Viete, ako to chodí… Pokiaľ deti nemáte, tak každé sťažovanie ženy – matky sa zdá, akože preháňa. S odstupom času sa za to hanbím, ale keď predtým nejaká povedala, že jej dieťa má reflux, pozerala som na ňu, že čo je na tom, tak sa občas to dieťa pozvracia. Veď z toho vyrastie…
No… A potom sa mi narodil prvý syn.
Ako to začalo
Rišinko mal hneď po narodení novorodeneckú žltačku, ktorá spôsobila, že prvé dni dosť spinkal. Sústredila som sa na začiatku na ňu, aby dostatočne pil a žltačka ustupovala. Pravdou je, že už po nejakých troch týždňoch som si všimla, že nejak často sa mu po dojčení vracia mlieko späť do úst. Uzavrela som si to v hlave ako nedostatočné odgrgnutie a viac pozornosti tomu nevenovala.
A začali koliky.
Vrieskal. Večer a aj v noci. Prvé mesiace preplakal v podstate každý večer a ešte zo dve hodinky v noci v čase medzi jednou a štvrtou nadránom. S mužom sme cez deň vyzerali ako zombie. Bez slnečných okuliarov som von nevyšla, tie kruhy pod očami by vydesili snáď každého. On šiel do práce, doteraz nechápem, ako to dal.
Potom sa malému objavila na pupku hernia.
Áno, aj také niečo existuje. O tom som však nič netušila, takže keď mu na bruchu vyskočila vec veľkosti golfovej loptičky (dobre, bolo to menšie, ale vtedy mi to prišlo hrozne obrovské), zľakla som sa.
Našťastie, skončili sme na chirurgii na detských Kramároch, kde skvelá pani doktorka poriadne môjho drobca vyšetrila a stanovila diagnózy. Takže hernia bola jasná, ale vo väčšine prípadov sa jedná len o estetický problém, ktorý sa najčastejšie do jedného roku dieťaťa sám vyrieši. Koliky nemal, čo ma však prekvapilo, išlo o reflux. Potvrdili nám to ešte ultrazvukovým vyšetrením a mohli sme ísť domov. Doteraz som jej vďačná. Konečne som vedela, čo mu je a mohla sa podľa toho zariadiť.
Čo reflux u dojčaťa v praxi znamená?
Pokiaľ je reflux u dieťatka nekomplikovaný, tak sa nelieči. Jediné, čo máte k dispozícii sú preparáty zahusťujúce mlieko. Tie buď dáte dieťatku pred dojčením alebo sú zamiešané do špeciálneho umelého mlieka. Ostatné možnosti liečby už zahŕňajú len režimové opatrenia.
Reflux u dieťatka je síce pre neho zväčša neškodný, avšak, ak ho vracajúce sa mlieko páli (pálenie záhy je fakt nepríjemné), ovplyvní to váš život približne na jeden rok.
Stravovanie
Ja som malého dojčila, takže ako liečba prichádzali do úvahy preparáty podávané pred samotnym dojčením. Moc to u môjho nezabralo, užíval Gastrotuss sirup. Jeho účinkom nedošlo k miernejšiemu zvracaniu, ale to čo vyzvracal bolo navyše lepkavé a ťažšie sa to pralo. Po pár pokusoch som to vzdala. Iné dieťa, samozrejme, môže reagovať inak, za pokus to určite stojí.
Pokiaľ dojčíte, sledujte si, čo jete. Niektorým deťom sa reflux zhoršuje, ak konzumujete isté potraviny. Typickým príkladom býva kravské mlieko.
Jednoznačne pomáha častejšie dojčenie. Riška som dojčila, ako sa hovorí, na požiadanie. Prvé týždne to bolo snáď stále. Často sa stalo, že sa napapal a vzápätí všetko vyzvracal. Po chvíľke bol hladný znova. Výhodou bolo aspoň to, že vďaka neustálemu dojčeniu som mala mlieka dostatok.
