Určite to poznáte. Odkedy máte dieťa, z každej strany sa na vás valia rôzne rady či odporúčania a povedzme si pravdu, veľakrát si vzájomne protirečia. Jednou z vecí, ku ktorej má každý v okolí názor, je miera, akou má mama venovať svoju pozornosť svojmu bábätku… Nechaj ho samé vyplakať sa v postieľke, to mu neuškodí. Prečo sa mu stále toľko venuješ? Budeš ho mať potom stále len na rukách. Poznáte to? Teraz vám dám protiargument, prečo je práveže kľúčové, venovať pozornosť bábätku.
Extrémne zanedbávanie a veľkosť mozgu
Jednou z veľmi smutných pozorovaní minulého storočia sa dialo na osude detí z rumunských sirotincov z čias komunizmu. Podmienky, za akých tam deti vyrastali boli viac než desivé, deti boli umiestnené v postieľkach, z ktorých nemohli vyjsť a opatrovníci venovali len minimálnu pozornosť bábätku, typu nakŕmiť a prebaliť bez žiadnych hračiek či sociálnej interakcie. Neskôr zažívali hlad, zimu, bitku, sexuálne zneužívanie a nezáujem. Odhaduje sa, že to zasiahlo cez pol milióna detí pred pádom režimu komunistického diktátora Nicolae Ceausescu v roku 1989.
Po páde režimu sa spôsob ich výchovy dostal na svetlo sveta a viacero z týchto detí bolo adoptovaných do Veľkej Británie, kde ich osud a vývoj sledovali ďalej.
Do jednej štúdie boli zaradené deti, ktoré v týchto sirotincoch strávili od dvoch týždňov do 4 rokov. Ukázalo sa, že ich mozog v dospelosti bol priemerne o 8,6% menší ako mozgy iných adoptovaných detí. Ukázala sa priama závislosť zmenšenia mozgu a času stráveného v týchto zariadeniach.
Aj keď boli neskôr adoptované do milujúcich rodín v UK, v dospelosti trpeli mentálnymi poruchami (autizmus, ADHD, neprítomnosť strachu z neznámych ľudí, zhoršená schopnosť zvládať stres a pod.). Tento extrémny prípad, jednoznačne preukázal, že vplyv skorého prostredia má kľúčový význam na vývoj ľudskej bytosti, aj keď nebolo jasné, akým mechanizmom sa to deje.
Oxytocín v ľudskom tele
Oxytocín je veľmi dôležitý hormón v tele a je to aj významný posol prenášajúci informácie v ľudskom mozgu. Vďaka nemu je človek schopný komunikovať s ostatnými, prispieva k dôvere, medziľudskej štedrosti a blízkosti vzťahov. Proste, jeho správne nastavený systém v mozgu značne zlepšuje život.
Úloha oxytocínu počas pôrodu a dojčenia
V minulosti sa viacero štúdií venovalo úlohe oxytocínu ako hormónu, ktorý sa vylučuje počas pôrodu či dojčenia u matky a dieťaťa. Ukazuje sa, že jeho vplyvom sa vytvára silnejšia väzba medzi matkou a dieťaťom, znižuje sa úzkosť, stres, krvný tlak a súčasne sa zlepšuje trávenie.
Aktuálne odporúčaný prirodzený pôrod, okamžité priloženie bábätka po pôrode, kontakt koža na kožu, prítomnosť bábätka na izbe matky počas celej doby hospitalizácie na pôrodnici či dojčenie vedú k vyššej tvorbe tohto vzácneho hormónu u matky aj dieťaťa.
Dlhodobý účinok na sociálne interakcie
Úloha oxytocínu v ľudskom tele ale zďaleka nekončí pri pôrode a dojčení. Je to jedna z najdôležitejších látok v mozgu a vďaka nemu sme schopní mnohých vecí typických pre človeka. Bez neho by nebola možná dôvera, pocit spolupatričnosti, štedrosti, spestruje ľudskú komunikáciu a mnohé iné.
Aby mohol v mozgu takto fungovať, musia v ňom byť vytvorené špeciálne miesta (tzv. receptory), cez ktoré môže svoj účinok vykonávať. Ak ich je málo, jeho efekt je slabší.
Trochu svetla do tejto problematiky vniesla štúdia kolektívu doktorky Kathleen Krol publikovaná minulý rok v časopise Science Advance.
Štúdia prebiehala na 101 dvojiciach matka- dieťa a sledovala, akou mierou sa matky venovali svojím dieťaťom vo veku 5 a 18 mesiacov. Matky nechali s deťmi samotné a počas 5 min pozorovali množstvo dotykov, očného kontaktu a komunikácie. Po tomto sledovaní nasledovalo odobratie vzorky slín matky aj dieťaťa.
Hodnotil to tím genetikov, ktorí dokážu podľa DNA zo slín určiť, či je alebo nie je blokovaná tvorba týchto väzbových miest, receptorov. U matiek nenašli zmeny v tejto oblasti, ale zmena nastala práve u bábätiek.
Tie, ktorým sa počas testu mamy venovali vo väčšej miere, tvorili tieto miesta v mozgu normálne. Lenže bábätká, ktoré dostávali menej dotykov a menej komunikácie od maminiek, tie to mali zablokované.
Pozornosť bábätku má priaznivý vplyv na vývoj
Na smutných skúsenostiach detí z rumunských sirotincov z čias komunizmu vidíme, aký obrovský vplyv môže mať nezáujem na vývoj detí, aj keď nebol známy mechanizmus, akým sa to deje.
Štúdia tímu doktorky Krol pomohla ozrejmiť jednu z jeho častí, keď našli súvislosť medzi mierou materskej resp. rodičovskej starostlivosti a rozvojom oxytocínového systému v mozgu dieťaťa. Jeho hladiny sa neskôr prejavujú na jeho temperamente. Podľa toho ako veľmi je tento systém vyvinutý a teda, koľko tých väzbových miest, receptorov, má, záleží nakoľko spoločenské bude neskôr bábätko a ako hlboko dôverné vzťahy si bude schopné vytvoriť. Určite sa oplatí pomôcť mu to rozvinúť a to takou jednoduchou formou, akou je aktívna hra a komunikácia s ním.
Pridaj komentár