Malé deti sa radi a veľa hýbu. Na to, aby sme ich detské kosti a kĺby udržali zdravé až do vysokého veku, musíme začať so starostlivosťou čo najskôr. Zdravie kĺbov, a vlastne celého pohybového systému, má založené základy už v detstve. Na ktoré návyky a opatrenia sa zamerať?
Detské kosti a kĺby: na aké ťažkosti dávať pozor?
Nesprávny vývoj pohybového systému, vonkajšia sila alebo iné ochorenie, dokážu zasiahnuť do zložitého systému vývoja kostí, kĺbov, svalov, šliach či svalov. Vývoj všetkých týchto častí je navyše navzájom prepojený a ak je nadbytočne zaťažovaná, či dokonca preťažovaná, jedna z nich, nevhodne to ovplyvní celú sústavu. V neskoršom veku môže dôjsť k nesprávnemu držaniu tela či dokonca k ochoreniam.
Ak tieto riziká podchytíme ešte počas detského vývoja, mnohé nepriaznivé vplyvy sa dajú zmierniť. To kladie väčší dôraz na nás, rodičov, aby sme vedeli odlíšiť neškodné rastové bolesti od takých, ktoré nás povedú do ambulancie ortopéda.
Bolesti, ktoré stačí pozorovať doma
Rastové bolesti sú bežnou súčasťou detstva. Majú svoje typické prejavy a pokiaľ sa nevyskytne nič iné, stačí ich sledovať doma.
- u detí do 12 rokov;
- dieťa ich popisuje v oblasti svalov a nie kĺbov;
- vyskytujú sa v oboch nohách rovnako, nie iba v jednej z nich;
- pociťuje ich večer, prípadne v noci, do rána zmiznú;
- sú typickejšie po fyzickej námahe, alebo u aktívnych detí.
Pokiaľ však dieťa udáva dlhšiu dobu bolesti vyslovene v oblasti kĺbu, dieťa sa predtým nezranilo, sú lokalizované len v jednej nohe a ráno ich dieťa naďalej cíti, radšej sa poraďte s pediatrom alebo ortopédom.
Rizikové faktory pre vývoj detských kostí a kĺbov
K rizikovým faktorom radíme všetko, čo zapríčiňuje zvýšenú dlhodobú záťaž na kosti a kĺby dieťaťa, môže viesť k zmenám ich štruktúry alebo zápalu.
Nadváha
Nadváha a obezita v detskom veku sú jedným z najväčších zdravotných problémov súčasnej doby a nepriaznivo vplývajú aj na vývoj kĺbov. Podľa údajov WHO bola prevalencia nadváhy u detí vo veku 5 – 19 rokov v roku 2016 v Slovenskej republike na úrovni 23,3 %. Síce nepatríme ku krajinám s najhorším stavom, situácia sa však aj u nás rok čo rok zhoršuje.
Problémom detskej obezity je, že často pretrváva aj v dospelom veku. Obézny adolescent má 18-krát vyššiu šancu byť obézny v dospelosti v porovnaní s jeho rovesníkmi s normálnou hmotnosťou. To má kumulatívny vplyv na stav kĺbov v dospelosti. Vyššia hmotnosť vo vyššej miere zaťažuje váhonosné kĺby, čiže kolená, bedrá a členkové kĺby.
Štúdie taktiež naznačujú vyšší výskyt bolestí kolien v súvislosti s vyššou hmotnosťou.
Bolesti kĺbov
Bolesti kolena sú pomerne častou súčasťou detstva. Postihujú 3,9 % detí a až 18,5 % adolescentov. Pokiaľ sa vaše dieťa sťažuje vyslovene na bolesti kolena, nechajte ho odborne vyšetriť. Príčin môže byť viacero.
Šport a fyzická aktivita
Kosti a kĺby sú dlhodobo zdravé len pokiaľ sa správne a dostatočne hýbu. Pri športe zvážte mieru a typ vybranej fyzickej aktivity.
