V posledných dňoch je slovo rúško snáď najviac spomínanou vecou, hneď po slove koronavírus. Samozrejme, každý z nás sa chce chrániť, tak správnou vecou je získať o spôsoboch ochrany čo najviac informácií. Rúško na tvár je pomerne efektívnou časťou ochrany, pokiaľ sa používa správne a nezabúda sa pritom na ostatné preventívne opatrenia ako je napríklad hygiena rúk a predmetov.
Čo je to rúško?
Rúško alebo ochranná maska je používaná v medicíne pomerne dlho. Jej cieľom je zachytiť kvapôčky obsahujúce mikroorganizmy, ak nositeľ počas operácie alebo zákroku zakašle či kýchne. Lepšie zabráni šíreniu baktérií, vírusy ovplyvňuje len v malej miere. Zároveň to chráni nositeľa pred veľkými kvapôčkami vo vzduchu, prípadne ak počas zákroku na neho niečo “vyprskne” či pacient na neho priamo zakašle.
Prečo máme teraz nosiť rúško?
Rúško vás priamo pred vírusmi rozšírenými a poletujúcimi vo vzduchu ochráni minimálne. Lenže tých vírusov poletujúcich priamo vo vzduchu je relatívne málo, ak nie ste priamo dlhšiu dobu v uzavretom priestore priamo pri chorom človeku. V obchode, či mimo domu sa môžete nakaziť:
- ak na vás niekto priamo kýchne ale zakašle
- keď potom tie kvapôčky pristanú na predmetoch okolo a vy sa ich následne chytíte a prenesiete do blízkosti slizníc (dotknete sa tváre).
V prevencii vírusovej infekcie má rúško iné funkcie:
- prekrytím úst a nosa sa obmedzí váš kontakt rúk a tváre, teda ak si tú masku dáte správne a nebudete si ju stále opravovať. Ideálne je to skombinovať s nejakými okuliarmi.
- ak kýchnete alebo zakašlete, budete šíriť do okolia a hlavne na okolité predmety infikované kvapôčky v oveľa menšej miere. Nikto z nás v tejto dobe nevie, či je neinfekčný, či už sa jedná o koronavírus alebo hocijakú inú infekciu. Ak potrebujete každú chvíľu smrkať, pošlite do obchodu niekoho iného.
- máte cez ústa bariéru, kebyže niekto na vás priamo zakašle či kýchne. Taktiež, efekt je väčší ak máte aj okuliare. Cez oči sa infekcia dostáva rovnako dobre ako cez ústa, či nos.
Ako vidíte, na všetky tieto účinky ani tak nepotrebujete filtračnú zložku, takže nie je nutné, aby ste zháňali o život jednorazové rúško. Ak ste ho doteraz nezohnali, nezúfajte, v tomto prípade vám rovnako pomôže hocičo omotané okolo úst alebo doma ušité látkové rúško.
Aktuálne máme na Slovensku tak malé zásoby ochranných pomôcok a respirátorov, že ich naozaj treba nechať pre našich zdravotníkov, či už v nemocniciach, ambulanciách alebo v lekárňach. Všetci sme zavretí doma, tak máme čas si pre svoje rodiny ušiť dostatočné zásoby.
Jednorazové rúško: ktorá strana je vonkajšia?
Pokiaľ sledujete slovenské média, vidíte tam odporúčané dva spôsoby nosenia rúška. Jednou stranou, pokiaľ ste chorý a chránite okolie, druhou, ak chcete chrániť seba. Úprimne, nikde som nenašla takéto odporúčanie vedecky zdôvodnené.
Najčastejšie sa rúško skladá z troch vrstiev: vonkajšia hydrofóbna (väčšinou farebná), stredná filtračná a vnútorná absorbčná vrstva. Na trhu sú však aj rúška s iným počtom vrstiev.
Úlohou hydrofóbnej vrstvy je zabrániť rýchlej absorbcii kvapôčiek na povrchu. Je jedno, či sa tie kvapôčky dostanú na túto vrstvu z vonkajšej či vnútornej vrstvy. Stredná vrstva funguje ako filter pre väčšie mikróby a bráni im vojsť či vyjsť cez masku. Vnútorná vrstva je naopak absorbčná, aby pohltila vydychovaný vlhký vzduch, ktorý by inak znižoval funkciu zvyšných dvoch vrstiev masky. Vlhká maska nefunguje ako má a ak sa to stane, treba ju ihneď vymeniť.
