• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Buďme zdraví

Aktívna cesta za zdravím: prevencia a samoliečba

  • Hlavná stránka
  • Online magazín Buďme zdraví
    • Prevencia
    • Liečba ochorenia
    • Tehotenstvo
    • Dojčenie
    • Zdravie dieťaťa
    • Zdravie dospelého
    • Recenzie
    • Moje obľúbené recepty
  • Kontakt
  • O Kristíne
/ Prevencia / Kto by sa naozaj mal dať zaočkovať proti chrípke?

Kto by sa naozaj mal dať zaočkovať proti chrípke?

3. októbra 2023 by Kristina 6 komentárov

Opäť prichádza obdobie chrípky a chrípke podobných ochorení. Tak ako minulý rok, aj v tomto roku tu budeme mať jej kombináciu s COVID-19. Práve je vhodný čas, dať sa proti chrípke zaočkovať a tak si zvýšiť svoju odolnosť. Či sa dáte zaočkovať alebo nie, je vaše osobné rozhodnutie, sú však skupiny osôb, ktoré by nad tým naozaj nemali váhať. Ktoré to sú a prečo?

Očkovanie proti chrípke môže rizikovým ľuďom zachrániť život

Prečo na očkovanie proti chrípke netlačím

Tento príspevok nie je vôbec napísaný pre to, aby som vás silou mocou presviedčala o pozitívach tohto očkovania a ani nie je sponzorovaný žiadnym výrobcom. Má byť len jedným zo zdrojov informácií, ktoré zohľadníte pred tým, ako tento rok spravíte konečné rozhodnutie: zaočkovať sa alebo nie.

Zaočkovanosť proti chrípke dosahuje v našej krajine veľmi nízke percentá. Od roku 2012 sa pohybuje okolo 4.5%. Toto číslo je tak malé, že o nejakej kolektívnej imunite môžeme hovoriť len zo žartu. Jednoducho ju určite ani tento rok nedosiahneme. Preto tu chrípka aj túto sezónu bude a v populácii sa bude šíriť svojím zvyčajným tempom.

Očkovanie voči nej je teda iba vaším osobným rozhodnutím, ktoré neovplyvní stav chrípky v spoločnosti.

Ak si ho dáte, máte vy menšiu šancu sa nakaziť. V populácii sa však bude šíriť bežnou rýchlosťou, takže je istá šanca, že ochoriete aj napriek zaočkovaniu. Lenže, čo je dôležité, po očkovaní sa prejaví v menšej intenzite a s nízkou pravdepodobnosťou komplikácií. A práve týmto môže očkovanie zachrániť život ľuďom z rizikových skupín obyvateľstva.

Pre koho je chrípka veľkým rizikom?

Pokiaľ ste zdravý dospelý človek s normálnou imunitou, tak chrípku veľmi pravdepodobne prekonáte bez väčších problémov. Teda, okrem obdobia práceneschopnosti, ktoré naozaj strávte doma.

V populácii sú však skupiny osôb, pre ktoré je chrípka veľkým rizikom.

Chrípka nie je banálne ochorenie. Je to horúčkové ochorenie, ktoré sa ľahko komplikuje ďalšími zápalmi, či už ucha, priedušiek alebo pľúc a navyše vie poriadne skomplikovať chronické ochorenia, ktorými trpíte.

Väčšina ľudí je hospitalizovaná alebo zomiera buď na komplikácie alebo, ešte častejšie, práve na zhoršenie chronických ochorení. Na Slovensku takto ročne zomrie viac ako 800 osôb. Smutné je, že všetkým týmto úmrtiam môžeme predísť.

Rizikové skupiny

K rizikovým skupinám patria:

  • malé deti do 5 rokov, pričom najvážnejší priebeh je u detí do 2 rokov
  • starší ľudia nad 65 rokov
  • tehotné ženy a ženy do 2 týždňov po ukončení tehotenstva
  • chronicky chorí pacienti s ochoreniami:
    • astma
    • ochorenia pľúc – chronická obštrukčná choroba pľúc či cystická fibróza
    • srdcovo-cievne ochorenia – najmä vrodené srdcové vady, zlyhávanie srdca či choroby koronárnych artérií
    • neurologické ochorenia
    • ochorenia pečene a obličiek
    • choroby krvi
    • endokrinné poruchy – napríklad diabetes mellitus
    • metabolické poruchy
    • obézni ľudia s BMI nad 40
    • osoby do 19 rokov na dlhodobej liečbe kyselinou acetylsalicylovou a jej derivátmi
    • osoby s oslabenou imunitou.

Zaočkovať by sa mali dať aj ľudia pracujúci v zdravotníctve na akejkoľvek pozícii (napríklad aj pracovníci v kuchyni či práčovni), ľudia pracujúci s malými deťmi, či stretávajúci veľké množstvo ľudí. Nielenže majú vyššiu šancu chrípku sami dostať, ale môžu ju ľahko roznášať. Chrípka je infekčná už deň pred prejavením sa jej príznakov.



