Upratovanie, hlavne používanie čistiacich prostriedkov, môže zanechať na pokožke nepríjemné stopy. Ak sa chceme vyhnúť suchým popraskaných rukám, treba upratovať s rozumom. Aké zásady dodržiavať, aby pokožka rúk zostala aj po upratovaní vláčna?
Ako vplýva upratovanie na pokožku rúk?
Zdravá pokožka rúk má na svojom povrchu súvislú ochrannú lipidovú vrstvu, ktorá udržiava správnu hydratáciu v jej nižších vrstvách. Na pokožku rúk preto nepriaznivo vplývajú všetky faktory, ktoré túto ochrannú tukovú vrstvu narušia, alebo spôsobia zníženie vlhkosti v jej vnútri.
Na rukách potom zbadáme dobre známe zmeny. Pokožka je zrazu matná, suchá, drsná, popraskaná, môže svrbieť, dokonca aj bolieť. Okolo nechtov vznikajú zádery a nechty sa môžu viac lámať. Liečba príznakov je vždy náročnejšia ako prevencia.
Pri upratovaní preto dbajme na tieto zásady:
Výber vhodných čistiacich prostriedkov
Nie každý čistiaci prostriedok má rovnakú schopnosť odmasťovať povrchy. Jemnejšie prostriedky sú určené na ručné umývanie riadu, alebo na ručné pranie. Zaradiť tu môžeme aj bežné tekuté mydlá na umývanie rúk, ktoré sa dajú používať aj na umytie jemne znečistených predmetov a povrchov.
Účinnejšie čistiace prostriedky dokážu odmastiť nielen kuchyňu, ale aj naše ruky.
Preto, čo sa dá, umývajme jemnejšími prostriedkami. Pri tých aktívnejších môžeme ruky chrániť rukavicami a po dokončení činností ich nezabudnime správne ošetriť.
Pozrime sa na ekologické čistiace prostriedky, ktoré veľa ľudí považuje za šetrnejšiu alternatívu aj k pokožke. Pravdou je, že nezaťažujú toľko životné prostredie a určite obsahujú značne menej zdraviu škodlivých zložiek. Lenže, aby dokázali odmastiť domácnosť, musia vedia rozpustiť tuky. Je to chemická reakcia, ktorá prebieha rovnako na našej linke, ako aj na povrchu pokožky. Preto ak trpíme suchosťou rúk, ochranné rukavice používajme aj pri nich.
Používanie ochranných rukavíc
Ochranné rukavice pomôžu pri akejkoľvek činnosti, pri ktorej pokožka rúk prichádza do kontaktu s čistiacou chémiou. Okrem vysušovania pokožky, sa ich zložky dokážu vstrebávať cez kožu do tela. Ak takáto látka dokáže v tele dosiahnuť nepriaznivé koncentrácie, máme na obale uvedené, že výrobca odporúča použiť ochranné pomôcky.
Určite však nič nepokazíte, ak budete používať rukavice pri všetkých činnostiach, pri ktorých by mohlo dôjsť k zamočeniu rúk.
Rukavice dostať v drogérii alebo v obchodoch s potrebami pre domácnosť. Čím sú dlhšie, tým máme väčšiu šancu, že naše ruky ostanú určite úplne suché.
Snažte sa nájsť rukavice, ktoré majú bavlnenú vnútornú výstelku a v oblasti dlaní drsnejší povrch. Ten pri práci zabráni kĺzaniu predmetov z ruky.
Používanie pomocníkov pri upratovaní
Teraz nemyslím ďalší pár rúk niekoho iného, aj keď aj to by isto pomohlo. Reč je o vhodných spotrebičoch a upratovacích pomôckach. Pre pokožku rúk je určite lepšie použiť umývačku riadu namiesto ručného umývania, či práčku namiesto ručného prania.
Lenže, existujú aj ďalší pomocníci, akými sú parný čistič, alebo pomocník na umývanie okien.
Parný čistič je skvelou voľbou, ak sa snažíme znížiť aj množstvo používaných dezinfekčných prostriedkov v domácnosti. Vďaka vysokej teplote vydezinfikuje predmety aj bez chémie. Môžeme si vybrať medzi ručnými prenosnými parnými čističmi a spotrebičmi vo veľkosti vysávača s podobnými funkciami.
Teplota vody
Ak chceme efektívnejšie odstrániť mastnotu z riadu, lepšiu službu nám spraví horúca voda ako vlažná. Podobne však teplota vody pôsobí aj na lipidovú vrstvu našich rúk. Ak si ruky umývame v horúcej vode, alebo upratujeme s horúcou vodou, na rukách to pocítime intenzívnejšie.
Pokiaľ sa nejedná o odstraňovanie nadmernej mastnoty, vaša pokožka rúk vám pri upratovaní poďakuje, ak zvolíte vlažnú vodu namiesto horúcej. Ak si myslíte, že horúca voda zabije viac baktérií alebo vírusov, tak ste na omyle. Na takýto účinok by sme potrebovali vodu s teplotou nad 60°C a takou aj tak neupratujeme. Popálili by sme sa.
Agresívne drhnutie
Drhnutie predmetov s drsnými predmetmi nielen lepšie vyčistí špinavé predmety, ale aj zanechá nepríjemné škrabance na pokožke a spôsobí zápal v poškodenej oblasti. Ak pri práci používame drôtenku, kefu alebo pracujeme v chladnom počasí, nezabudnime na vhodné ochranné rukavice.
Správna starostlivosť o ruky
Po každom upratovaní si ruky umyte a nakrémujte. Vyberte si vhodný krém na ruky. Mne sa pri rozbehnutých príznakoch suchosti rúk osvedčili krémy s intenzívnymi premasťujúcimi účinkami, ako sú krémy značky Neutrogena alebo Indulona. Pokiaľ sú vaše ruky v dobrej kondícii, môžete použiť akýkoľvek krém na ruky. Dôležitá je pravidelnosť ošetrenia.
Aby ste si ruky po práci nezabudli natrieť, majte krémov doma viacero a tie strategicky umiestnite pri umývadle v kúpeľni, v kuchyni a ďalší pribaľte do kabelky. Takto ich budete mať vždy na očiach.
Pridaj komentár