• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Buďme zdraví

Aktívna cesta za zdravím: prevencia a samoliečba

  • Hlavná stránka
  • Online magazín Buďme zdraví
    • Prevencia
    • Liečba ochorenia
    • Tehotenstvo
    • Dojčenie
    • Zdravie dieťaťa
    • Zdravie dospelého
    • Recenzie
    • Moje obľúbené recepty
  • Kontakt
  • O Kristíne
/ Prevencia / Dovolenková lekárnička: tipy, ktoré vás môžu zachrániť

Dovolenková lekárnička: tipy, ktoré vás môžu zachrániť

9. júna 2023 by Kristina 1 Comment

Počas balenie sa na dovolenku väčšina žien, niekedy aj mužov, venuje čas a pozornosť príprave vhodne zásobenej dovolenkovej lekárničky. Nie je to lacná záležitosť, preto nájsť balans medzi tým, čo je naozaj dobré si so sebou vziať a čo môžeme v prípade potreby hľadať až v danej destinácii, je niekedy umenie.

Dovolenková lekárnička je dôležitá časť vašej batožiny, pretože vám môže viacero situácii zachrániť. Na čo nezabudnúť a čo vám odporúčam menej typické? Čítajte!

Čo odporúčam si naozaj pribaliť do dovolenkovej lekárničky úplne každému

  1. Lieky, ktoré bežne užívate a najmä tie, ktoré máte na predpis od vášho lekára a to pre každého člena výletu. Pred odchodom si včas skontrolujte, či máte dostatok dávok na vykrytie celej dovolenky.
  2. Lieky na teplotu a bolesť, konkrétne lieky zvoliť podľa veku účastníkov;
  3. Opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. Je pri tom jedno, či idete k moru, na poznávací zájazd, alebo do hôr.
  4. Dezinfekciu na rany a základné obväzy, či leukoplasty na prekrytie rán;
  5. Základné kvapky do očí a do uší. Väčšinou volím Ophtalmo Septonex, Occuflash a Ušné kvapky Burow.
  6. Ak zvyknete mať kinetózy, určite si pribaľte Kinedryl.
  7. Lieky na alergiu – vo forme tabliet, aj krému.
  8. Lieky na základné tráviace ťažkosti, ako je hnačka alebo zápcha. My si so sebou vždy berieme Smectu, Imodium. Lieky na zápchu ani na pálenie záhy si nezvykneme brať, ale ak s tým mávate ťažkosti, tak berte aj to.

Lieky na bežné prechladnutia, ako je klasická nádcha, kašeľ a bolesť hrdla beriem len ak ich mám už doma a celková hmotnosť kufra to povolí. Samozrejme, to sa týka prípadov, kedy cestujem do bežne obývanej oblasti a je tam predpoklad, že sa po anglicky s domácimi dorozumiem. Nekupujem to kvôli dovolenke, pretože v prípade potreby to nie je nutne liek, čo musíme užiť ihneď a v bežných letoviskách býva lekáreň.

Taktiež si nezvykneme brávať so sebou žiadne vopred predpísané antibiotiká. Osobne sa veľmi obávam antibiotickej rezistencie, ktorá je čoraz rozšírenejšia, takže k antibiotikám sa snažím pristupovať veľmi obozretne. Vždy mávame objednané dovolenkové poistenie a cestujeme zvyčajne len v rámci Európy. Preto v takomto prípade navštívime lekára na mieste, ktorý posúdi zdravotný stav.


Pre pohodlnosť nákupu daných produktov, môžete navštíviť online lekárne s dobrými spôsobmi dopravy a širokým sortimentom. Ja využívam tieto, linky nájdete kliknutím na bannery:


Menej typické súčasti dovolenkovej lekárničky, ktoré si zvážte predsa len zobrať:

Domáci CRP test

Infekcie sa nám nevyhýbajú ani na dovolenke. Práve v neznámom prostredí je veľmi praktické, mať so sebou jednoduchý test, ktorý nám odhalí, či potrebujeme hľadať lekára, alebo nám stačí virózu vyležať. Samozrejme, to platí pri bežne prebiehajúcich ochoreniach, pokiaľ sa vám hocičo nezdá alebo sú príznaky závažné, tak lekára hľadajte okamžite.

