Pri každom pohlavnom styku existuje určitá šanca, že otehotniete. Žiadna z metód neúčinkuje na 100 %, ale väčšina z nich má vysokú účinnosť. To však platí len v prípade, ak sa používa správne, teda podľa odporúčaného návodu na použitie. V živote však môžu nastať situácie, kedy viete, že vaša antikoncepčná metóda mohla zlyhať. Prípadne ste mali nechránený pohlavný styk, či ste sa neúspešne spoľahli na prerušovanú súlož. V takýchto prípadoch môže neželanému tehotenstvu zabrániť ešte tzv. tabletka po, čiže núdzová antikoncepcia, odborne aj postkoitálna antikoncepcia.
V ktorých prípadoch použiť núdzovú antikoncepciu?
Hneď v úvode musím podotknúť, že použitie núdzovej antikoncepcie súvisí so slovom núdzové. Tento typ ochrany použite len vo výnimočných situáciách a určite ním nenahrádzajte iné, spoľahlivejšie, a hlavne, pre telo šetrnejšie formy antikoncepcie.
Tabletky slúžia na ochranu po dobu pár dní od nechráneného pohlavného styku, neochráni vás až do doby ďalšej menštruácie. Ak ju užijete, po zvyšok mesiaca používajte inú formu bariérovej antikoncepcie.
Výnimočné situácie, pri ktorých je vhodná núdzová antikoncepcia:
- štandardne využívaná antikoncepčná metóda zlyhala – napr. kondóm praskol alebo skĺzol;
- pri užívaní štandardnej antikoncepcie ste spravili chybu – niektorú z dávok ste zabudli užiť vo vhodnom čase, nevymenili ste včas antikoncepčnú náplasť a pod.;
- nepoužili ste žiadnu antikoncepciu počas pohlavného styku, spoľahli ste sa na prerušovanú súlož a nevyšlo to podľa plánu;
- Užívali ste iné lieky, ktoré znížili účinnosť vašej antikoncepcie a neuvedomili ste si to včas: vždy si pred začatím užívania akéhokoľvek lieku pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu lieku. Pri hormonálnej antikoncepcii si naštudujte, ktoré lieky účinok vašich liekov/ hormonálnej antikoncepcie znižujú, čiže nemusí dosiahnuť požadované koncentrácie v krvi a teda môže byť neúčinná.
Nežiaduce účinky núdzovej antikoncepcie
V rámci jedného menštruačného cyklu núdzovú antikoncepciu užite maximálne jedenkrát, inak sa riziko nežiaducich účinkov zvyšuje a môže to narušiť pravidelnosť cyklu do budúcna.
Núdzová antikoncepcia má viacero nežiaducich účinkov. Jednak súvisia s nežiaducimi účinkami krátku dobu po podaní a taktiež môžu ovplyvniť priebeh menštruačného cyklu.
Dva až tri dni po podaní môže žena pociťovať príznaky ako je bolesť hlavy, zvýšená únava, mierna bolesť v podbrušku, nevoľnosť, pocit na zvracanie, zmeny nálad alebo pocity úzkosti.
Môže nastať krátkodobé krvácanie medzi cyklami, resp. špinenie. Aj keď sa menštruácia u väčšiny užívateliek dostaví v očakávanom čase, môže sa stať, že po jej užití sa menštruácia dostaví skôr, prípadne pár dní neskôr. Ak dôjde k oneskoreniu o viac ako 5 dní, spravte si radšej tehotenský test, prípadne kontaktujte svojho gynekológa.
To, či tabletka po zabrala, ako mala, sa dozviete až príchodom ďalšej menštruácie alebo otestovaním tehotenským testom po termíne očakávanej menštruácie.
Aké typy núdzovej antikoncepcie máme k dispozícii na Slovensku?
Núdzová antikoncepcia nie je typom potratovej tabletky, takže nespôsobí potrat už prebiehajúceho tehotenstva. Jej cieľom je zabrániť, aby k tehotenstvu vôbec došlo.
Pre postkoitálnu antikoncepciu máme k dispozícii tri typy metód.
Núdzová antikoncepcia s obsahom levonorgestrelu
Ide o hormonálnu metódu, ktorá zabráni ovulácii, prípadne samotnému oplodneniu vajíčka, ak nechránený pohlavný styk nastal v predovulačnej fáze. Liek nájdete v lekárni, pričom nie je viazaný na lekársky predpis.
Do tejto skupiny patria lieky ako sú napríklad Escapelle, Navela, Apreg a iné.
Účinkuje do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku, čo znamená do 3 dní. Po tejto dobe neúčinkuje a užili by ste ju už zbytočne. Účinnosť klesá s časom, preto nečakajte a v prípade potreby po nej siahnite čo najskôr. Ideálny čas je do 12 hodín, potom jej účinnosť začína klesať.
Výsledky metaanalýz troch štúdií WHO (Von Hertzen a kol., 1998 a 2002; Dada a kol., 2010) ukázali, že miera gravidity pri levonorgestrele je 1,01 % (59/5 863),(v porovnaní s očakávanou mierou tehotenstva okolo 8 % pri absencii núdzovej antikoncepcie). V praxi si to predstavte tak, že zo 100 párov s jedným nechráneným pohlavným stykom, by normálne otehotnelo 8 žien, ale po užití núdzovej antikoncepcie tento počet klesne na približne 1.
