Piť vodu je pre mnohých taká samozrejmosť, ako dýchať vzduch. Kým som nemala doma malinké bábätko, ani mi nenapadlo, kedy môže bábätko piť vodu, akú vodu zvoliť, dokonca, či mu ňou nemôžem ublížiť… Voda a bábätko: ako to teda je?
Pitie vody podľa veku
Dojča 0 až 6 mesiacov
Pediatrické spoločnosti vo svojich odporúčaniach radia, aby ste dieťa do 6 mesiacov výlučne dojčili. To znamená len materské mlieko, bez príkrmov, ovocných štiav, kašičiek a dokonca aj bez vody. Ak sa inak nedá, nahrádza sa materské mlieko umelou mliečnou formulou prispôsobenou veku dieťaťa.
Materské mlieko obsahuje okolo 80% vody. Toto množstvo úplne postačuje na pokrytie potrieb bábätka, pokiaľ neprijíma inú potravu.
Ani u detí kŕmených umelými mliečnymi formulami nie je potrebné dopĺňať ďalšiu čistú vodu. Riedenie práškových umelých mliek je nastavené odborníkmi tak, aby použitá voda dieťatku presne stačila. V takomto nízkom veku je lepšie použiť na prípravu mliečnej formuly prevarenú dojčenskú vodu.
Dojča 6 až 12 mesiacov
S prvými príkrmami by sa malo začínať vo veku 6 mesiacov u dojčených detí, u nedojčených sa začína zväčša trochu skôr. Na prípravu príkrmov používajte kvalitnú vodu a dohliadnite, aby bola prevarená. Pitný režim dieťaťa naďalej z najväčšej časti tvorí materské alebo umelé mlieko. So zavedením príkrmov treba postupne zavádzať aj pitie tekutín, ale netreba to s nimi preháňať.
Koľko vody by malo vypiť ani nie ročné dieťa?
Obyčajne dieťaťu do jedného roku stačí 60 až 90 ml za deň. Ak je veľmi teplo a dieťa vyzerá smädné, môžete toto množstvo zvýšiť na 200 ml za deň. Tento objem zahŕňa vodu v príkrmoch aj v nápojoch dokopy. V tomto veku skúšajte privykať dieťa na “chuť” vody. Neskôr bude pre neho voda nápojom číslo jedna.
Batoľa nad 12 mesiacov
Dieťa staršie ako jeden rok môže, až na pár výnimiek, jesť to, čo dospelý človek. V tomto veku tiež prechádza na štandardný pitný režim, ktorého hlavnou zložkou je voda. Od 12 mesiacov preto podávame vodu bez obmedzení.
Riziká spojené s pitím vody dojčatami
Zaujímavé je, že pitie vody dieťaťom vo veľmi nízkom veku sa spája skôr s rizikami pre ich zdravie ako s benefitmi.
Voda namiesto materského mlieka
Osobne som u svojich dvoch synov mala pri dojčení šťastie, bez problémov sa hneď v pôrodnici prisali a dojčenie šlo ako po masle. Viem však, že nie každé dieťa je také a u niektorých býva problém s množstvom mlieka, čo vypijú.
Príjem vody to môže ešte viac skomplikovať. Pokiaľ naplníte bábätku bruško vodou, cíti sa už najedené a mlieko môže odmietať. To môže viesť ku komplikáciám pri dojčení, slabom priberaní a nutnom skoršom odstavení od dojčenia z dôvodu nedostatku mlieka. Tvorbu mlieka totiž ovplyvňuje dopyt. Čím viac dieťa saje, tým sa ho tvorí viac.
Intoxikácia vodou
Až pri študovaní článkov o vode a bábätkách som sa dozvedela, že vyšší príjem vody im v extrémnych prípadoch dokáže ohroziť život, diagnóza sa volá “intoxikácia vodou“. Život a zdravie dieťaťa ohrozuje až veľký príjem vody v krátkom čase.
Problém spôsobuje obsah elektrolytov, hlavne sodíka, ktorý je úplne rozličný vo vode a materskom mlieku. Voda ich obsahuje oveľa menej, čo spôsobuje riedenie telových tekutín a následne vyplavovanie sodíka z tela. Nezrelé detské obličky tento stav nedokážu ešte dostatočne regulovať a krehký balans elektrolytov v tele sa môže rozhodiť. Samozrejme, nespôsobí to malé množstvo vody, ktoré by dieťa vypilo, ale pokiaľ ju malinké dieťa vypije naraz vo väčšom množstve, treba už spozornieť. Môže sa to stať aj náhodou počas veľmi obľúbeného plávania bábätiek, kedy by dojča omylom prehltlo veľa vody.
