Vlhký kašeľ charakterizuje zvýšená tvorba hlienov v dýchacích cestách. Hlieny môžu predstavovať živnú pôdu pre množenie iných choroboplodných zárodkov. Odstrániť nadmerne vyprodukovaný hlien pomôže aj prírodná liečba vlhkého kašla, aj keď k dispozícii máte aj lieky zo skupiny mukolytík – expektorancií. Z čoho si môžete vyberať, ak chcete radšej staviť na prírodu?
Rastlinné lieky a čaje ako prírodná liečba vlhkého kašľa
Pri vlhkom kašli sa od nepamäti využívali liečivé rastliny. Najrozšírenejším spôsobom ich použitia je príprava čaju. Ďalšími možnosťami je ich použitie vo forme tinktúr, odvarov, koncentrovaných extraktov či extraktov spracovaných do tabliet. Ich extrakty nájdete aj v bežne používaných sirupoch na vlhký kašeľ, či už ide o brečtanový extrakt, zmes rôznych bylinných extraktov alebo výťažok zo skorocelu.
V poslednej dobe sa rozširuje aj používanie aromaterapie, aj keď na ňu sa využívajú len niektoré z nižšie spomenutých rastlín. Odporúča sa zvoliť esenciálne oleje vyššej kvality.
Z liečivých rastlín sa u nás najčastejšie používajú:
- Koreň sladovky resp. sladkého drievka (Glycyrrhiza glabra) – okrem účinku na vlhký kašeľ sa vyznačuje aj slabým antibakteriálnym a antiviróznym účinkom.
- Prvosienkový kvet a koreň (Primula sp.)
- Brečtanový list (Hedera helix) – pozor na predávkovanie, pretože môže ovplyvniť činnosť srdca.
- Divozelový kvet (Verbascum sp.)
- Anízový plod, anízová silica (Pimpinella anisum) – často používané u detí aj ako korenina
- Fenyklový plod, fenyklová silica (Foeniculum vulgare) – časté použitie u detí
- Vňať a silica tymiánu (Thymus vulgaris)
- Vňať a silica dúšky materinej (Thymus serpyllum)
- Eukalyptový list a silica (Eucalyptus globulus) – list používaný málo, stretneme sa skôr so silicou.
- Kosodrevinová silica (Pinus mugo subsp. pumilio)
Inhalácie, naparovanie
Inhalovanie, respektíve jednoduché naparovanie sa nad horúcou vodou, je účinná, ale v našich končinách málo využívaná liečba vlhkého kašla. Vyprodukovaná para účinne zvlhčuje dýchacie cesty, hlien riedi a uľahčuje jeho prirodzené odstraňovanie. Táto metóda nie je vhodná pri horúčke.
Ak mávate kašeľ zriedka, tak využite horúcu vodu v hrnci, nad ktorú sa nakloníte zakrytý uterákom. Pre príjemnejšie pocity môžete do vody pridať prírodné silice z rastlín spomenutých vyššie či priamo sušené bylinky. Efekt je však menší ako pri použití inhalátora.
Pokiaľ mávate kašeľ často alebo máte doma viacero detí, tak je výhodnejšie investovať do inhalátora. Efekt na pľúca je výraznejší a môžete využiť aj inhalácie slaných roztokov, ktoré silnejšie riedia hlieny. Oproti naparovaniu, inhalátor dokáže roztok rozbiť na menšie kvapôčky, ktoré sa dostanú hlboko do dolných dýchacích ciest. Výhodné je aj to, že dýchate vzduch izbovej teploty a nie horúcu paru. Inhalátor je možné bez problémov použiť aj pri horúčke na rozdiel od naparovania.
Zvlhčenie vzduchu
Suchý vzduch v miestnosti dráždi dýchacie cesty a vysúša hlieny. Tie sa stávajú hustejšie a je náročnejšie ich vykašľať. Zvýšenie vlhkosti vzduchu v miestnosti znižuje závažnosť a trvanie kašľa. Pomôžu klasické metódy zvlhčovania vzduchu, ako je zvlhčovač ovzdušia, mokrý uterák alebo miska s vodou na radiátore.
Zvlhčenie vzduchu prospieva aj vlastnej obranyschopnosti slizníc, nezanedbávajte ho ani pokiaľ ste zdraví.
Dýchanie nosom
Pokiaľ to vaše dýchacie cesty umožňujú, snažte sa dýchať nosom. Takéto dýchanie funguje ako prirodzený filter a vdychovaný vzduch aj zohrieva. Každý kašeľ znamená oslabenie obranných mechanizmov dolných dýchacích ciest a takýmto dýchaním dokážete obmedziť množstvo baktérií, vírusov, prachu či dráždivých látok.
Pri liečbe vlhkého kašľa nezabudnite taktiež liečiť aj nádchu. Hlien, ktorý nedokážete vysmrkať, zateká a vlhký kašeľ zhoršuje. Zvážte používanie morskej vody do nosa, ako aj kvapiek či sprejov s účinnou látkou na odpuchnutie nosnej sliznice.
Dostatočný príjem tekutín
Táto rada taktiež súvisí s udržiavaním dostatočnej vlhkosti dýchacích ciest a v nich nahromadeného hlienu. Navyše pokiaľ máte aj nádchu, práve dýchanie ústami sliznice ešte viac vysušuje. Na doplnenie tekutín zvoľte vlažné bylinkové čaje, vodu, nesýtenú minerálku či riedené džúsy.
Vyhýbať sa dráždivým látkam v ovzduší
Každé ochorenie spojené s kašľom predstavuje výraznú záťaž na dýchacie cesty. Pokiaľ sa navyše dostanete do prostredia, v ktorom je koncentrácia dráždivých látok vyššia, kašeľ sa výrazne zhorší a je namáhavejší. Týka sa to najmä cigaretového dymu, rôznych chemikálií, prachu či dymu.
Kloktanie slaného roztoku
Ak popri kašli máte zapálené aj hrdlo či nádchu, pomôže vám aj kloktanie slaného roztoku. Ten zriedi hlieny, ktoré vám zatekajú do nosohltanu, čím sa ľahšie odstránia a neprejdú do pľúc. Recept na takýto roztok je jednoduchý, do 1 dcl vlažnej vody pridáme lyžičku kuchynskej soli a kloktáme.
Mlieko a mliečne výrobky
Viacero klinických štúdií potvrdilo, že mlieko nezvyšuje produkciu hlienu ani nezhoršuje príznaky viróz, ale môže mierne zahustiť hlieny. Ide skôr o subjektívny pocit niektorých ľudí, ale pokiaľ k nim patríte, tak počas zahlienenia dýchacích ciest vylúčte mlieko z vášho jedálnička. Viac informácií o vplyve mlieka nájdete v článku Obľúbené rady pri virózach: fakty alebo mýty?
Pri ľahkých virózach vám prírodná liečba vlhkého kašľa vie pomôcť a môžete sa vyhnúť užívaniu liekov. Ak sa však váš stav zhorší, neváhajte navštíviť vášho lekára, či popri týchto metódach siahnuť aj po liekoch na uvoľnenie vlhkého kašľa s inými účinnými látkami.
Pridaj komentár