Viac ako miliarde ľudí na svete vo veku 12 až 35 rokov hrozí podľa WHO poškodenie sluchu hlukom. Najväčším rizikom je najmä hlasné počúvanie hudby. Ak nechcete patriť medzi nich, dávajte si pozor na mieru hluku a dodržiavajte nasledujúce pravidlá.
Čo je to strata sluchu spôsobená hlukom?
Predstaviť si to môžete ľahko. Je to akoby ste celý deň fungovali so štupľami v ušiach. Niektoré frekvencie zvukov by ste nepočuli a tie ostatné len tlmene. Mali by ste ťažkosti vnímať reč ostatných. Iným následkom pôsobenia hluku je stav nazývaný tinnitus, čiže pískanie v ušiach. Je to neustály piskľavý tón, ktorý prekrýva iné zvuky z okolia. Ľudia, ktorí tým trpia, počujú tento zvuk počas práce, odpočinku, aj spánku.
Ak sa o svoje uši nebudete včas vhodne starať práve tieto ťažkosti vám môžu časom hroziť.
Prečo potrebujeme sluch?
Pre niekoho možno len rečnícka otázka, ale sluch má širšie využitie, ako si uvedomujeme. Vďaka sluchu nielen komunikujeme, či počúvame hudbu, ale aj vnímame okolie, prírodu, registrujeme nebezpečenstvo. Sluch je jedným z našich najcennejších zmyslov, dokonca je rozhodujúci aj pre vytváranie jasných spomienok. Život bez správne fungujúceho sluchu síce nie je nemožný, ale je značne náročnejší.
Ucho sa skladá s viacerých častí, ktoré za bežných okolností efektívne prijímajú okolité zvuky, a tie sa následne v mozgu spracúvajú. Určité štruktúry ucha sú však veľmi jemné a náchylné na hlučné zvuky. Môžu sa dočasne alebo trvale poškodiť a významne ohroziť sluchové schopnosti.
Prvým krokom k správnej starostlivosti o sluch je uvedomiť si, že našimi každodennými aktivitami a prostredím, v ktorom sa pohybujeme, môžeme so svojím sluchom doslova hazardovať.
Bezpečné zvuky pre ľudský sluch
Pre uši sú považované ako úplne bezpečné len zvuky pod 70 decibelov. To je približne hlasitosť, ktorú počujete pri bežnom rozhovore dvoch ľudí. Zvuky do 80 decibelov sú ešte bezpečné, ak v takomto prostredí netrávite celý deň, ale len pár hodín.
Už zvuky okolo 80 až 85 decibelov, pokiaľ ich počúvate dlhšiu dobu, sú pre naše uši záťažou a rokmi môžu viesť k poškodeniu sluchu. Čím je zvuk hlasnejší, tým kratšiu dobu potrebuje na poškodenie sluchu hlukom.
Ktoré sú tie rizikové zvuky?
- Zvuk vo vnútri lietadla – 80 db;
- Zvuk vo vnútri auta v plnej premávke v meste – 85 db;
- Zvuk zapnutého motora motocykla – 95 db;
- Nočné bary a podniky – 105 až 110 db;
- Pes štekajúci blízko ucha – 110 db;
- Ohňostroj – 120 db;
- Štart lietadla na vzdialenosť 100 m – 135 db;
- Výstrel zo zbrane – 140 db.
Hlasitosť 140 db spôsobí väčšine ľudom bolesť, u niektorých je táto hranica dokonca ešte nižšia. Takto hlasné zvuky dokážu vo veľmi krátkom čase poškodiť zvuk, a to aj na trvalo. Nad 160 db dôjde už k prasknutiu ušného bubienka.
Prevencia poškodenia sluchu hlukom
Ak vám záleží na tom, aby ste aj o pár rokov počuli rovnako dobre ako teraz, vždy zvažujte mieru hlasitosti, čas pôsobenia a to, ako často sa zdržiavate v hlučnom prostredí. Ak to totiž budete preháňať, reálne vám hrozí dočasné alebo trvalé poškodenie sluchu hlukom, alebo nepríjemné zvonenie v ušiach.
Čo radia odborníci ako prevenciu?
- Ak sa dá, vyhýbajte sa hluku.
- Ak sa hluku vyhnúť nemôžete, snažte sa v ňom byť čo najmenej.
- Ak sa dá, pri výbere bývania zohľadnite aj mieru hluku v okolí.
- Pri veľmi silných zvukoch, ako je ohňostroj alebo reproduktory v klube, sa snažte byť čo najďalej od zdroja.
- Ak musíte byť v hlučnom prostredí dlhšiu dobu, noste ochranné pomôcky alebo si dávajte pravidelne pauzu. Z hlučného klubu choďte pravidelne na chvíľu von.
- Pri intenzívnom alebo dlhodobo pôsobiacom hluku noste ochranné pomôcky na ušiach. Štuple do uší alebo chrániče na uši vám môžu zachrániť sluch.
- Chráňte najmä uši detí. Ich sluch sa ešte vyvíja a preto je na poškodenie náchylnejší.
- Dodržujte dostatočný pitný režim. Dehydratácia môže poškodenie sluchu urýchliť.
Životná rada pre vaše uši na záver…
Hlasitosť zvuku v slúchadlách alebo reproduktoroch dosahuje pri maximálnej hlasitosti úroveň nad 110 db. Nikdy, ale že nikdy, si nepúšťajte hudbu na maximum. Vždy dodržujte hlasitosť v prvej polovici rozsahu vášho prehrávača alebo televízora. Skontrolujte to a naučte to aj vašich teenagerov.
Poškodenie sluchu hlukom môžu spôsobiť aj iné voľnočasové aktivity. Rovnakú hlasitosť dosahujú aj koncerty, premietanie v kine, hudba v nočných baroch, alebo počas niektorých športových podujatí.
Ak sa informácie radšej dozvedáte z videí, sledujte môj YouTube kanál Buďme zdraví. Aby vám z neho nič neuniklo, nezabudnite nastaviť Subscribe.
Pridaj komentár