V posledných mesiacoch riešim problematiku oslabenej imunity viac, ako by som chcela. Moji dvaja synovia idú túto zimu z jednej choroby do druhej a najlepšie na tom celom je, že ja s manželom ochorieme väčšinou tiež. Keď to poviem niektorým ľudom, ich prvou reakciou je, že máme oslabenú imunitu. V čase koronavírusu to pridáva na obavách ešte viac. Naozaj sa oslabená imunita týka nás všetkých štyroch? Je vaša imunita v poriadku?
Ako funguje imunita pri bežných infekciách?
Imunitný systém je veľmi komplexný systém, ktorého zákutia ešte všetky nepoznáme. Pri rozvoji infekcie hrá rolu jeho interakcia s konkrétnym patogénom. Je to veľmi komplexný mechanizmus, ktorému sa venujú vedci na veľmi podrobnej úrovni. Verte mi, pre nás, bežných smrteľníkov, sú tieto informácie až moc.
Pokiaľ je mikroorganizmus schopný spôsobiť infekciu alebo je dokonca rizikom pre náš život, život našich potomkov, či dokáže spôsobiť trvalé následky, snahy vedcov vedú:
- k edukácii bežnej populácie o spôsoboch chránenia sa pred infekciou formou hygienických a režimových opatrení. To aktuálne vidíme vo všetkých médiá v kontexte s novým koronavírusom: hygienické návyky, používanie ochranných pomôcok, tipy na efektívne upratovanie a podobne.
- k potlačeniu akútnej infekcie čo najefektívnejším spôsobom (vývoj a správne použitie antibiotík, antivirotík, inej podpornej liečby)
- u veľmi rizikových patogénov, k vytvoreniu vakcíny, ktorá nášmu imunitnému systému pomôže potlačiť nepriateľa pred vypuknutím choroby či vznikom vážnych následkov. Toto je až nadstavba, pretože trvá dlhší čas vakcínu vytvoriť a schváliť.
Naša imunita sa skladá z vrodenej a získanej časti imunity. Pre správne fungovanie imunitného systému musia naše biele krvinky správne rozoznať zdravé komponenty tela od škodlivých cudzorodých látok či poškodených buniek a následne zlikvidovať neželané veci.
Imunitný systém v boji proti infekciám by mal:
- mať funkčnú prvú líniu obrany, napr. správne fungujúcu sliznicu dýchacieho systému
- spoznať svojho nepriateľa a hneď efektívne zaútočiť. To predpokladá, že sa s ním buď predtým prirodzene stretol alebo bol zaočkovaný. U nového koronavírusu sme na tom všetci v tejto časti rovnako.
- byť schopný včas zlikvidovať nepriateľa pred prepuknutím infekcie.
Ako sa prejavuje oslabená imunita?
Aj keď je to prekvapujúce, oslabená imunita sa neprejavuje opakovanými bežnými virózami, ktoré organizmus bez problémov zvládne sám.
Varovnými ukazovateľmi sú:
- U detí 8 a viac infekcií dýchacieho systému za posledných 12 mesiacov (u starších detí a dospelých je to nad 4)
- 2 a viac ťažkých/ komplikovaných zápalov prinosových dutín za 12 mesiacov
- 2 a viac zápalov pľúc za 12 mesiacov
- 2 a viac ťažkých infekcií v anamnéze, či už ide o zápal mozgových blán, sepsa alebo zápal kosti
- rozsiahle kvasinkové ochorenia kože a slizníc u detí starších ako 1 rok
- opakované hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív
- chronická hnačka či neprospievanie
- výskyt vrodenej poruchy imunity v rodine.
Dôležité je vedieť, že nejde ani tak o počet infekcií, ako skôr o ich:
- charakter – vážnejšie sú tie, pri ktorých je vysoká horúčka či zhoršenie celkového stavu
- trvanie – čím kratšie, tým lepšie
- odozva na antibiotiká – komplikované stavy reagujú na antibiotiká slabšie a občas je nutná zmena liečby
- typ patogénu – sú baktérie, ktoré spôsobujú infekcie u celej populácie a sú iné, ktoré infikujú len oslabených jedincov. Bez výteru to nezistíte.
- komplikácie – ak sa z virózy či inej infekcie dostanete rýchlo a bez komplikácií, je to dobré znamenie.
Vyššie spomenuté varovné signály neznamenajú, že máte automaticky niečo s imunitou, iba, že by bolo dobré nechať sa vyšetriť u imunológa. Dobrý všeobecný lekár alebo pediater vás tam pošle sám.
Až imunológ na základe viacerých krvných testov vie povedať, či sa oslabená imunita vás alebo vášho dieťaťa týka alebo nie.
Moje deti boli minulý rok choré minimálne raz za mesiac, takže sme s nimi tieto testy absolvovali vo februári. Našťastie, s výsledkom, že sú v poriadku.
Prečo chorľavieme, keď máme imunitu v poriadku?
Ako som už písala vyššie, na to, či ochorieme alebo nie, nevplýva len sila nášho imunitného systému. Svoju rolu zohráva aj stav našich slizníc dýchacieho systému. Sú viaceré veci, ktoré ich dokážu oslabiť.
Na to, aby imunitný systém zaútočil voči patogénu v plnej sile, musí ho poznať. Z tohto dôvodu sa očkujeme. Pri bežných vírusoch to znamená, že ich naše telo musí poznať. Tých vírusov je niekoľko stovák a v živote sa nestretneme s každým. Môže sa pokojne stať, že v istých zimných sezónach máme proste smolu a chytíme práve to, čo ešte nepoznáme. Iný rozmer to má u malých detí, ktoré sa ešte nestihli stretnúť s ich dostatočným počtom a teda logicky, bývajú chorľavé častejšie.
Stav imunitného systému navyše závisí aj od iných faktorov, ako je výživa, spánok, žiadne fajčenie, životospráva, cvičenie, stres, iné ochorenia, otužovanie, pobyt na čerstvom vzduchu a slnku. Teraz je ten správny čas, všetky tieto veci zlepšovať. Je veľmi možné, že skôr či neskôr sa s novým koronavírusom stretneme a bude lepšie byť v čo najlepšej forme.
A v neposlednom rade, treba sa vyhýbať chorým. Pokiaľ ste v prostredí plnom bacilov, váš imunitný systém je tým prevalcovaný a ochoriete. Práve kvôli tomu sú prijaté opatrenia na kontrolu zdravotného stavu v materských školách, karanténa chorých v domácom prostredí, používanie ochranných pomôcok na zamedzenie šírenia chorôb či aktuálne obmedzenie v pohybe obyvateľov. Pokiaľ sa to nedodržuje, choroby sa medzi ľuďmi šíria a od vašej imunity potom závisí len to, ako sa s tým vysporiadate.
Je možné až reálne, že koronavírus naberie v najbližších týždňoch na obrátkach. Týmito opatreniami sme získali nejaký čas, tak ho prosím venujme podpore imunity.
A nezabúdajme, stres imunite veľmi škodí. Držte sa, priatelia!
Pridaj komentár