Bábätko horúčavy zvláda zle a prehriať sa môže veľmi rýchlo. Nemá ešte vytvorené plne fungujúce termoregulačné mechanizmy a navyše, z horúceho prostredia nevie samo odísť. Ani len povedať, že mu nie je dobre. Rodič musí preto dávať veľký pozor. Ako dopriať bábätku cez horúčavy čerstvý vzduch a pritom ho nevystaviť žiadnemu riziku?
Ako horúčava ohrozuje dieťa?
Riziká horúčav sú vždy skôr spájané so staršími ľuďmi, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pre deti sú však horúčavy rovnako nebezpečné, aj keď z iného dôvodu. Dieťa nie je malý dospelý a viacero telesných procesov ešte nemá naplno vyvinutých. Čím menšie dieťa, tým je jeho telíčko nezrelšie.
Platí to aj pre termoregulačné mechanizmy, čiže schopnosť dieťaťa udržiavať si správnu telesnú teplotu. Pri horúčavách dieťa nevie tak efektívne zapojiť spôsoby ochladenia, ako je to u dospelého človeka. Dieťaťu trvá dlhšie začať sa potiť a takto sa chladiť. Zároveň, voda tvorí väčší percentuálny podiel jeho tela, ako je to u nás, dospelých. Preto sa aj ľahšie a rýchlejšie môže dehydrovať, ak neustriehneme dostatočný príjem tekutín.
Dieťa, špeciálne malé bábätko, je plne závislé od dospelého, aby ho ochránil a správne vyhodnotil situáciu. Z horúceho prostredia nevie samé odísť a okrem plaču nevie inak naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Ako sa o dieťatko vhodne postarať?
Pitný režim
Pred vychádzkou dieťa dostatočne zásobíme tekutinami. U detí pod 6 mesiacov ponúkame častejšie dojčenie alebo väčší príjem mliečnej formuly. Starším deťom môžeme okrem mlieka, ponúknuť aj tekutiny vo forme vody alebo vlažného čaju.
Vychádzky
Prispôsobenie kočiara
Často z nevedomosti chcú rodičia chrániť bábätko pred slnkom prekrytím kočíka látkou. Neuvedomujú si, aké to prináša riziká. Zakrytý kočiar je na slnku ako stan. Po chvíľke je v ňom neznesiteľne a vnútorná teplota je ešte vyššia, ako už aj tak horúce okolie.
Na druhej strane, tieniť dieťaťu je dobrý nápad. Použite však na to radšej špeciálne slnečné clony na kočíky alebo slnečníky.
Na kočiari otvoríme všetky možné vetracie otvory, aby cez neho previevalo čo najviac vzduchu. To pomôže lepšie odparovať pot z detského telíčka a tak bábo chladiť.
Dieťatku čas strávený v kočíku spríjemní aj vhodne vybratá vložka do kočíka. Aj keď si mnohí myslia, že je vhodné iba v chladných dňoch na zohriatie, svoje miesto má práve aj v lete. Ak vložku do kočíka zvolíte vhodne, odvedie prebytočnú vlhkosť od tela dieťatka preč a zabráni vytvoreniu potničiek. Niektoré sú svojou štruktúrou vytvorené tak, aby k bábätku privádzali aj viac vzduchu.
Ak máte možnosť prechádzať sa po tieni, je to lepšia voľba ako kočíkovať na priamom slnku. Je to určite príjemnejšie aj pre vás, nie?
Oblečenie dieťatka
- Dieťa oblečte tak, aby čo najväčšiu plochu telíčka oblečenie zakrývalo. Vyhnete sa tak spáleniu slnkom. Všetko odkryté potom natrite vhodným opaľovacím krémom pre malé deti.
- Snažte sa predísť vzniku potničiek. Dieťa radšej oblečte do prírodných materiálov, ktoré dobre odvádzajú z pokožky pot. Vhodná je bavlna, bambus alebo ľan.
- Čím obtiahnutejšie oblečenie, tým viac drží pri tele teplo. Vyberte voľné vzdušné oblečenie.
- Rozhoduje aj farba. Čím tmavšia, tým horšie. Vhodná je biela, krémová alebo v pastelových odtieňoch.
Čas prechádzok
Počas horúčav prispôsobte svoj denný režim vonkajšej teplote. Pokiaľ je vychádzka počas zimných mesiacov ideálna práve na obed, v lete ju musíme presunúť. Lepšie je ísť na vychádzku skoro ráno a neskoro poobede.
Tipy pre väčšie chladenie dieťatka
Niekedy sú však situácie, kedy nemôžete prispôsobiť čas vychádzok na vhodnejší čas. Ak potrebujete ísť napríklad k lekárovi v čase obeda, môžete prispieť k lepšiemu chladeniu dieťatka počas cesty:
- Existujú špeciálne ventilátory na kočík, ktoré zvýšia prúdenie vzduchu vo vnútri kočíka.
- Dieťa môžete chladiť po domácky vyrobenými chladiacimi metódami, ako je vlhký uterák, ktorým ho počas cesty môžete jemne potierať, alebo chladiť ho rozprašovačom s vodou.
- Do vnútra kočíka môžete dať fľašu s chladnou vodou či vychladené termofory. Takéto termofory môžete kúpiť priamo ako maznáčika s termoforom vo vnútri. Samozrejme, tieto chladné veci nedávame priamo na pokožku dieťaťa, ale niekde blízko aby jemne znižovali teplotu vzduchu v okolí. Maznačik má termofor automaticky pokrytý plyšovou látkou a dieťatko si ho môže cestou držať pri sebe.
Pridaj komentár