Aké sú skutočné účinky liečivých rastlín pri chorobách?
Otázka, na ktorú má každý z nás okamžite svoj názor. Niektorí na liečivé bylinky nedajú dopustiť, iní im neveria. Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.
Je mnoho ochorení, pri ktorých si ľudia vedia od nepamäti pomôcť práve využitím sily prírody a rastlín. Existuje nespočetné množstvo súčasných aj historických skúseností potvrdzujúcich účinky liečivých rastlín. Sú však, samozrejme, aj ochorenia, pri ktorých neúčinkujú. Preto sa v minulosti na dnes už banálne ochorenia umieralo. Pri výbere prírodných produktov musíme brať do úvahy vždy aj ich riziká.
Zamerajme sa však na množstvo zdravotných ťažkostí, pri ktorých si vieme krásne pomôcť bez použitia klasických liekov. Aké sú teda dôkazy o účinkoch liečivých rastlín?
Od pradávnych čias sa ľudstvo snažilo zmierniť zdravotné ťažkosti hľadaním riešení v prírode. Vďaka metóde pokus – omyl, sa našim predkom podarilo odhaliť mnohé liečivé prostriedky, z ktorých sa mnohé používajú dodnes. Samozrejme, boli aj také, čo neúčinkovali a väčšinou nepretrvali do dnešných čias.
Skúsenosti ľudového liečiteľstva s liečivými rastlinami
Poznatky získané storočiami bývajú zhrnuté v starých herbároch, ktoré sa stali studnicou prvotných poznatkov dávnej medicíny a farmácie. Prvý písomný záznam o používaní rastlín na medicínske účely pochádza z Mezopotámie z obdobia 2600 rokov pred Kristom a obsahuje okolo 1000 liečivých prípravkov rastlinného pôvodu. Ďalšími významnými zdrojmi boli, a dodnes sú tradičná čínska medicína a indická ayurvéda.
Používanie aktívnych látok súčasnou farmáciou
Rozvoj moderných vied a jej metód po Druhej svetovej vojne umožnil identifikovať a využívať konkrétne účinky viacerých liečivých rastlín. To nám umožňuje užiť tabletku namiesto niekoľkých litrov čaju. Klasickým príkladom je dnes už synteticky získavaný acylpyrín namiesto tinktúry z kôry vŕby bielej.
Liečivá objavené medzi rokmi 1981 a 2010, boli len z 36 % čisto syntetickej povahy. Vývoj viac ako polovice z nich inšpirovali práve prírodné látky. Rastliny teda účinkovať dokážu a potvrdil to aj klasický medicínsky výskum. Problémom akurát ostáva značná rôznorodosť obsahových látok rastliny závislá od jej aktuálnych životných podmienok a prostredia, v ktorom rastie. Pri chemicky vyrobených účinných látkach vieme presne povedať, koľko liečiva si dáme v jednej dávke. Pri užití prírodného zdroja, akým je napríklad čaj, je toto množstvo vždy otázne. Klasický liek odporúčam, ak liečba vášho stavu vyžaduje presné množstvo účinnej látky a u tých ostatných sa radšej prikloniť k prírodnému zdroju.
Hodnotenie a schvaľovanie zdravotných tvrdení týkajúcich sa rastlinných produktov
Často sa stretávam s názorom, že klasická medicína a farmácia sú zlé, oveľa lepšie je tradičné ľudové liečiteľstvo pomocou prírody. Skutočný odborník v oblasti medicíny či farmácie však vie, že tieto dve oblasti si neodporujú, ale vzájomne sa dopĺňajú. Sú stavy kedy pomáha jedno a stavy kedy je lepšie to druhé.
V posledných rokoch venuje veľa odborníkov pozornosť práve prírodným liekom. Prebiehajú hodnotenia dôkazov o ich pôsobení a postupne sa schvaľujú zoznamy skutočných účinkov jednotlivých rastlín.
Ich cieľom je zabrániť zavádzaniu verejnosti modernými šamanmi či výrobcami prírodných liečiv a kozmetiky. Tí totiž pripisujú rastlinám aj účinky, ktoré nemajú. Pekným príkladom je obsah vitamínu C v esenciálnych olejoch citrusov. Už na základnej škole nás učili, že vitamín C sa v oleji nerozpúšťa, takže sa tam nemá ako dostať.
O menej propagovaných vlastnostiach prírodných liečiv hovorí článok: 5 nepopulárnych právd o prírodných produktoch.
Záverom
Môžem pokojne potvrdiť, že rastliny pri mnohých problémoch naozaj fungujú a sú častokrát lepšou alternatívou oproti syntetickým liekom. Uznáva ich aj klasická medicína a farmácia. Treba ale poznať ich skutočné účinky a vedieť rozlíšiť, kedy pomôžu a kedy už nie.
Pridaj komentár