Mierna až stredná aktivita prispievajú k správnej výžive chrupavky, vedú k dobrej sile a hybnosti kĺbu. Ochabnuté svaly nie sú pre detské kĺby dostatočnou oporou.
Príliš intenzívna športová aktivita až vrcholový šport môžu viesť k príliš veľkému zaťaženiu kĺbov. Dôležité tiež je, aby počas športu nedošlo k zraneniu chrupavky.
Dbajte aj na výber typu športovej aktivity. Niektoré druhy športu vedú k vyššiemu zaťaženiu kĺbov ako iné. Najideálnejšie sú aktivity, ktoré zaťažuje celý organizmus rovnomerne, prípadne striedanie rôznych športov.
Štúdia sledovaná na deťoch vo veku 9 až 18 rokov preukázala, že športová aktivita viedla k zvýšeniu objemu chrupavky vo viacerých sledovaných parametroch, ako aj k vyššiemu objemu glykozaminoglykánov (základných stavebných zložiek chrupavky).
Doliečenie prípadných poranení
Poranenia kĺbov pomerne často postihujú detí alebo mladých dospelých. Ak zasiahnu až chrupavku kĺbu, sú rizikovým faktorom pre neskorší rozvoj post traumatickej osteoartrózy.
Každé poranenie si vyžaduje odbornú liečbu. V úvode je namieste dostatočne dlhý pokojový režim, pri vážnejších stavoch zasiahnuť operačne. Liečbu by mal mať v rukách lekár.
Správne držanie tela a vývoj nôh
Nesprávne držanie tela alebo nesprávne vyvinuté chodidlo menia spôsob pohybu. Telo sa snaží vykonávať bežné pohyby v nie najlepšej pozícii a to vedie k rôznym kompenzáciám s nie úplne ideálnym rozsahom pohybu kĺbu. Dôsledky krátkodobo nevidíme ani necítime, prejavia sa až vo vyššom veku bolesťou. Nesprávne prevádzanie bežných pohybov prináša zvýšenú záťaž na prácu detských kĺbov.
Ako mamy musíme dávať pozor na vývoj pohybovej sústavy našich detí ideálne už od malička. Pri čo i len malom podozrení sa radšej poraďte so skúseným fyzioterapeutom čo najskôr. K správnemu držaniu tela prispieva aj vhodná športová aktivita, ktorá rozvíja všetky svalové skupiny a vedie k správnemu držaniu tela.
Zdravá strava u detí a zdravý pohybový systém spolu súvisia
Naša pohybová sústava sa skladá z kostí, kĺbov a svalov. Ich funkcie a zdravie sú vzájomne prepojené. Porucha niektorej časti spôsobí zmenu funkcií a dokonca aj stavby tých ostatných. Ako mamy by sme mali dbať na správnu výživu celého tela detí.
Z hľadiska vývoja pohybovej sústavy dbajte na dostatočný príjem:
- bielkovín;
- antioxidantov – ovocie, zelenina;
- minerálov;
- vitamínov – najmä C, D, E, …
Bez kvalitnej stravy si telo nemá z čoho vytvoriť zdravé orgány. Pokiaľ vaše dieťa neprijíma dostatok živín z prirodzených zdrojov, v prechodnom období môžete siahnuť po vhodných výživových doplnkoch z lekárne.
Náš výber vhodných multivitamínových doplnkov:
Vysoká konzumácia prázdnych potravín navyše mení zloženie mikrobiómu čriev. Vysoko spracované potraviny podporujú rast baktérií, ktoré vedú k zvýšeniu zápalu v tele a ten sa po dlhodobom pôsobení môže prejaviť aj na kĺboch.
Naučiť dieťa správnemu stravovaniu má dlhodobo priaznivé účinky na jeho zdravie v dospelosti.
Pridaj komentár