Malé deti

Deti do 5 rokov majú nezrelý imunitný systém a chrípku zvládajú zle. Stav sa im ľahko skomplikuje zápalmi priedušiek, stredného ucha či pľúc. Ak by vaše malé dieťa malo už nejaké chronické ochorenie, tak by som mu očkovanie naozaj odporúčala čo najskôr.

Zaočkovať môžete dieťa staršie ako 6 mesiacov.

Starší ľudia

Vo veku nad 65 rokov nájdete veľmi málo osôb bez chronického ochorenia, ktoré je navyše ešte komplikované postupným oslabovaním imunitného systému. Na trhu je k dispozícii aj kombinovaná vakcína proti chrípke a proti pneumokokom, ktoré najčastejšie spôsobujú zápal pľúc. V posledných rokoch sa totiž rozširuje rezistencia pneumokokov (Streptococcus pneumoniae) voči antibiotickej liečbe, preto je určite lepšie sa tejto infekcii vyhnúť.

Tehotné ženy

Očkovanie proti chrípke je jedno z mála, ktoré sa odporúča podať aj tehotným ženám. Bezpečnosť vakcíny je dlhodobo sledovaná a môže sa podať v hociktorom trimestri. Zaočkovaním sa chráni nielen žena, ale aj jej novonarodené dieťa, ktoré isté množstvo protilátok získalo počas tehotenstva od mamy a táto imunita ho chráni asi 6 mesiacov.

Veľmi málo sa hovorí o zmenách imunitného systému počas tehotenstva. Tehotná žena sa voči chrípke stáva oslabená a navyše zmeny obehovej sústavy a dýchacích ciest vedú k rýchlejšiemu rozvoju komplikácií. Ochorenie často vedie k hospitalizáciám a v niektorých prípadoch až k smrti dvoch ľudí naraz. Horúčka, ktorá sprevádza chrípku, navyše priamo ohrozuje plod, môže viesť k poruchám vývoja až k predčasnému ukončeniu tehotenstva (potrat, či predčasný pôrod).

Chronickí pacienti

U chronických pacientov je najväčším rizikom zhoršenie ich primárneho ochorenia. Chrípka, teda okrem častejších komplikácií v týchto skupinách, môže spôsobiť prechod do vážnejších štádií či akútnych vzplanutí chronického ochorenia. Dôsledky jej prekonania môže takto pacient pociťovať aj dlhšiu dobu po vyliečení sa z chrípky.

Očkovanie proti chrípke

Informácie o najbližšej sezóne sú zatiaľ nešpecifické. Odborníci očakávajú, že vo svete bude opäť epidémia troch respiračných vírusov naraz, a to chrípky, COVID-19 a RSV vírusu u detí.

Minulý rok prišla epidémia chrípky o niekoľko týždňov skôr ako zvyčajne a môže sa to opakovať aj tento rok. Odporúčania na podanie vakcín sa však nemenia a stále je najlepší čas na zaočkovanie sa proti chrípke september až október.

Ja som astmatik a obidve moje deti sú choré častejšie ako ich rovesníci, preto sa všetci traja dávame očkovať už niekoľko rokov. Doteraz sme mali vždy vakcíny, ktoré sa pichajú. Ak vás zaujíma, aké sme mali nežiaduce účinky, kliknutím na odkaz si to prečítate.

Ak patríte tiež do rizikovej skupiny, tak vám očkovanie odporúčam. Očkovaciu látku dostanete zadarmo, ale musí vám ju predpísať váš obvodný lekár. Očkovanie do nosa môžeme podať iba deťom vo veku od 2 do 18 rokov, pre dospelých a menšie deti od 6 mesiacov sú k dispozícii klasické očkovacie látky vo forme injekcie.

Related Posts

  • 10 jednoduchých tipov ako zvýšiť kvalitu svojho jedla
  • Papierová alebo látková vreckovka
  • Skríning rakoviny: domáce samo-vyšetrenie kože
  • Dovolenková lekárnička: typické aj menej bežné zložkyDovolenková lekárnička: tipy, ktoré vás môžu zachrániť

Filed Under: Dojčenie, Prevencia, Tehotenstvo, Zdravie dieťaťa, Zdravie dospelého Tagged With: Infekcie, Očkovanie

Predchádzajúci príspevok: « Bábätko na vychádzke musíme cez horúčavy chrániť. Ako?
Nasledujúci príspevok: Poznáte liečivú rastlinu Cistus? Mali by ste! »

Reader Interactions

Comments

  1. Michaela Lichá says

    14. marca 2020 at 20:59

    Dobrý deň,

    píšete, že informácie o nízkej zaočkovanosti zdravotníckych pracovníkov nie sú úplne pravda.

    Zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov sa na Slovensku plošne nesleduje. Z cielenej štúdie v nemocnici v Trnave sa však zistilo, že kopíruje zaočkovanosť populácie, tzn. cca 4 %, čo je hlboko a dlhodobo pod odporúčaniami WHO, epidemiológov aj odborných spoločností.
    Zdroj:
    http://www.sevs.sls.sk/wp-content/uploads/2019/11/Stále-je-čas-na-očkovanie-proti-chr%C3%ADpke.pdf

    Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala byť zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov 100%.
    Vďaka projektu “Chránime našich pacientov. Očkujeme sa proti chrípke”, ktorý organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS) a v sezóne 2019/2020 prebieha už 5. ročník projektu, počet zaočkovaných zdravotníkov chvalabohu pribúda. Čo je pozitívna správa.

    Prajem všetko dobre 🙂

    Odpovedať
    • Kristina says

      18. marca 2020 at 21:52

      Dobrý deň,
      Ďakujem veľmi pekne za dokument a opravenie nesprávnej informácie (korekcia je už aj v texte). Ja som si práve všimla, že čoraz viac lekárov v mojom okolí sa dáva zaočkovať, asi vplyvom tohto projektu.
      Snáď ich bude čoraz viac 🙂
      Ďakujem

      Odpovedať
  2. Lucia Kyselova says

    24. septembra 2020 at 12:41

    Dobry den,vedeli by ste mi porasit na zaklade coho si vybrat jednu z moznych vakcin INFLUVAC TETRA , VAXIGRIP TETRA alebo INFLUVAC?Aku ste si zvolili vy?

    Odpovedať
    • Kristina says

      24. septembra 2020 at 12:45

      Dobrý deň,
      na trhu sú len Influvac Tetra a Vaxigrip Tetra. Pre dospelého je úplne jedno, ktorú si zvolíte. Rozdiel je u detí, Vaxigrip Tetra je vhodný od 6 mesiacov, Influvac Tetra je od 3 rokov (do tohto veku nebol testovaný). Ja som mala minulý rok Vaxigrip, tento rok bude Influvac.

      Odpovedať
  3. Katka says

    24. septembra 2020 at 14:05

    A čo očkovanie počas kojenia? Moja obvodná mi to neodporúča

    Odpovedať
    • Kristina says

      25. septembra 2020 at 9:46

      Dobrý deň, dojčenie nie je dôvodom, prečo by ste sa nemohli očkovať. Je to vakcína, ktorá je bezpečná počas dojčenia aj počas tehotenstva. Skúste sa spýtať lekárky, prečo vám to neodporúča, možno má aj iný dôvod. Ďakujem za otázku.

      Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Primary Sidebar

Kategórie

  • Dojčenie (9)
  • Liečba ochorenia (15)
  • Moje obľúbené recepty (18)
  • Nezaradené (1)
  • Plánovanie rodičovstva (1)
  • Plodnosť (1)
  • Prevencia (42)
  • Prírodná liečba (6)
  • Recenzie (10)
  • Tehotenstvo (6)
  • Tipy pre zdravie (1)
  • Zdravie dieťaťa (34)
  • Zdravie dospelého (34)
  • Zo života (9)

Vitajte!

Zdravie patrí medzi najdôležitejšie veci v našom živote. Niektoré ochorenia sa zlepšiť nedajú, mnohým sa však pomôcť dá.

Na tejto stránke nájdete užitočné informácie, ktoré vám môžu pomôcť zachovať alebo prinavrátiť zdravie. Venujeme sa otázkam prevencie, voľnopredajných liekov, výživových doplnkov, prírodných metód a vhodnej úpravy životného štýlu. Snahou je priblížiť vám reálny pohľad na pozitívne aj negatívne stránky vybratých možností.

Na stránke sa môžu nachádzať reklamné odkazy, tento web nie je predajcom žiadneho z uvedených produktov. Na základe prekliku do e-shopu partnerov nám môže byť vyplatená malá provízia, ktorá je ďalej použitá na prevádzkovanie tohto webu a nákup produktov na ďalšie recenzie.

Informácie na tejto stránke nenahrádzajú konzultácie s lekárom alebo lekárnikov pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach. Informácie tu uvedené majú len informatívny charakter, pri dôležitých tvrdeniach sú k dispozícii odkazy na zdroj informácie.

Najnovšie články

  • Prevencia herpesu na pere: čo robiť, aby sa viac nevrátil?
  • Čo pomôže rýchlo sa zbaviť herpesu na pere?
  • Mikroplasty z pitia čaju? Takto ich obsah znížite!
  • Čo skutočne pomáha na suché ruky?
  • Záleží vám na zdravom pohybe vášho dieťaťa? Toto vezmite do úvahy!
  • Naša Facebook stránka
  • Náš Instagram
  • Zásady používania súborov cookie (EÚ)
  • Všeobecné obchodné podmienky

Copyright © 2025 · Shirley theme by Lovely Confetti DMCA.com Protection Status

Všetky práva vyhradené © budmezdravi.sk

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie ako cookies. Robíme to s cieľom zlepšiť zážitok z prehliadania a zobrazovať (ne)prispôsobené reklamy. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}