Aktuálne domáce CRP testy sú vcelku spoľahlivé, aj keď návštevu lekára nenahradia. Hodnoty na nich odčítate ľahko a výsledky máte za 5 minút. Najpresnejšie výsledky získate, ak testujete v časovom okne 24 až 48 hodín od nástupu prvých príznakov ochorenia. Vtedy dosahujú hodnoty CRP maximum, neskôr začína postupne hodnota v krvi klesať. Určite si minimálne jeden takýto test so sebou zoberte. Kúpite ho už v každej lekárni ako aj v tých online.

Štople do uší

Ja mám veľmi zlý spánok v hlučnom prostredí a taktiež plačúce dieťa na palube lietadla ma vie značne znervózniť. Ruku na srdce, koho z vás nie? Preto si vždy so sebou nosím štople do uší, minimálne dve balenia.

Nie raz mi už zachránili spánok, veď steny v niektorých hoteloch akoby zvukovo ani neboli. Osobne si vyberám tie mäkké typy, čo v uchu až tak veľmi netlačia a pritom hlasitosť okolia výrazne znížia. Netvrdím, že je to najpohodlnejšia vec, ale kvalitu spánku mi významne zlepšia.

Opaľovací krém v tyčinke

Opaľovací krém si na dovolenku určite zoberie každý. Však? Aspoň SPF 30.

Veľmi praktickou verziou je aj opaľovací krém v tuhej tyčinke. Výborne sa používa na natieranie oblastí ako sú pery, uši, nos, pigmentové škvrny alebo jazvy. Je tuhšej konzistencie, preto nanesená vrstva je o čosi hrubšia ako pri rozotrení mlieka. Pozrite vždy návod na použitie, tam píšu koľkokrát by ste mali po danej oblasti prejsť a ako často ho nanášať opätovne. Vieme predsa, že daný SPF faktor krému dosiahneme len v prípade, ak ho na dané miesto nanesieme v dostatočnej vrstve a pravidelne to opakujeme.

Výborným typom je používať takýto opaľovací krém aj na tvár menších detí. Nie každé malé dieťa pri natieraní pekne spolupracuje a nie raz sa mi podarilo dostať krém deťom na vlasy, alebo oblečenie. Manipulácia s tuhou tyčinkou je preto v takomto prípade praktickejšia, vrátane aplikácie na detskú tvár, okolie očí alebo na ušká.

Repelent

Hádajte, ktoré zviera na svete má na svedomí najviac ľudských životov? Určite na neho myslite aj pri balení sa na dovolenku. Áno, celosvetovo je to komár.

Rizikové typy komárov, ktoré prenášajú a šíria viacero nebezpečných chorôb, sa začínajú šíriť aj v európskych krajinách. Komár Aedes albopictus, ktorý dokáže šíriť choroby horúčku dengue a Chikungunya, sa už udomácnil v 13 krajinách.

V roku 2022 sa spozorovalo, že komár Aedes aegypti, ktorý dokáže šíriť ochorenia ako žltú horúčku, Zika a západonílsku horúčku, sa udomácnil na Cypre. Vedci očakávajú, že v najbližších rokoch môže postupovať aj do iných krajín.

Preto mať repelent na dovolenke so sebou a patrične sa chrániť, začína byť veľmi dobrý krok k ochrane zdravia. Stalo sa nám už, že lepšie zaberal lokálny repelent ako ten náš z domu. Preto vyskúšajte a ak napriek tomu budete doštípaný, choďte do najbližšej drogérie v letovisku.

