Internet začína byť zaplavený mnohými osobnými názormi a presvedčeniami ohľadom aktuálnej pandémie koronavírusu. Jednou z nich je kolujúca informácia, že koronavírus nie je reálnymi rizikom pre neoslabených obyvateľov a človek to prekoná ako virózu, alebo podľa niektorých ako “chrípočku”. Ako však sledujem, málokto si spája pandémiu Covid-19 a riziko kolapsu slovenského zdravotníctva.
Slovenské zdravotníctvo, vlastne zdravotníctvo v každej krajine, má obmedzené personálne a priestorové možnosti. Poďme sa pozrieť na špecifity konkrétne toho nášho.
Personálne obsadenie slovenského zdravotníctva
Aj keď som vedela, že je problém s priemerným vekom našich lekárov prvého kontaktu, konkrétne čísla som sa dozvedela len túto sobotu. Sledovala som online vzdelávanie Zoborské lekárnické dni, kde vystúpil s prednáškou aj PharmDr. Štefan Matyás, PhD., ktorý pracuje na Slovenskej zdravotníckej univerzite.
Predniesol informácie ohľadom priemerného veku vybraných skupín našich zdravotníkov v prvej línii:
- zdravotné sestry v nemocniciach – 50 rokov
- všeobecný lekár pre deti a dorast – 59 rokov
- všeobecný lekár pre dospelých – 56,5 roka
Väčšinu rozhodujúcich oddelení zabezpečuje personál blízko dôchodkového veku.
Sama som bola viackrát v minulosti svedkom, ako odborné spoločnosti upozorňovali na tento fakt na odborných podujatiach. Situácia sa dlhodobo nerieši a výsledkom je dosť ohrozený zdravotnícky personál v dobe pandémie, ktorá má výraznejší vplyv u starších obyvateľov.
Ak by sa vírus u nás začal nekontrolovateľne šíriť, máme problém. Približne polovica lekárov prvého kontaktu má vek nad 61 rokov a odhadom ďalšia tretina lekárok má malé deti. Neberte to ako strašenie, ale treba si uvedomiť realitu, že títo lekári nám môžu zo systému vypadnúť buď z dôvodu choroby alebo opatrovania svojich detí po zavretí škôl.
Kapacita nemocničných lôžok
Podľa štatistických údajov máme na Slovensku 31 300 nemocničných lôžok na všetky diagnózy. Už v čase pred pandémiou boli väčšinou v značnej časti využité inými diagnózami.
Ak nám začne rapídne stúpať počet nakazených novým typom koronavírusu, pomaly začnú obsadzovať tieto lôžka a vytláčať ostatné diagnózy. Lenže počet ľudí s tými ostatnými diagnózami nemá prečo drasticky poklesnúť. Výsledkom bude, že zdravotná starostlivosť sa stane menej dostupnou. Niektoré stavy, čo by sa inak riešili hneď, sa budú odsúvať.
Stále budú úrazy, zápaly slepého čreva, žlčníka, nové prípady rakoviny, infarktov, mŕtvice, choré deti atď. Takže, aj keď bude Covid-19 pre vás len obyčajná viróza, dopad pandémie môžete nepekne pocítiť pri akútnom zápale slepého čreva či pôrode.
Výkony v zdravotníctve
Je to tu, dnes schválili opätovne núdzový stav, tentokrát nie len na oblasť zdravotníctva.
Viacero ľudí sa odôvodnene bojí, hlavne z rizikových vekových skupín a chorí pacienti. Okrem nich aj veľká časť ich príbuzných sa snaží svojich milovaných čo najviac chrániť a radšej po doktoroch nechodiť.
Dôsledkom je, že ľudia budú v menšej miere vyhľadávať preventívne prehliadky a k lekárovi pôjdu, až keď to bude vážne. Zanedbajú sa všetky nie úplne akútne ochorenia, odložia sa viaceré vyšetrenia, odbery alebo zákroky. Na bežné kontroly pôjdu ľudia neskôr.
Tento stav môže pokojne trvať do jari, ak nie aj dlhšie. Je to príliš dlhá doba, aby sa odsúvali preventívne programy a riešenie zdravotných ťažkostí.
Veľa vecí sa zanedbá, príde sa s problémami neskoro alebo sa zhoršia chronické ochorenia.
Je Covid-19 naozaj len slabá “chrípka”
No nie je. Medzi nami, aj tá často spomínaná chrípka je dosť vážna infekcia. Zľahčujú ju väčšinou len osoby, ktoré si ju pletú s nachladnutím.
Covid-19 je vážna choroba s vysokou mierou úmrtnosti alebo dlhodobými vážnymi následkami. Ak aj máte šťastie a budete v skupine, ktorá ho nedostane alebo prekoná ako ľahšiu virózu bez následkov, vždy tu ostáva riziko vzájomného vzťahu: Covid-19 a riziko kolapsu slovenského zdravotníctva. Následky môžeme pocítiť na úplne iných zdravotných ťažkostiach, keď nenájdeme svojho lekára alebo nás bude ošetrovať lekár z inej špecializácie ako potrebujeme, alebo sa v prípade potreby nedostaneme do nemocnice z dôvodu nedostatku lôžok.
Už skúsenosti z prvej vlny v ostatných štátoch sveta nám ukázali, že táto pandémia zamávala aj s oveľa lepšie vybavenými zdravotnými systémami, či už z hľadiska personálneho, priestorového alebo materiálového vybavenia.
To je hlavný dôvod, prečo mám ja osobne pred Covid-19 skutočný rešpekt a dodržujem stanovené opatrenia bez reptania.
Pridaj komentár