Po dojčení sa ho snažte dať odgrgnúť. Ak to nestačí, dojčenie viac krát prerušte a odgrgnúť ho dajte niekoľko krát počas jedného kŕmenia.
Po napapaní by manipulácia s dieťatkom mala byť čo najjemnejšia, žiadne prudké pohyby, žiadne stlačenie bruška. Mne sa ho párkrát podarilo po dojčení trošku viac ohnúť v páse a celé kŕmenie bolo von.
Zmena nastala zavedením príkrmov, u nás vo veku 5.5 mesiaca. Nečakajte, že zrazu prestane zvracať, akurát je to trošku lepšie. Myslím, že uplne prestal zvracať, keď mal asi 10/ 11 mesiacov a asi to súviselo aj s tým, že už chodil a teda jeho brušné svalstvo bolo silnejšie.
Najdôležitejšou vecou týkajúcou sa stravovania je, či dieťa priberá, ako má. To sleduje aj váš pediater na pravidelných poradniach.
Polohovanie
Dieťatku veľmi pomáha, ak je vo zvýšenej polohe. Obsah žalúdka sa tak ľahko nevracia späť do pažeráka a nepociťuje pálenie či bolesť.
Odborníci odporúčajú nechávať dieťa vo zvýšenej pozícii 30 až 40 stupňov. Toto sa mi v postieľke teda dosiahnuť nedarilo. Ono to je fakt dosť vysoko a malý sa pomerne rýchlo vedel “hodiť” a skotúlať sa dole aj s celou perinkou (neviem, ako to robil). Zo strachu, aby sa takto neprevrátil tvárou nadol, som ho do takejto polohy nedávala ani v noci, ani cez deň počas spánku. Používala som len antirefluxný klin, čo predávajú v detských potrebách, ale ten mal uhol približne 10 – 15 stupňov. Bolo to lepšie, ale ani zďaleka nie ideálne.
Malý bol spokojný len na rukách alebo v hojdacom kresielku. Určite v ňom trávil viac času, ako je odporúčané, ale bolo to jediné miesto, kde spokojne sedel. Vrelo odporúčam každému dieťaťu s refluxom a najmä jeho mame. Naozaj cez den potrebujete aspoň nejaký ten čas na domáce práce bez kriku malého drobca.
Ďalšou praktickou vecou je autosedačka, väčšina drží dieťa vo zvýšenej polohe.
Úplne strašné bolo kočíkovanie. Kočíky sa štandardne robia s rovným dnom. I keď sme mali kvalitný kočík s možnosťou vyvýšenia hlavovej časti, nebol v tom spokojný. Každú prechádzku preplakal, i ked toto mohlo súvisieť aj s tým, že sa počas kočíkovania nudil a odmietal zaspať. Akonáhle sa oteplilo, tak sme ho s manželom nosili v nosiči a to mal veru rád. Zmena nastala, keď prešiel do športovej časti kočíka a odvtedy bol pri kočíkovaní pokoj.
Spánok
Azda najhorší efekt refluxu je ovplyvnenie spánku. Riško v podstate nespal. Doteraz ma chytá úzkosť, keď si na toto obdobie spomeniem. Okrem refluxu, Riško je z detí, ktoré nepotrebujú toľko spánku, co iné deti a spánok nemá rád. Mal problém zaspať, v noci sa budil aj každých 45 minút a vstával zásadne pred šiestou. Nemyslím si, že to bolo len vplyvom refluxu, tak sa nebojte, vaše také nemusí byť. On doteraz zaspí neskoro a vstane bez problémov sám o šiestej.
Pripravte sa však, že pokiaľ máte dieťa s refluxom, môže sa stať, že isté obdobie bude chcieť spať len na rukách, v nosiči alebo v tej detskej hojdačke. Spánok určite nebude taký bezproblémový ako u zdravého dieťaťa. Vydržte to, nerobí to naschvál. V tehotenstve som si pálenie záhy vyskúšala a veruže to budilo aj mňa.
