Keď sa vám v ústach vyhodí afta, alebo nebodaj ich je viac, určite sa toho chcete zbaviť čo najskôr. Afty v ústach, či na jazyku, sú veľmi nepríjemné, bolia a znepríjemnia jedenie aj pitie. Väčšinou sa, našťastie, vyhoja samé za 7 až 10 dní. Existujú však aj spôsoby ako si môžete pomôcť a liečbu afty podporiť.
Čo sú to afty v ústach?
Afty spoznáte ľahko. Je to zápal na sliznici ústnej dutiny, pričom nie je infekčný a teda nehrozí prenos na iných ľudí. Vedci sa v súčasnosti prikláňajú k názoru, že ide o poruchu lokálnej imunity.
Afty sú častými ťažkosti v ústnej dutine. Odhaduje sa, že nimi trpí približne 20 % ľudí. Často sa objavujú aj u detí a v období puberty. U niektorých sa objavia iba raz za život, ale mnohí s nimi zápasia opakovane.
Príznaky áft
Vyzerajú ako okrúhle až oválne, malé, plytké lézie, či vriedky. Majú žltkastú farbu, neskôr farba prechádza do bielej až sivej. Okolo lézie vidíme dookola červený lem.
Postihujú mäkké tkanivá vo vnútri úst, čiže afty nájdeme na ďasnách, jazyku, podnebí, vnútornej časti líc. Môžu sa vyskytnúť aj z vnútornej časti pier.
Afty bolia a to dosť výrazne. Bolesť zhoršuje jedenie, pitie, pohyb úst, aj rozprávanie. Bolesť stupňujú viaceré typy potravín, najmä ak obsahujú drobné čiastočky, ktoré sa ľahko zachytia vo vnútri afty. Ťažkosti zhoršujú aj potraviny s obsahom dráždivých látok.
Čo spôsobí vznik áft?
Tak ako sa čoraz viac hovorí o mikrobióme našich čriev, aj naše ústa sú osídlené svojimi vlastnými mikroorganizmami. Za bežných okolností, sú tieto mikroorganizmy v ústach v rovnováhe. Ak však dôjde k oslabeniu imunitného systému, alebo k drobnému zraneniu v ústach, rovnováhu to naruší a môžu sa objaviť afty.
Aj napriek napredujúcim vedomostiam v oblasti medicíny, presnú príčinu vzniku áft nepoznáme. Poznáme však viacero faktorov, ktoré môžu jej vznik spustiť.
Medzi najčastejšie dôvody, z ktorých afty pravdepodobne vznikajú, patria:
- drobné poranenie v ústnej dutine, väčšinou ako následok zubného ošetrenia, zranenia počas umývania zubov, alebo náhodného zahryznutia do vnútornej strany líc a jazyka;
- používanie zubnej pasty alebo ústnej vody s obsahom sodium lauryl sulfátu;
- určité dráždivé látky z potravín, ako čokoláda, káva, jahody, vajcia, orechy, syry, korenisté alebo kyslé potraviny;
- nedostatok určitých vitamínov, najmä vitamínu B12, B9, zinku, železa;
- infekcia Helicobacter pylori;
- hormonálne zmeny počas menštruácie;
- stres a následne znížená hladina magnézia a vitamínu B6;
- fajčenie;
- určité ochorenia prispievajú k častejšiemu vzniku áft: celiakia, Crohnova choroba, iné zápalové ochorenia čriev, HIV infekcia, rôzne autoimunitné ochorenia.
Jemnú rovnováhu mikroorganizmov v ústnej dutine môže narušiť aj užívanie antibiotík a následne môže tiež dôjsť k vzniku afty.
Aká je liečba afty v ústach?
Pomocníci v liečbe áft z lekárne
V liečbe áft je dôležité zmierniť zápal, bolesť, postihnuté miesto čo najviac chrániť a pravidelne ho dezinfikovať. Na všetky tieto časti liečby existujú v lekárni vhodné produkty.
V prípade veľmi silnej bolesti stále ostáva možnosť užiť tabletku od bolesti, ale bežne volíme lokálne formy analgetickej liečby. Pri aftách je praktickejší sprej, alebo kloktadlo, menej vhodné sú pastilky. Počas cmúľania pastiliek môže dôjsť k podráždeniu zapáleného miesta, čo pri tekutých formách nehrozí.
U dospelých máme na výber z týchto možností:
- nesteroidové antiflogistiká podávané lokálne: Strepfen (flurbiprofén), Glimbax (diklofenak);
- lokálne anestetikum: Kamistad (lidokain)
- dezinfekcia s analgetickým účinkom: Tantum Verde sprej, Orocalm , Septolete, … (benzydamín); Corsodyl gél alebo ústne vody s obsahom chlorhexidínu.