Je jedno, či primárne chcete chrániť seba alebo okolie pokiaľ ste chorý. Rúško by sa malo vždy dávať farebnou stranou von, pokiaľ výrobca neudáva opak.
Tipy pre ušitie látkového rúška
Zloženie jednorazového rúška je dobré vedieť kvôli tomu, aby sme si ho vedeli doma ušiť. Ja som si z toho zobrala nasledujúce tipy:
- Určite si ho ušijem z látky, ktorá sa dá prať na vyššej teplote a dá sa žehliť.
- Jedna vrstva nestačí. Pôvodne som chcela šiť z troch, ale nedá sa cez to dýchať. Takže nakoniec sú dve. Mám síce pár jednorazových, ale tie mi podľa všetkého nevystačia na celú epidémiu.
- Vnútornú stranu si dám zo savejšej látky, nech pohlcuje vlhkosť z vydýchaného vzduchu a nevlhnú mi z toho tie ďalšie vrstvy tak rýchlo.
- Ušijem si tie rúška pre všetkých členov rodiny aspoň po 5 kusov. Nikto z nás nevie, či neochorieme a nebudeme ich potrebovať počas vyšetrení u lekára. Mimochodom, zohnať detské rúško je teraz už absolútne nemožné.
- V rámci svojich krajčírskych schopností sa pokúsim ušiť čosi, čo bude čo najlepšie priliehať k tvári.
Ak si ich aj nebudete šiť, môžete použiť hocijakú látku alebo tričko, ktoré si omotáte okolo úst a nosa. Nech už použijete hocičo, postupujte rovnako ako pri jednorazovej verzii. Medzi použitiami treba oprať a prežehliť, bez toho nepoužívať opakovane.
Ako správne nosiť rúško?
Tieto opatrenia platia pri akomkoľvek rúšku, ktoré budete mať.
Noste ho, vždy keď idete medzi ľudí, ste sám chorý alebo ste v priamom kontakte s chorým človekom.
- Pokiaľ ste “zdraví” vy aj vaša rodina, v domácom prostredí alebo mimo ostatných, rúško nosiť nemusíte. Ja ho nenosím na ulici, vonku, ani v prírode, ak tam nie sú iní ľudia. V týchto prípadoch sa snažíme iba dodržiavať vzdialenosť od nich minimálne pár metrov a chytáme čo najmenej predmetov.
Pred každým nasadením si treba umyť ruky alebo ich vydezinfikovať. Rúško vždy skontrolujte, či nie je poškodené alebo roztrhnuté. Dávajte si ho tak, aby vám nespadlo na zem.
Poriadne uviazať, alebo uchytiť a pritlačiť k tvári ako najlepšie to ide. Jednorazové rúško má takú kovovú časť na jednej strane. Tá ide hore a treba ju zatlačiť popri nose. Zakryté majú byť ústa, nos a brada. Problémom sú fúzy a brada, najlepšie je to teraz oholiť, alebo aspoň celé prekryť…
Prednú stranu od tejto chvíle považujte za kontaminovanú a viac sa jej nechytajte za žiadnu cenu. Aj keď si to budete dávať dole, prednej strany sa snažte nechytiť. Hneď to dajte do sáčku a buď vyhoďte alebo odložte na opratie.
Látkové rúško perte podľa typu látky a vždy prežehlite. Teraz v podstate, žehlite všetko, čo sa dá. Aj veci čo máte normálne na sebe môžu byť infikované, alebo to už je paranoja?
Pomôže mi rúško pred koronavírusom?
Na záver si treba uvedomiť, že rúško vás samotné nedokáže ochrániť pre koronavírusom, ale dokáže znížiť riziko nákazy v istých situáciách. Nezabúdajte, že ho treba používať správne a dodržiavať aj všetky ostatné nariadenia, ku ktorým jednoznačne patrí aj hygiena rúk a predmetov dennej potreby, stretávanie sa s inými ľuďmi len v nevyhnutných prípadoch (návšteva lekára, práca či občasný nákup) a izolovanie chorých. Čím viac toho pre zdravie spravíme, tým menej sa to bude medzi nami šíriť. Teraz musí k blahu spoločnosti prispieť každý najväčšou možnou mierou, teda aj nosením rúška. Naši zdravotníci budú mať v najbližších týždňoch cenu zlata, tak jednorazové rúška a respirátory už nechajme pre nich a buďte k nim milí.
Pridaj komentár