Písal sa marec 2020 a vo svete zúril koronavírus… Tak ako všetci ostatní sme boli zatvorení doma, v karanténe, s dvomi deťmi, ktoré rozbíjali dom. Človeka, rodiča, pomaly chytá depresia. A v tom ma z tohto nepríjemného rozpoloženia vytrhol jeden malý živočích… myš v dome. Korona-šialenstvo sa zrazu presunulo do úzadia a jediné, čo som chcela, bolo chytiť myš a dostať tú potvoru z mojej špajzy.
Ako sa to začalo a pokračovalo?
Začalo to nevinne: zrazu, v peknom jablku vybojovanom v supermarkete bola vyhryzená diera.
Okamžite alarmujem manžela, že máme problém. Ako správni ľudia dnešnej doby si otvoríme Youtube a zadáme “how to catch a mouse“.
Pokus 1: doma pripravená pasca z vedra a kartónu.
Prvé čo tam nájdeme je pasca vyrobená z vedra a kartónu. Možnosti materiálov vo videu boli porovnateľné s našimi v karanténe (sú zavreté takmer všetky obchody). Púšťam sa do prípravy, vo videu tie myši takto chytili, tak prečo nie ja?
Vo finále to nevyzerá úplne ako vo videu, preklápací systém kartónu nie je taký vymakaný ako ich. Nevadí, aj tak idem do toho. Ako návnadu som použila arašidové maslo, vraj ho majú radi.
Dávam to do špajzy… a čakám.
Výsledok: zožraté arašidové maslo, myš si veselo behá po špajze ďalej a začínajú byť po nej vidieť stopy (cháp malé čierne útvary po policiach spojené so zápachom, nechutné).
Vypratávam a umývam všetko jedlo, čo sa dá ešte zachrániť a otvorené balenia idú do koša. Teraz, keď dostať sa do obchodu je hotový boj o život. Ešteže väčšina otvoreného jedla je v inej skrini.
Pokus č. 2: Klasické drevené pasce na myši
Medzitým ako sa ja hrám s vedrom v špajze, muž mobilizuje susedov a zháňa večer pasce na myši. Po približne hodine jeden zo susedov nájde doma dva takéto poklady a prehadzuje nám to cez plot (PS. Vďaka Mišo).
Ideme to natiahnuť. Pripravím návnadu… kúsok jabĺčka.
Myš jabĺčko zožerie, pasca nepadla.
Skúšam druhý a tretí pokus. Medzitým čoraz častejšie zazriem myš na polici, ako odtiaľ rýchlo uteká a skrýva sa v špárach schodov.
Výsledok: Nič, všetko zožraté, myš behá ďalej. Stôp po nej je čoraz viac a priamo úmerne sa zvyšuje moja a manželova zlosť.
Spätne som sa dozvedela, že to bolo treba natiahnuť úplne na krajíček. Tak, aby sa to spustilo, len čo sa toho niekto dotkne. Ja som to dala asi dva milimetre od kraja, aby mi to nekleplo po prstoch, čo sa inak aj tak raz stalo. Nič príjemné.
Takže by to takto fungovalo a ak nemáte doma zakúpené pasce na myši, radšej si ich zakúpte do zásoby. Nikdy neviete, kedy sa budú hodiť.
Ak by ste chceli humánnejšiu verziu, ktorú som našla až neskôr, existuje aj trubková pasca na myši, potkany a krysy. Osobne som ju neskúšala, hlodavca na test špeciálne nezháňala, ale ak by ste sa na to podujali vy, nižšie prikladám na to link. Pokojne pridajte recenziu produktu do komentára, možno sa mi to raz zíde.
Pokus č. 3: kocúr Bonifác
Zúfalé situácie si niekedy žiadajú zúfalé riešenia.
My máme vonkajšieho kocúra, ktorý síce inak dnu nikdy nesmie, ale teraz je predsa iná doba. Máme myš.
Pri najbližšom kŕmení, chytáme nášho Bonifáca a trasúceho sa ho nesieme do špajzy. Zavrela som sa tam s ním, zrazu sa prestal triasť a začal ňuchať, snoriť, behať hore- dole a hľadať. Nechala som ho tam chvíľu samého, ale začali tam byť podozrivé zvuky.
Vyzeralo to sľubne, ale myš sa jednoznačne niekde dobre skryla.
Po chvíli púšťam Bonifáca von.
Výsledok: myš asi jeden deň nebolo ani vidieť, ani počuť.
Pokus č. 4: Jed na hlodavce
Spomeniem si, že kdesi v garáži by sme mali mať jed na myši a potkany. Idem tam a nájdem ho…
Pripavujem peknú misku a sypem tam pár granúl. Ráno to nájdem prázdne, chvíľu sa teším.
Potom idem skontrolovať návod na použitie, ako to funguje a s hrôzou zisťujem, že to zaúčinkuje o týždeň. Toľko už nevydržíme. Myši sme skryli všetko jedlo a pri každom otvorení dvier len dúfam, že odtiaľ nevybehne a nevyberie sa kdesi do domu. Asi som ako dieťa pozerala veľa Tom a Jerry…
Výsledok: týždeň čakať nebudem… ale pokiaľ máte myš niekde v priestore, kde by to nevadilo je jed na myši vhodnou formou.
Pokus č. 5: Lepiaca doska
Konečne pán premiér uvoľnil karanténne opatrenia a otvorili sa po skoro týždni hobby obchody.
Hurá… ide sa kúpiť niečo efektívnejšie. Senecký hobby obchod je super a majú na výber kadečo.
Vyberiem sa do obchodu a cestou zistím, že je 11:30. Chvíľu hreším na čas vyhradený pre dôchodcov a dúfam, že pred obchodom žiadni nebudú.
No iste…jasné, sú tam piati a už na mňa zazerajú.
Tak čakám mimo radu do 11:50. Keď vojde dnu posledný, stanem si do radu. O dvanástej totiž zatvárajú na obednú prestávku.
Zľutovali sa nado mnou a predali mi lepiacu dosku.
Bežím domov to rovno vyskúšať. Podľa pokynov ju pripravujem a do vnútra pridám pár piškót. Vraj majú radi keksíky.
Vložím dnu, zatrasiem policami a odchádzam.
Výsledok: Ešte ani nezavriem dvere a počujem piskot. Ha… myš sa chytila. Chvíľu mi jej bolo ľúto, lebo nie je to nejaký humánny spôsob odstránenia živej bytosti, ale tak muž ju ovalil drevom, aby netrpela.
Rada na záver: ako naozaj chytiť myš v dome?
Pokiaľ hľadáte humánny spôsob odchytu myši, možno si budete musieť na úspech počkať dlhšie. Klasické spôsoby, pasce a nástrahy, fungujú rýchlejšie, ale je nutné ich nastaviť správne.
Pre nás bola najefektívnejšia metóda použiť lepiace pásy/ pasty. Nech už zvolíte akúkoľvek metódu, po úspešnom odchyte nasleduje zdĺhavé intenzívne upratovanie s použitím dezinfekčných prípravkov a rukavíc.
Určite je však oveľa lepšie a aj humánnejšie sa týmto situáciám vyhnúť. Na trhu sú dostať aj odpudzovače na myši.
Mali ste už myš v dome? Ako ste ju chytili? Podeľte sa o skúsenosti v komentároch 🙂
Pridaj komentár