Vašu pozornosť by som chcela upriamiť ešte na monitor dychu používaný aspoň na prvé mesiace, pokiaľ sa dieťatko nevie samé otočiť. Úprimne, syndróm náhleho úmrtia dieťaťa je dosť zriedkavá diagnóza, najmä pri donosených deťoch, takže toho som sa až tak nebála. Používala som ho však z dôvodu zvracania, aby sa náhodou nezadusil vyvráteným mliekom. Navyše, dieťa vždy klaďte do postieľky v perinke na bok. Keď bude zvracať, vytečie mu to na bok. Praktické je podkladať mu pod hlávku látkovú plienku. Vymeníte len ju a nemusíte prezliekať celú perinku.
Oblečenie
Majte veľa oblečenia pre dieťa. Najlepšie v rovnakej farbe, nech to môžete prať naraz. Často sa stávalo, že som malého prezliekala aj 10x za deň. On totiž neskôr nezvracal len trošku, ale prúdom a hodne.
Určite sa vám zídu podbradníky. Tie sa ľahko vymieňajú a pokiaľ mu vyjde z úst len trošku mlieka, nemusíte ho prezliekať celého.
V horúce letné mesiace, keď bolo cez 30°C v tieni, som ho nechávala holého v plienke. Oveľa ľahšie sa utrie dieťa, ako sa operú veci. Prať totiž budete viac než často. Okrem jeho veci, sú to vaše veci, ktoré isto zasiahne taktiež a aj obliečky.
Tipy pri refluxe
- neprepadajte panike ani zúfalstvu, prejde to rýchlejšie, ako si myslíte
- vyskúšajte všetky preparáty určené na zahustenie mlieka. Sú dostupné bez predpisu v lekárni.
- dbajte, aby bábätko priberalo. Ak máte pochybnosti, zožeňte si váhu na váženie bábätiek a kontrolujte ho častejšie. Pri problémoch, neváhajte kontaktovať pediatra.
- zožeňte si kresielko alebo používajte autosedačku. Kvalitný nosič sa tiež zíde.
- urcite vyvýšte matrac v postieľke a používajte monitor dychu pokiaľ sa dieťatko nevie samé bez problémov otočiť.
- dávajte ho spinkať na bok
- majte pripravených veľa vecí na prezlečenie
- keď spí dieťa, spite s ním tak často, ako to ide
Majte s ním trpezlivosť, nerobí to naschvál, naozaj ho to bolí.
Marianna says
Presne tak. Súhlasím viac menej so všetkým. Doktori ma najprv utešovali, že to prejde po 3 mesiacoch, potom pridali, že po pol roku, potom po roku a takto postupne pridávali. Naozaj prvé zlepšenie bolo vidieť po pol roku, také 90 % zlepšenie po roku. Reálne si myslím, že deťom so silným refluxom pomôže až to, keď strávia väčšinu času už vo zvislej polohe, teda, keď začnú chodiť alebo aspoň sedieť. U nás sa to rapídne zlepšilo so začatím chodenia. Čiže približne v roku aj niečo.
Doplním len to, že my sme antirefluxné mlieko zrušili veľmi rýchlo, keďže syn síce prestal zvracať, ale zato dostal hroznú zápchu. Takže ďalšie veľké trápenie na druhej strane. Ale nám objednávali nejaké úplne špeciálne mlieko (odmalička bol syn dojčený a prikrmovaný umelým mliekom zároveň), ktoré vo veľkej nemocničnej lekárni objednávali len nám, a myslím, že tiež pomohlo.
A my sme niekoľko mesiacov fungovali tak, že po dojčení a dokŕmení musel byť syn v takmer zvislej polohe aj hodinu u hocikoho na rukách, aby vyvracal čo najmenej. Aj spiaci v perinke. Aj v noci, keď sa mi veľakrát stalo, že som s ním na rukách opretá o čelo postele zaspala tiež.
Našťastie syn priberal ukážkovo, tak takisto ostávalo len vydržať.