Okrem komárov sú stále rizikom aj kliešte, preto okrem repelentu si zoberte aj pinzetu na vybratie kliešťa a dezinfekciu.

Rehydratačný roztok

Dostatočný pitný režim je ešte dôležitejší v sparnom horúcom počasí na pláži, alebo na prehliadke európskych metropol, ako u nás doma. Ruku na srdce, kto má problém vypiť dostatok vody aj v domácom prostredí? A čo potom na pláži. Ľahko sa stane, že niektorý deň to neodhadneme a na vodu zabudneme.

V kombinácii s horúcim slnkom dosiahneme prehriatie organizmu ako vyšité. Prvá pomoc je dostať sa do tieňa, ideálne chladu a správne sa rehydratovať. Rýchlejšie doplniť tekutiny nám pomôžu rehydratačné roztoky. Verte mi, v takom stave sa vám nebude chcieť hľadať najbližšiu lekáreň v letovisku.

Regeneračné krémy

Dovolenkové prostredie je o čosi odlišnejšie ako naše domáce, všakže. Či už slaná voda, piesok, ostrejší horský vzduch, veternejšie počasie, alebo iné faktory prostredia môžu našu pokožku viac podráždiť, ako je bežné. Na dovolenke sa aj častejšie holíme. Toto všetko môže prispieť k výraznému podráždeniu kože, kde je žiaduce čím skôr vytvoriť na pokožke ochrannú bariéru pomocou vrstvy špeciálneho krému.

Na takéto ošetrenia sú vhodné krémy typu Bariéderm od Uriage, alebo Cicaplast Baume B5+ od La Roche Posay. La Roche Posay dokonca vyrába takýto krém aj s SPF 50. V lekárni určite nájdete podobné krémy aj iných značiek, tieto máme vyskúšané doma.

Ialugen Plus

Jedným z mojim obľúbených krémov prvej pomoci je Ialugen Plus. Nenápadný krém v sebe kombinuje nielen zložku účinkujúcu voči viacerým bežným baktériám, ale aj kyselinu hyalurónovú na rýchlejšie zahojenie poranenia. Výhodou je, že je voľnopredajný.

Ak máme v rodine zranenie, kde je väčšie riziko vzniku infekcie, je napríklad hlbšie, na väčšej ploche kože, alebo došlo k zraneniu na vyslovene špinavom predmete, tak to ošetrujem týmto krémom.

Dôležité upozornenie: tento krém na slnku mierne zosivie. Preto by ste ošetrenú kožu mali mať vždy prekrytú obväzom. Keďže sa jedná o voľnopredajný liek, pred použitím sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a prečítajte si pribalený leták, nezabudnite.

Simetikon, Pankreolan, Probiotiká

Mikrobióm našich čriev je prispôsobený našej bežnej potrave. Pokiaľ stravovanie na dovolenke rapídne zmeníme, môže sa ľahko stať, že naše trávenie nebude optimálne. Častými ťažkosťami sú nadúvanie, pocit ťažoby na žalúdku, nepravidelnosť vyprázdňovania. Na zlepšenie trávenia si preto so sebou vždy nosíme simetikon vo verzii kapsúl aj v detskej forme kvapiek, Pankreolan na podporu enzýmového trávenia a probiotiká.

Núdzová antikoncepcia

Posledný tip sa týka žien, ktoré určite nechcú otehotnieť. Pokiaľ nemáte zavedené vnútromaternicové teliesko, každý typ antikoncepcie si vyžaduje používanie/ užívanie podľa odporúčaného návodu či príbalového letáku. Na dovolenke sa môže stať nehoda pri používaní kondómu, zabudnete užiť antikoncepčnú tabletku, zvraciate po jej užití a podobne.