Pokiaľ dôjde k podráždeniu postihnutého miesta stravou, spustí to ďalšiu bolesť a hojenie to môže predĺžiť. Môžeme staviť na produkty, ktoré na povrchu afty vytvoria akýsi ochranný film, ktorý tvorí bariéru medzi aftou a okolím. Pacienti často volia URGO Afty filmogel, prípadne v lekárni mávajú aj iné podobné gély.
Nezabudnite, že vytvorenie afty v ústach alebo na jazyku znamená, že vašu imunitu by ste mali podporiť. Pomôže suplementácia vitamínmi skupiny B, C, D a minerálmi zinkom, vápnikom a železom. Vhodné sú aj iné produkty na imunitu, napríklad s obsahom imunoglukánov alebo probiotík. Pri aftách zvoľte probiotiká, ktoré sa cmúľajú v ústach.
Prírodná liečba áft
Na liečbu zápalu v ústnej dutine pekne zaberajú aj extrakty určitých liečivých rastlín. Ide v podstate o silnejší čaj, ktorý pripravíme z vybranej rastliny a necháme ho vychladnúť na primeranú teplotu. Takto pripraveným roztokom si niekoľkokrát za deň vyplachujeme ústa.
Vybrať si môžeme z klasických rastlín, ktoré dokážu zmierniť zápal a urýchliť hojenie. Do úvahy prichádza repík lekársky, rumanček pravý, nechtík lekársky.
Výbornou rastlinou na zápaly v ústnej dutine, ako aj v hrdle, je aj šalvia lekárska. Táto liečba áft však nie je vhodná v tehotenstve.
Na výplach úst počas liečby afty u malých detí je vhodný rumanček pravý. Repík lekársky, ani šalvia lekárska vhodné nie sú, pretože by ich malé deti nemali piť. U malých detí je tu vždy riziko, že výplach úst nevypľujú ako majú, ale ho prehltnú. Či by ste to mohli už u svojho dieťaťa vyskúšať alebo nie, zistíte podľa toho, či bez problémov dokáže vypľuť zubnú pastu po umytí zubov alebo nie.
Ako rýchlu domácu liečbu na afty v ústach si ich môžete vyplachovať slanou vodou alebo roztokom sódy bikarbóny. Ten pripravíte rozpustením 1 čajovej lyžičky sódy bikarbóny v 1 dcl teplej vody. Roztok soli môže pri vyplachovaní štípať.
V lekárni môžete získať ešte prírodné produkty na afty s koncentrovanými výťažkami z liečivých rastlín alebo propolisu.
Ako si ešte pomôcť počas liečby afty?
Počas dní, kedy vás trápia v ústach afty, sa snažte túto oblasť nedráždiť. Vyhýbajte sa preto kyslým a dráždivým jedlám. Určite sa vyhnite korenistým jedlám, niektorým typom ovocných alebo zeleninových štiav. Pite iba nedráždivé tekutiny, ako je voda alebo čaj. Podráždiť miesto môžu aj potraviny, ktoré sú drobivé a obsahujú malé tuhšie kúsky (napríklad oriešky, ryža, kuskus).
Zmierniť bolesť pomáha aj chladenie postihnutého miesta. Priložte si na aftu kúsok ľadu a počkajte kým sa pomaly rozpustí.
Vyhýbajte sa akémukoľvek ďalšiemu mechanickému podráždeniu. Zuby si umývajte veľmi jemne a pomaly. Na umývanie zubov sú vhodnejšie pasty bez obsahu sodium lauryl sulfátu a také, čo minimálne penia. Zoznam vhodných pást je uvedený v článku nižšie.
Jedzte opatrnejšie, pretože zapálené miesto býva opuchnuté, čiže objemnejšie ako bežne. Oveľa ľahšie si ho teda môžete opätovne poškodiť zahryznutím počas jedenia.
Je rozdiel v liečby áft u detí a u dospelých?
Liečba áft sa u detí mierne líši od liečby u dospelých. Predsa len, dieťa nie je malý dospelý a viacero liekov bežne používaných u dospelých sú u detí limitované.
Liečba bolesti
Na liečbu bolesti u detí nie je možné použiť klasické lokálne lieky od bolesti, čiže nesteroidové antiflogistiká. Dieťaťu od bolesti môžeme uľaviť gélmi s obsahom lidokaínu, ktoré sa používajú aj pri prerezávaní zúbkov. Pri veľmi silných bolestiach však, samozrejme, ostáva možnosť podať mu ibuprofén alebo paracetamol vo forme sirupu. Dávkovanie prispôsobíme veku a hmotnosti dieťaťa. Liek však podávame len v nevyhnutných prípadoch a čo najmenej krát.
