Ak sa rakovina kože zachytí v skorých štádiách je s veľmi veľkou pravdepodobnosťou vyliečiteľná. Najväčšiu šancu spozorovať zmeny na koži môžeme sami doma. Dôležité je vedieť, kde máme na tele znamienka, ako vyzerajú a pri pravidelnom kontrolovaní potom vieme ľahko odhaliť zmeny. Ako by však malo prebiehať také domáce samo-vyšetrenie kože?
Aké zmeny si na koži všímať?
Iba 20 až 30% prípadov melanómu, čiže najagresívnejšej formy rakoviny kože, sa vytvára z predchádzajúcich znamienok. Ostatné prípady sú novotvary na koži.
Aj keď melanóm je typický skôr pre dospelý vek, nevyhýba sa úplne ani deťom. Sledujte aj ich a učte ich, robiť to neskôr samých. Čím skôr deti získajú tento zvyk, tým lepšie.
Za podozrivé zmeny na koži rátame všetko nové, nezvyčajné a zmenené:
- bodka alebo vriedok, ktorý svrbí, bolí alebo krváca;
- zmenené znamienko v zmysle farby, okrajov, nesymetrie, rastu;
- veľké znamienka nad 6 mm;
- postupne sa zväčšujúce zmeny na koži, ktorých farba môže byť perleťová, priesvitná, opálená, hnedá alebo čierna;
- otvorená ranka, ktorá sa ani po troch týždňoch nezahojila.
Ako by malo vyzerať samo-vyšetrenie kože?
Samo-vyšetrenie kože musí mať určitý systém, aby sme, náhodou, niektoré miesta na tele nevynechali. Pri vyšetrovaní nezanedbávajte ani miesta, na ktoré si bežne nevidíme. Pri ich vyšetrovaní použijeme zrkadlo alebo poprosíme niekoho blízkeho.
Odporúčaný interval na vlastnú kontrolu kože je raz za mesiac. Stanovte si nejaký dátum v mesiaci, napríklad prvého, kedy si vždy svoju kožu prezriete. Ženy to môžu spojiť napríklad s pravidelným mesačným samo-vyšetrením prsníkov, ktoré by mali robiť vždy po menštruácii.
Odborníkmi odporúčaný systém samo-vyšetrovania kože:
- Najprv prezrieme viditeľné časti tváre a hlavy. Nevynecháme žiadne záhyby, ani miesta za ušami. Nezabudnite, že rakovina sa môže vytvoriť hocikde na tvári, vrátane pier, úst, viečok, vnútri ucha, …
- Oblasť pokožky na hlave pod vlasmi prezeráme pomocou hrebeňa a fénu. Ak to robí problém, poprosíme blízkeho.
- Pokračujeme na ruky, pričom nevynecháme ani oblasť dlaní, medzi prstami, ani oblasť nechtov. Pozrite si aj pod nechty.
- Postupujeme na zvyšok ruky, pozrieme všetky strany vrátane podpazušia.
- Pozrieme predok trupu a krk. Pozrieme aj na oblasť pod prsami alebo pod inými kožnými záhybmi.
- Ďalšou časťou je chrbát, kde si musíme pomôcť zrkadlom.
- Nasleduje oblasť zadku a aj genitálií. Taktiež pozrieme všade, zmeny sa nevyhýbajú ani tejto oblasti.
- Ako posledné pozrite nohy, kde postupujeme rovnako ako u rúk. Nevynecháme ani oblasť chodidiel, či oblasť nechtov.
Nezabudnite, že nebezpečné sú aj znamienka, ktoré síce zatiaľ nevykazujú zmeny, ale sú na miestach, kde ich dráždi oblečenie. K týmto patrí oblasť v kontakte so spodným prádlom, topánkami, opaskom nohavíc. Tie by sa mali radšej preventívne rovno vybrať.
Na doplnenie skríningu rakoviny kože absolvujte aj na pravidelné prehliadky u dermatológa vo frekvencii raz za rok. Aj keď veľa zmien si vieme nájsť na koži sami, predsa len sú stavy, ktoré si vie všimnúť len lekár.
Samozrejme, že vás takéto zmeny môžu vystrašiť. Strach by vás však v tomto prípade nemal zastaviť, ale práve dohnať k akcii, ktorou je návšteva lekára/ dermatológa. Po prvé, nie všetky zmeny na koži sú rakovinou. Po druhé, rakovina kože sa v skorých štádiách dá veľmi dobre liečiť až vyliečiť. Neplytvajte zbytočne drahocenným časom.
Pridaj komentár