Esenciálne oleje, resp. silice, sú čoraz populárnejšie a to právom. Nesú totiž v sebe tú najväčšiu silu, akú v sebe ukrývajú liečivé rastliny. Na ich správne používanie je však nutné mať dostatočné odborné informcáie, aby sme ich potenciál využili naplno. Poďme sa pozrieť na 5 základných faktov, ktoré ich charakterizujú.
Čo sú to esenciálne oleje?
Esenciálne oleje sú koncentrované olejové tekutiny získavané z rastlín. Využívame rastliny, ktoré obsahujú prchavé aromatické látky so špecifickými účinkami. Názov esenciálne vychádza zo skutočnosti, e tieto oleje obsahujú “esenciu” materskej rastliny a teda nesú jej charakteristickú vôňa, aj účinky.
Prečo používať esenciálne oleje?
Dôvod je veľmi jednoduchý. Liečivé rastliny sú používané po stáročia v tradičnom ľudovom liečiteľstve a ich účinky sú vo väčšine prípadov uznávané aj klasickou medicínou a farmáciou. Esenciálne oleje sú nositeľmi týchto účinkov v koncentrovanej forme. Zdravotné ťažkosti, ktoré dokážeme ovplyvniť rastlinnou terapiou, vieme teoreticky liečiť aj silicami, avšak obidve liečby majú svoje špecifiká.
Esenciálne oleje najčastejšie používame pri:
- problémoch s kožou a sliznicami
- dýchacími ťažkosťami
- tráviacimi problémami
- stresom, napätím
- spánkom a pod.
Ako sa silice získavajú?
Surovinou na výrobu esenciálnych olejov sú vždy čerstvé rastliny čo najskôr po zbere.
Väčšina z nich sa vyrába metódou zvanou parná destilácia. Predstaviť si to môžeme ako uzavretú nádobu s vodou, v ktorej máte sitko s čerstvými rastlinami a hore napojený systém chladenia s ďalšou nádobou. Nádoba sa zahrieva, vzniká para, ktorá nám unáša žiadané oleje, či lepšie povedané prchavé olejovité látky a tie sa po ochladení zbierajú v ďalšej nádobe. Nakoniec olejovú fázu oddelíme od vodnej, čím nám zostane len esenciálny olej.
Druhá používaná metóda je lisovanie za studena. Používa sa iba na spracovanie kôry citrusov. Pre ľahké predstavenie, je to akoby ste jednoducho vyžmýkali kôru a odoberiete vzniknutý olej. Je to menej nákladná príprava, čo aj vysvetľuje nižšiu cenu citrusových olejov oproti siliciam získaných destiláciou.
Existujú ešte aj ďalšie metódy, ale tie sa zväčša využívajú pri experimentálnych a vedecných účeloch.
Čo esenciálne oleje obsahujú?
Tak toto je asi najťažšia otázka týkajúca sa esenciálnych olejov. Ide o veľmi rôznorodú zmes látok terpénového typu, ale konkrétne zloženie by bolo potrebné stanovovať skoro v každej fľaštičke. V prvom rade podtypov určitých rastlín je niekedy aj niekoľko desiatok a každá z nich tvorí trochu iné látky. Jednotlivé obsahové látky a ich množstvo ďalej závisia od podnebia, teploty, podmienok v akých rastlina rástla pri zbere a mnohých ďalších. To znamená, že aj rastlina rastúca na tom istom mieste má každý rok a každé obdobie trošku iné zloženie silice.
Pozitívne na tom je, že tie látky pôsobia spoločne, takže hlavné účinky rastliny sa stanoviť dajú. Na tom je založené aj celé ľudové liečiteľstvo a použitie liečivých rastlín pri mnohých zdravotných ťažkostiach.
Možnosti použitia silíc
Existujú v podstate tri:
- Užívanie v jedle alebo nápojoch, pričom treba brať do úvahy ich koncentrovaný charakter.
- Použitie na kožu buď v čistej neriedenej forme, rozpustené v bežných kozmetických olejoch alebo ako súčasť kozmetiky.
- Vo forme inhalácie, čiže vdychovania.
Každá z týchto ciest podania má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody. Ale o tom niekedy inokedy.
Liečiť nimi môžeme ľudí aj zvieratá.
Ako si vybrať správnu silicu na zdravotný problém?
- Je potrebné riadiť sa podľa znalostí o účinkoch jednotlivých rastlín, vybrať správnu rastlinu alebo ich vhodnú zmes.
- Vybrať vhodný spôsob podania.
- Vybrať si konkrétny produkt od dôveryhodného výrobcu, ktorý výborne rozumie celej problematike.
- Dodržiavať správny postup užívania.
Pridaj komentár