Aj keď je už jeseň, melanóm sa môže vyskytnúť v hociktorom ročnom období. Je to najagresívnejšia forma rakoviny kože, ktorá relatívne rýchlo metastázuje a môže ohroziť pacienta na živote. Dobrou správou je, že vhodnou prevenciou a častým skríningom sa môžeme melanómu buď úplne vyhnúť alebo ho včas vybrať.
Čo je to melanóm?
Melanóm je agresívna forma rakoviny kože. Relatívne rýchlo a ľahko metastázuje, či už do iných častí kože alebo inde do tela. Ak sa však odstráni v skorých štádiách, človek sa s veľkou šancou úplne vylieči. Problémom je, že za posledné desaťročia sa jeho výskyt zvyšuje.
Melanóm: rizikové faktory a prevencia
Najväčší rizikový faktor pre rozvoj melanómu je UV žiarenie. Čím viac UV žiarenia na pokožku dopadne, tým je riziko väčšie. Najhoršie pôsobí spálenie pokožky, najmä v detstve.
Lekári už dlhú dobu upozorňujú na potrebu ochrany pokožky pred slnečným žiarením vo forme opaľovacích krémov, vhodného oblečenia, pokrývky hlavy, ochrany očí a čo najmenšieho sa vystavovania slnku.
Používanie ochranných faktorov by malo byť úplnou samozrejmosťou. Treba na to myslieť najmä v lete, ale veľkú dávku dostanete aj pri snehovej pokrývke. Rizikom sú však aj soláriá.
Lenže, aj u ľudí, ktorí sa slnku takmer úplne stránia, sa môže melanóm vyskytnúť. Pravidelnú kontrolu kože musia robiť všetci, či už sa pravidelne slníte alebo vyhýbate slnku ako čert svätenej vode.
Slnečné žiarenie nie je jediný rizikový faktor. K ďalším patrí:
- výskyt rakoviny kože v rodine, aj tých ostatných typov
- veľký počet znamienok na koži
- niektoré lieky: psoralen, UVA svetelná terapia a liečba modrým svetlom novorodeneckej žltačky
- pôsobenie znečisteného životného prostredia, napríklad ťažkých kovov či pesticídov
- imunosupresívne stavy
- svetlá koža s problémom sa opáliť alebo s tendenciou k spáleniu.
Skríning melanómu
Melanóm: poznávacie znaky
Melanóm síce na začiatku necítiť, ale väčšinou ho sprevádzajú viditeľné zmeny na koži. Aj keď nie každá zmena znamienka automaticky znamená rakovinu, s každou jednou treba ísť radšej na vyšetrenie k dermatológovi. Ak to nič nie je, aspoň vám potvrdí, že ste zdravý.
Medzi rizikové zmeny zaraďujeme:
- zmena farby – znamienko nemá jednotnú farbu, ale niektoré jeho časti sú svetlejšie alebo tmavšie. Veľmi podozrivé je, ak predtým farebne jednoliate znamienko začne vykazovať farebné zmeny.
- okraj – spozornieť treba, ak je okraj znamienka nerovnomerný, prípadne plynule prechádza do okolitej kože bez okraja.
- asymetria – ak je jedna polka znamienka iná ako druhá, znamienko treba vyšetriť.
- veľkosť – čím väčšie znamienko, tým podozrivejšie. Ak je však priemer znamienka väčší ako 6 mm, určite chodievajte na pravidelné prehliadky, alebo si ho radšej rovno dajte odstrániť.
- zmeny – pokiaľ sa znamienko v hociktorej oblasti mení, či už v zmysle zmeny farby, okrajov, veľkosti, začne krvácať alebo svrbieť, je to jasným signálom na okamžitú návštevu lekára.
- “škaredé káčatko” – ide o znamienko, ktoré síce nemá vyššie popísané znaky, ale vyzerá úplne inak ako okolité znamienka.
- nehojaci sa vriedok, alebo vriedok čo krváca.
Len 20 až 30% rakoviny kože sa vyvinie s predchádzajúce znamienka. Ostatné prípady sa týkajú novo vzniknutých melanómov na mieste, kde predtým žiadne znamienko nebolo. Dávajte teda väčší pozor na novo vzniknuté formy na koži, ktoré by vykazovali vyššie spomenuté príznaky.
Skríning u dermatológa
Medzi preventívne prehliadky určené na skoré odhalenie alebo predchádzanie rakovine patrí aj prehliadka u dermatológa.
Identifikovať rakovinu kože nie je vždy ľahké. Vyššie spomenuté znaky sú rozoznateľné aj laickým okom. Sú však aj prípady rakoviny, ktoré dokáže rozlíšiť iba kožný lekár.
Dermatológ by vás mal skoro úplne vyzliecť a prezrieť všetky útvary na tele, hlavne znamienka. Ideálny stav je odstrániť všetky podozrivé útvary na koži ešte predtým ako sa zmenia na rakovinové. Takéto vyšetrenia sa odporúča raz ročne.
Jeho cieľom je kontrola znamienok, nájdenie podozrivých znamienok a buď ich pravidelná kontrola alebo odporučenie na ich vybratie.
Je lepšie sa vopred s dermatológom dohodnúť telefonicky a informovať sa aj o spôsoboch úhrady za takúto kontrolu.
Skríning v domácom prostredí
Kontrolou u dermatológa to však nekončí. Venujte pravidelnú pozornosť svojej koži každý mesiac. V prvom rade si naštudujte, čo máte na koži hľadať a potom si prezrite celé telo. Nevynechajte ani oblasti ako sú pokožka hlavy alebo genitálií, či oblasť nechtov.
Melanóm sa vyvíja rýchlo a relatívne rýchlo aj začne metastázovať. Preto čo najrýchlejšie odhalenie a vybratie má veľký vplyv na budúcu prognózu ochorenia a záchranu života. Nezanedbajte to.
Pridaj komentár