Pediatri preto odporúčajú byť s vodou opatrný do veku minimálne 6 mesiacov. Ak sa vám zdá dieťa smädné, ponúknite mu opäť dojčenie.
Výnimkou sú stavy hnačka a zvracanie, kedy je zas nutné dávať pozor na dehydratáciu a včas siahnuť po rehydratačnom roztoku z lekárne. O jeho použití sa však vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Infekcie
Svetová zdravotnícka organizácia spomína ešte ďalšie riziko spojené s vodou, ale predpokladám, že sa týka skôr rozvojových krajín a oblastí so zlou hygienou (jej pôsobenie je v rámci celého sveta). Konzumácia vody môže maličkým deťom spôsobiť rôzne infekcie. Z toho dôvodu, pokiaľ dávate vodu drobcom, napríklad na zarobenie umelého mlieka, dostatočne ju prevarte a overte si zdroj vody. V oblastiach zo zlou kvalitou vody je pre dieťa najbezpečnejšie dojčenie do čo najvyššieho veku. Ani materské mlieko nie je síce sterilné, ale je neporovnateľne bezpečnejšie.
Obsah dusičnanov v pitnej vode
Ďalšou hrozbou, pri spojení voda a dojča, je koncentrácia dusičnanov. Sú výsledkom nadmerného hnojenie polí, či kontaminácie zo žúmp a zvieracích fariem. Hnojenie v posledných rokoch naberá na intenzite, preto sa situácia oproti obdobiu nášho detstva trochu zmenila a na pultoch obchodov sa objavila dojčenská voda. Vo verejnom vodovode sledujú aj obsah dusičnanov a po prevarení ju môžete používať na prípravu jedál pre dojčatá. Situácia môže byť úplne iná, ak používate vodu zo studne.
Medzi bežnou vodou z vodovodu a dojčenskou vodou sú ale predsa rozdiely. Vo verejných vodárňach stanovili prípustnú hladinu dusičnanov na úrovni 50 mg/l. Dojčenská voda má prísnejšie pravidlá, tam je dovolených len 10 mg/l, takže pre malé dojčatá je určite lepšou voľbou.
Prečo sú ale dusičnany hrozbou pre dojčatá? Dusičnany sa vplyvom istých baktérií v črevách môžu zmeniť na dusitany. Tie u malých dojčiat dokážu pozmeniť železo v hemoglobíne, ktorý po tejto zmene už nie je schopný dodávať kyslík tkanivám. Dieťa sa následne začne “dusiť”, modrie. Odborne sa stav volá methemoglobinémia a malé deti ohrozuje z viacerých dôvodov. Oproti dospelým majú nižšie pH žalúdočnej kyseliny, iný typ hemoglobínu, iné baktérie v črevách, … Riziko sa stráca približne vo veku 6 mesiacov.
Pokiaľ je voda z vodovodu mikrobiálne v poriadku, môže sa bez problémov používať na prípravu jedál pre dojčatá. Doma máme prietokový uhlíkový filter na vodu v kuchyni. Odstráni z vody nečistoty, ako je napríklad obsah chlóru. Moje deti som dojčila do jedného roku, do príkrmov šlo relatívne málo vody, takže osobne som dojčenskú vodu používala málo. Ak by som im však podávala mliečnu formulu, lepšou voľbou by bola dojčenská voda s prísnejšie sledovaným zložením.
Aktualizácia: prietokový filter na vodu mi dvakrát vytopil kuchyňu, takže praktickejšia je filtračná kanvica.
Záver
Voda za istých podmienok môže skutočne predstavovať pre malé deti hrozbu. V našich podmienkach je však riziko malé a ak budeme dodržiavať pár základných vecí, deťom nič nehrozí:
- Deti do 6 mesiacov pijú iba materské alebo umelé dojčenské mlieko riedené presne podľa návodu. Takéto malinké deti nepotrebujú pri smäde vodu navyše.
- S podávaním vody začíname spolu s prvými príkrmami a ani vtedy to s vodou ešte nepreháňame (cca 100 ml za deň).
- Od 1 roka pije dieťa vodu normálne.
Pridaj komentár