Burčiak pozná asi každý z nás. Skúšali ste si však niekedy pripraviť fermentovaný nápoj z bazy čiernej? Poviem vám, je to lepšie, ako by som kedy tipovala. Baza čierna práve kvitne, je najvyšší čas ju založiť. Ako na to?
Čo je to tá Socată?
Fermentované nápoje obľubujú ľudia po celom svete. Recept, podľa ktorého sme postupovali, je z Rumunska. Fermentovaný bazový nápoj je tam tradičným nápojom. Každý rok, keď kvitne baza čierna, si z nej pripravujú tento nápoj vo väčšom množstve. Keď je hotový, spestrí rodinné oslavy alebo posedenia s priateľmi.
Princíp je v tom, že divé kvasinky, bežne sa nachádzajúce na kvetoch bazy čiernej, sa nechajú, aby skvasili cukrový roztok. Výsledok je štandardne nealkoholický, respektíve teda veľmi málo alkoholický nápoj. Bežne sa necháva fermentovať 2 až 5 dní v závislosti od teploty prostredia. Čím vyššia teplota prostredia, tým je nápoj skôr hotový.
Pokiaľ sa to nechá dlhšie, stúpa množstvo alkoholu aj oxidu uhličitého (bubliniek) v nápoji. Predĺžením kvasenia sa docieli mierna koncentrácia alkoholu a vzduchotesným uzavretím roztoku viete zas zvýšiť množstvo oxidu uhličitého podľa osobných preferencií.
Odporúča sa to po pár dňoch začať chuťovo testovať a v deň, keď ste s chuťou spokojný, to scediť a dať do chladničky. Vypiť by sa to malo čo najskôr, približne do jedného až dvoch dní.
Suroviny na fermentovaný nápoj z bazy čiernej
Recept, ktorý vám tu uvádzam je na 5 litrov vody. My sme to tento rok robili z troch dávok a teda z 15 litrov vody.
Na 5 litrov budete potrebovať:
- 10 väčších kvetov bazy čiernej,
- 4 bio citróny alebo lyžičku kyseliny citrónovej,
- 500 g cukru,
- 5 litrov vody,
- zvlášť 2 lyžice cukru, z ktorých urobíte karamel,
- štipku droždia.
Postup prípravy
- Nazbierate a umyjete kvety bazy.
- Odoberiete 1 liter vody, do ktorého pridáte cukor a pomaly zahrievate, pokým sa vám všetok cukor nerozpustí a vytvoríte sirup. Potom to môžete vypnúť a nechať chladnúť.
- Z dvoch lyžíc cukru pripravíte karamel. Samotný cukor zohrievate vo zvlášť hrnci až sa celý rozpustí na hnedú tekutinu. Zahrievajte pomalšie, aby vám to nezhorelo. Znížte teplotu a pridajte asi 2 decilitre vody. Pozor, ono to trošku silnejšie zasyčí, vypustí paru, tak sa nepopáľte. Karamel sa celý zrazí, ale pomalým zahrievaním sa celý vo vode po chvíli rozpustí.
- Rozpustený karamel pridajte do sirupu.
- Zvyšok vody dajte do nádoby s vrchnákom. Nemusíte to pevne uzavrieť, my sme použili veľký hrniec s pokrievkou.
- Do vody pridajte kvety bazy, sirup s karamelom a malú štipku droždia.
- Ak máte bio citróny, nakrájajte ich celé na kolieska alebo kocky. Pokiaľ máte citróny striekané, tak ich pred nakrájaním olúpte.
- Prikryjeme to a necháme fermentovať. Každý deň to niekoľkokrát premiešajte, odporúča sa 4-krát denne.
- Fermentuje to 2 až 5 dní, v závislosti od teploty prostredia. U nás máme v komore okolo 20°C, tak nám to trvalo tých 5 dní.
- Po treťom dni to začnite ochutnávať a keď vám to chuťovo vyhovuje, sceďte to a dajte do chladničky.
Ako vyzerá finálny fermentovaný nápoj z bazy čiernej?
Konečný produkt by mal mať v sebe trochu bubliniek a má hustejšiu sirupovitú konzistenciu. Čím dlhšie to necháte, tým viac bubliniek budete mať. Podporiť to môžete aj tým, že to zavriete vzduchotesne, čím sa roztok sám viac natlakuje. To sme však osobne zatiaľ neskúsili. Keď je nápoj hotový, kvasenie výrazne spomalíte tým, že nápoj scedíte a uložíte do chladničky.
Pri dlhšej fermentácii, sa tam postupne začne tvoriť aj alkohol. Vtedy to deťom už nedávajte.
Môžem povedať, že tento fermentovaný nápoj z bazy určite stojí za vyskúšanie. Aj keď ide 500 g cukru na 5 litrov, tak v konečnom dôsledku nie je až taký sladký. Cukor z veľkej časti zjedia tie naše divoké kvasinky. Určite však nie je vhodný pre diabetikov, ani pri redukčnej diéte.
Pridaj komentár