaľ nemáte z tohto odboru diplom, neporozumiete. Viacero iných recenzií vytýka Dr. Gundrymu, že z menovaných štúdií si vypichne len to, čo mu vyhovuje na potvrdenie jeho teórie a nepozerá sa na problematiku komplexne.
Druhá časť je už venovaná vyslovene jeho spôsobu diéty, príkladom jedálneho lístka, odporúčaniam na výživové doplnky a receptom.
Čo si z knihy “Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín” vziať?
Kniha Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín nie je literatúra, ktorú by som odporúčala svojim známym, aby ju brali doslova. Je marketingovo a psychologicky napísaná tak, že jej uveríte, avšak tieto poznatky sú úplne v kontraste s odporúčaniami všetkých ostatných odborníkov na zdravú výživu. Je prvou knihou vôbec, kde som sa dozvedela, že ovocie sa nemá jesť, resp. má jesť len výnimočne po zvyšok vášho života.
Na druhej strany je pravdou, že zaradenie väčšieho množstva listovej a koreňovej zeleniny do jedálneho lístka spolu s výrazným obmedzením konzumácie mäsa je pre zdravie veľmi priaznivé.
Taktiež súhlasím s jeho odporúčaniami na zvýšenie konzumácie rýb, najmä neohrozených voľne žijúcich druhov ako sú sardinky. Rovnako aj zvýšenie príjmu vitamínu D a omega-3 mastných kyselín z rybieho tuku je odporúčané aj inými odborníkmi.
Ak budete túto knihu čítať, zamerajte sa na tieto časti a na časť o mikrobióme čriev. Zdravý mikrobióm naozaj vie zlepšiť viacero chorôb a jeho zloženie závisí od prísunu vhodných potravín. Ak sa však chcete vzdelávať v tejto oblasti, určite sú dostupné aj menej mätúce a kvalitnejšie knihy na našom trhu. Vďaka tejto knihe môžete získať strach alebo nepríjemný pocit so zdravých potravín a to k životu naozaj nepotrebujete.
Zelenakova Gabriela says
Ďakujem za tuto recenziu ! Vystihuje presne moje pocity z tejto knihy. Gundrymu som sa snažila ešte celkom veriť, veď je predsa lekár! Ale aby som sa vzdala nášho sezónneho ovocia alebo aj na zimu uskladnených jabĺk a hrušiek z maminej záhrady ne nehorázna hlúposť ! A zostať na zelených banánoch, mangu, papaji a zrelom avokadu ! Verím tomu čo je vypestované a odchované u nás a snažim sa prispôsobiť stravu ročným obdobiam.
Gabriela says
Ďakujem za tuto recenziu ! Vystihuje presne moje pocity z tejto knihy. Gundrymu som sa snažila ešte celkom veriť, veď je predsa lekár! Ale aby som sa vzdala nášho sezónneho ovocia alebo aj na zimu uskladnených jabĺk a hrušiek z maminej záhrady ne nehorázna hlúposť ! A zostať na zelených banánoch, mangu, papaji a zrelom avokadu ! Verím tomu čo je vypestované a odchované u nás a snažim sa prispôsobiť stravu ročným obdobiam.