Núdzová antikoncepcia s obsahom ulipristalacetátu
V tomto prípade sa nejedná úplne o hormonálnu antikoncepciu, aj keď látka dokáže modulovať receptory pre progesterón. Vďaka tomu dokáže zabrániť ovulácii, ak k nej ešte nedošlo. Ak v danom menštruačnom cykle už ovulácia nastala, nie je účinný.
Na Slovensku je dostupný jeden liek s obsahom tejto účinnej látky – EllaOne. Môžete o neho požiadať v každej lekárni, nakoľko nie je viazaný na lekársky predpis.
Účinkuje do 120 hodín, čiže tabletka účinkuje do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku. Ani pri tejto forme však na nič nečakajte a v prípade potreby siahnite po tabletke čo najskôr. Miera účinnosti do 72 hodín sa drží približne na úrovni ako pri levonorgestrele, po treťom dni účinnosť mierne klesá. Po piatom dni neúčinkuje.
Vnútromaternicové teliesko s obsahom medi
Teliesko musí do maternice zaviesť lekár najneskôr do 5 dní od nechráneného pohlavného styku. Zabráni oplodnenému vajíčku uhniezdiť sa v maternici. Je to spoľahlivá núdzová antikoncepcia, ktorá následne funguje aj ako klasická antikoncepcia, avšak bez lekárskeho predpisu ju nezoženiete a bez lekára nezavediete.
Zavedenie vnútromaternicového telieska na báze medi účinkuje rovnako v prvý ako aj piaty deň po nechránenom pohlavnom styku. Je však viazané na lekársky predpis, preto musíte ísť k lekárovi, ktorý zhodnotí, či je to pre vás vhodné. Všetky potrebné informácie dostanete k dispozícii od vášho lekára.
Dôležité fakty, ktoré zoberte do úvahy, ak siahnete po núdzovej antikoncepcii:
- Tabletky účinkujú najlepšie, ak sa podajú do 12 hodín od nechráneného pohlavného styku.
- Po užití tabletky po môže nastať nevoľnosť a zvracanie. Ak je to váš prípad a do 3 hodín od užitia tabletky zvraciate, zoberte ihneď druhú tabletku.
- Núdzová antikoncepcia má viacero nežiaducich účinkov, najmä na priebeh menštruačného cyklu. Môže nastať krátkodobé krvácanie medzi cyklami, resp. špinenie. Aj keď sa menštruácia u väčšiny užívateliek dostaví v očakávanom čase, môže sa stať, že po jej užití sa menštruácia dostaví skôr, prípadne pár dní neskôr. Ak dôjde k oneskoreniu o viac ako 5 dní, spravte si radšej tehotenský test.
- Opakované užitie počas jedného cyklu môže narušiť pravidelnosť menštruačného cyklu.
- Núdzová antikoncepcia má nižšiu účinnosť ako bežná antikoncepcia, preto nabudúce radšej zvoľte tú. Prerušovaná súlož je veľmi nespoľahlivá antikoncepčná metóda, zvoľte inú.
- Tabletka po vás neochráni pred sexuálne prenosnými chorobami.
- Po užití núdzovej tabletky po z akejkoľvek skupiny sa plodnosť rýchlo obnoví, nespoliehajte sa na to a do konca menštruačného cyklu použite bariérovú ochranu (kondóm, pesar, spermicídne gély a pod.)
Tabletky účinkujú najlepšie, ak sa podajú do 12 hodín od nechráneného pohlavného styku. Ak používate na ochranu kondómy, neodporúčanú prerušovanú súlož, alebo častejšie zabúdate užiť vašu hormonálnu antikoncepciu v odporúčanom čase, majte ju radšej vopred kúpenú doma. Taktiež ju v tomto prípade noste so sebou v dovolenkovej lekárničke a vyhnete sa tak stresujúcemu hľadaniu v cudzine.
Odporúčania v špecifických situáciách
Najlepšia núdzová antikoncepcia v období dojčenia
Pokiaľ dojčíte, je pre vás vhodnejšia tabletka zo skupiny obsahujúcej levonorgestrel, ako je Escapelle a pod. Pri nich užite tabletu hneď po nadojčení dieťaťa a ďalších 8 hodín dieťa nedojčite. Vytvorené mlieko odsajte a vylejte. Počas tohto obdobia buď použite vopred odložené vlastné materské mlieko alebo umelú dojčenskú výživu vhodnú pre daný vek dieťaťa.
Ak by ste sa rozhodli pre liek EllaOne, nemali by ste dojčiť po dobu jedného týždňa, čo nie je najlepšia voľba.
Najlepšia núdzová antikoncepcia u žien s BMI nad 30
Účinnosť obidvoch tabletových foriem postkoitálnej antikoncepcie môže byť mierne nižšia u pacientiek, ktorých BMI je vyššie ako 30. Výsledky klinických štúdií zatiaľ nepreukázali dôvod tohto poklesu účinku, ale čím vyššie BMI tým sa účinok mierne znižuje.
Preto aj tu, ako pri akejkoľvek hodnote BMI, preto užite tabletku čím skôr a neotáľajte. O čosi vyššiu účinnosť má pri vyššom BMI EllaOne. Prípadne kontaktujte svojho gynekológa a poraďte sa s ním ohľadom vášho konkrétneho prípadu.
Pridaj komentár