Strava dokáže ovplyvniť život veľmi výrazne. To, akú stravu si vyberáme, rozhoduje o našom zdraví, ovplyvňuje koľko energie máme na každodenné aktivity, strava dokonca dokáže ovplyvniť aj kvalitu spánku. Ak sa stravujeme nevhodne, naše telo nám dá najavo, že strava potrebuje zmenu.
Dnes nebudem rozprávať o do neba volajúcich signáloch: o obezite, vysokom cholesterole a tukoch, či problémoch s pečeňou.
Zameriame sa na drobnejšie príznaky. Všímajte si ich, pretože sú akýmsi “zdvihnutým prstom” naznačujúcim, že čosi nie je v poriadku. Ak ich dlhšiu dobu ignorujete, problémy s váhou, srdcovo-cievnymi ochoreniami či iné vážne ťažkosti na seba nenechajú dlho čakať.
Čo nám teda hovorí, že naša strava potrebuje zmenu?
Bolesti žalúdka a pálenie záhy
Bolesti akéhokoľvek druhu nie sú normálne a netreba ich ignorovať. Dôvodov, prečo bolí žalúdok je mnoho. K tým najčastejším patrí neznášanlivosť určitých potravín a alergie na ne. Taktiež konzumácia príliš ťažkých a mastných jedál môže narobiť problémy.
Pálenie záhy, okrem mastných a ťažkých jedál, vie vyprovokovať aj prejedanie.
Nadúvanie
Nadúvanie je prirodzený jav, pokiaľ zjeme strukoviny či kapustu.
Pokiaľ vás však nadúvanie trápi takmer každý deň, zbystrite pozornosť. Sledujte, kedy sa váš stav zhorší a čo ste pred tým jedli. Častokrát sú tieto ťažkosti spôsobené neznášanlivosťou niektorých potravín, alergiou na ne či celiakiou. Najznámejšou potravinou s týmto efektom je mlieko a mliečne produkty. Vyvolať to však môže čokoľvek.
Zápcha a nepravidelná stolica
Toto je ďalší zo signálov, že čosi nie je v poriadku. Okrem už vyššie spomenutých alergií či celiakie, zápchu spôsobuje nedostatok vlákniny. Dospelá žena by mala zjesť 25 g vlákniny, muž dokonca až 38 g za deň. To vám je celkom dosť.
Jedno jablko so šupkou jej má zhruba 4 g. Aby sme dosiahli denné množstvo, nestačí zjesť jeden či dva kúsky ovocia. Je potrebné zaradiť do jedálnička celozrnné potraviny. Spriateľte sa s celozrnnou múkou, cestovinami, ryžou, strukovinami, obilninami a kopou ovocia a zeleniny.
Tak ako? Spĺňate potrebné množstvo každý deň?
Ak nie, tak to treba napraviť. Množstvo zvyšujte postupne, aby si črevá na takúto zmenu stravy zvykli a nezabudnite k tomu piť dostatok tekutín. Poďakujú vám vaše črevá, imunita a aj hladinu cholesterolu môžete mať nižšiu.
Nedostatok energie a únava
Pokiaľ sa stravujeme plnohodnotnou, výživnou stravou, aj náš život môže byť plnohodnotný. Máme energiu na všetko, čo chceme.
Určite poznáte jav “jarná únava”. Nemáte energiu a nič sa vám nechce. Súvisí to s nedostatkom vitamínov po zime. Vďaka krátkym dňom, nebývame na slnku dostatočne dlho, aby sa nám tvorilo toľko vitamínu D ako v lete. Vitamín C je v ovocí a zelenine z dôvodu ich dlhodobého skladovania v minimálnom množstve. Rovnako to platí aj o betakaroténoch.
A teraz si predstavte, že vaša strava je bežne takto chudobná na vitamíny, minerály či vlákninu. Odkiaľ máte mať silu zvládať s ľahkosťou denné úlohy? Takže sústreďte sa na dostatok zdravých tukov, bielkovín, vhodných karbohydrátov, vitamínov, minerálov aj vlákniny.
Pri nedostatku energie na bežné aktivity, by ste si mali dať určite skontrolovať krvný obraz. Veľmi často je dôvodom nedostatom železa.
A ešte jedna vec vám vie spôsobiť únavu. Dehydratácia. Tak úprimne, koľko vody denne vypijete?
Časté infekcie
Zlá strava sa prejavuje aj zníženou imunitou voči bežným infekciám. Ak sa vám zdá, že ste chorý nejak často, určite sa zamyslite nad svojou stravou.
Zvýšený príjem vitamínov či minerálov nad doporučované denné dávky nám podľa štúdií imunitu nezlepší, ale nedostatočný príjem ju na druhej strane vie výrazne poškodiť. Sú isté dôkazy, že nedostatok určitých mikronutrientov má vplyv na zníženie funkcií imunitného systému. Tu patrí napríklad zinok, selén, železo, meď, kyselina listová, vitamíny A, B6, C a E.
Posledné štúdie navyše naznačujú výrazný vplyv nedostatku vlákniny na imunitu. Vláknina ovplyvňuje zloženie a činnosť črevných baktérií a tie zas regulujú imunitný systém. Ak vás trápia časté choroby, zvýšte aj príjem vlákniny.
Problémy zo spánkom
Nekvalitná strava sa dotýka všetkých oblastí života, vrátane spánku. Pokiaľ máte problémy zo zaspávaním alebo sa v noci často budíte, zamyslite sa, či nemôže byť problém v tom, čo jete.
Každý vie, že na spánok majú vplyv látky ako kofeín. Lenže aj alkohol, jednoduché cukry a sladkosti, či mastné a korenené jedlá vám vedia spôsobiť niekoľko hodín nespavosti.
Čo je ešte menej známe, problémy so spánkom môžu byť vyvolané nedostatkom vápnika či horčíka.
Zlá kvalita pleti, vlasov a nechtov
Vlasy, nechty a koža sú všetko tkanivá, ktoré sa rýchlo obnovujú a je ich vidieť. Preto každý výkyv v množstve živín či prítomnosť určitých ochorení sa nám na nich prejaví pomerne rýchlo.
Na peknú pleť, vlasy aj nechty je nutné dostatočne dopĺňať všetky stavebné látky, vrátane minerálov, vitamínov, kvalitných bielkovín či tukov.
Na kvalitu pleti majú vplyv hlavne antioxidanty ako vitamín A, E, C, lykopén, betakarotén, vitamíny skupiny B, ďalej omega nenasýtené mastné kyseliny.
Zdravie nechtov aj vlasov zas závisí aj od dostatočného množstva minerálov ako sú vápnik, selén, zinok.
Za vyváženú stravu sa vám telo odvďačí zdravým výzorom. Pokiaľ ste doteraz robili v stravovaní isté chyby, nápravy na pleti či vlasoch neuvidíte ihneď ale až po pár mesiacoch. Preto to hneď nevzdávajte, ak po týždni budete vyzerať rovnako.
Záver
Zdravé stravovanie nie je iba modernou záležitosťou, je pre nás naozaj prospešné. Pokiaľ vám vaše trávenie funguje ako má, nebývate chorý a vyzeráte na menej rokov ako máte, tak môžete byť spokojný. Ak nie, je čas na zmenu.
Pridaj komentár