Dezinfekcia
Dezinfekcia je taktiež značne obmedzená. Môžeme však použiť 3 % peroxid vodíka, ktorý budeme pomocou vatovej tyčinky aplikovať jemne na postihnutú oblasť. Ak ho aplikujeme priamo na postihnuté miesto sliznice úst, môžeme tento roztok použiť tak, ako je. U starších detí je tu aj možnosť výplachu ústnej dutiny, kedy ho zriedime vodou v pomere 1:1. Chuťovo je však dosť špecifický, preto u starších detí nad 6 rokov by som asi zvolila iné chuťovo príjemnejšie možnosti. Samozrejme, chce to určitú spoluúčasť dieťaťa, čo nie je v niektorých prípadoch vôbec ľahké.
U detí vo veku viac ako dva roky môžeme použiť aj zriedený roztok Betadine, ktorým podobne ako u peroxidu vodíka, potierame postihnuté miesto pomocou vatovej tyčinky. Tento produkt však nepoužívame pri precitlivenosti na jód.
Od šiestich rokov už prichádza do úvahy aj možnosť použiť sprej Tantum Verde, ktorý je chuťovo príjemný a po aplikácii len nepatrne štípe.
Iná liečba v detstve
Výplachy úst môžeme robiť aj extraktami z bylín, u malých detí najmä s rumančekom pravým alebo nechtíkom lekárskym. Pri týchto čajoch nevadí, ani keď ho dieťa bude v podstate piť. Pri výplachoch slaným roztokom alebo sódou bikarbónou musí dieťa vedieť vypľúvať a ústa si len vypláchnuť.
Aj u detí je na mieste doplnenie vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, C a D. Môžete zvýšiť aj príjem zinku a železa, ale u detí je vhodné zvýšiť ho vo forme stravy.
Čo robiť, ak sú afty v ústach časté a opakujúce sa?
Doplnenie vitamínov a minerálov
Ak mávate časté afty v ústach, príčinou je väčšinou oslabený imunitný systém. Zamerajte sa na dostatočný príjem viacerých vitamínov: vitamíny skupiny B (najmä B9 a B12), C, D. Sledujte si, či máte dostatočný príjem minerálov, najmä zinku, vápnika a železa.
Ako jedna z príčin opakovaných áft sa udáva aj chronický stres. Okrem metód lepšieho zvládania záťažových situácií, nezabudnite, že pri zvýšenom strese sa vo väčšej miere spotrebúva horčík (magnézium) a vitamín B6. Určite neuškodí jeho pravidelné dopĺňanie v ťažších obdobiach.
Voľba zubnej pasty
Pri opakujúcich sa aftách v ústach, neprospievajú aj pasty s obsahom sodium lauryl sulfátu (SLS). Je to pritom najbežnejšia súčasť pást a nájsť pastu bez tejto látky nie je najľahšie. Nakoľko aftami trpím už niekoľko rokov, spravila som malý prieskum a najlepšie mi vyhovuje pasta Parodontax. Lenže, nie každá ich pasta je bez SLS. Patrí tu len Parodontax Classic, ktorá však neobsahuje fluoridy a Parodontax Fluoride.
Bez SLS sú aj pasty Curaprox Enzycal 1450 a Curaprox Enzycal 950. Líšia sa obsahom fluoridov, pričom Curaprox Enzycal 1450 ho obsahuje viac. Ak by ste predsa len hľadali pastu bez fluoridov, môžete siahnuť po Curaprox Enzycal Zero. Tieto pasty obsahujú enzýmy, ktoré posilňujú prirodzený obranný systém v ústach.
Kedy vyhľadať lekára?
Afta by sa mala sama vyhojiť do 10 – 14 dní. Ak po tomto čase nepociťujete žiadne zlepšenie, možno by bolo vhodné lekára už navštíviť. To isté platí, ak je afta nezvyčajne veľká (nad 6 mm) a hojí sa dlho, je ich v ústach viac ako 6, máte aj horúčku alebo iné závažné ochorenie. S lekárom sa poraďte aj v prípade, ak sa vám v ústach začnú tvoriť afty príliš často.
K aftám niekedy prispieva aj nesprávna pozícia zubov. Vďaka tomu si častejšie poraníte ústnu dutinu počas jedenia. S týmito ťažkosťami sa obráťte na svojho zubného lekára.
Pridaj komentár