Nie vždy si to musíte uvedomiť včas a nastane situácia, že by sa vám hodila núdzová antikoncepcia. Tá účinkuje najlepšie, ak ju užijete do 12 hodín od nechráneného pohlavného styku. Preto práve na dovolenke je lepšie ju mať so sebou, ako sa snažiť nájsť ju v najbližšej lekárni a v cudzom jazyku sa to snažiť vyžiadať.

Máte vlastné tipy, čo obsahuje vaša dovolenková lekárnička?

Tieto odporúčania sú mojím vlastným zoznamom vhodných produktov, ktoré by mohli pomôcť mnohým ľuďom. Zoznam určite nie je konečný, tak ak máte svoj vlastný tip na doplnenie dovolenkovej lekárničky, neváhajte ho zanechať v komentári. Ďakujem.

Related Posts

  • Overené spôsoby ako si zlepšiť imunitu počas zimných mesiacov a vyhnúť sa virózam.Ako si zlepšiť imunitu v období viróz?
  • 6 zásadných dôvodov, prečo menej mäsa prospeje zdraviu
  • Ako chytiť myš v dome?Ako chytiť myš v dome
  • Toto môže byť váš prvý krok k zdravej strave

Filed Under: Prevencia, Zo života Tagged With: Lekárnička

Predchádzajúci príspevok: « Tabletka po: čo by mala vedieť každá žena
Nasledujúci príspevok: Čo je najlepšie na afty v ústach? Pozrite si komplexný prehľad! »

Reader Interactions

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Primary Sidebar

Kategórie

  • Dojčenie (9)
  • Liečba ochorenia (15)
  • Moje obľúbené recepty (18)
  • Nezaradené (1)
  • Plánovanie rodičovstva (1)
  • Plodnosť (1)
  • Prevencia (42)
  • Prírodná liečba (6)
  • Recenzie (10)
  • Tehotenstvo (6)
  • Tipy pre zdravie (1)
  • Zdravie dieťaťa (34)
  • Zdravie dospelého (34)
  • Zo života (9)

Vitajte!

Zdravie patrí medzi najdôležitejšie veci v našom živote. Niektoré ochorenia sa zlepšiť nedajú, mnohým sa však pomôcť dá.

Na tejto stránke nájdete užitočné informácie, ktoré vám môžu pomôcť zachovať alebo prinavrátiť zdravie. Venujeme sa otázkam prevencie, voľnopredajných liekov, výživových doplnkov, prírodných metód a vhodnej úpravy životného štýlu. Snahou je priblížiť vám reálny pohľad na pozitívne aj negatívne stránky vybratých možností.

Na stránke sa môžu nachádzať reklamné odkazy, tento web nie je predajcom žiadneho z uvedených produktov. Na základe prekliku do e-shopu partnerov nám môže byť vyplatená malá provízia, ktorá je ďalej použitá na prevádzkovanie tohto webu a nákup produktov na ďalšie recenzie.

Informácie na tejto stránke nenahrádzajú konzultácie s lekárom alebo lekárnikov pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach. Informácie tu uvedené majú len informatívny charakter, pri dôležitých tvrdeniach sú k dispozícii odkazy na zdroj informácie.

Najnovšie články

  • Prevencia herpesu na pere: čo robiť, aby sa viac nevrátil?
  • Čo pomôže rýchlo sa zbaviť herpesu na pere?
  • Mikroplasty z pitia čaju? Takto ich obsah znížite!
  • Čo skutočne pomáha na suché ruky?
  • Záleží vám na zdravom pohybe vášho dieťaťa? Toto vezmite do úvahy!
  • Naša Facebook stránka
  • Náš Instagram
  • Zásady používania súborov cookie (EÚ)
  • Všeobecné obchodné podmienky

Copyright © 2025 · Shirley theme by Lovely Confetti DMCA.com Protection Status

Všetky práva vyhradené © budmezdravi.sk

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie ako cookies. Robíme to s cieľom zlepšiť zážitok z prehliadania a zobrazovať (ne)prispôsobené reklamy. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}