Kvapky do očí už používal snáď každý. Nie každý si ich však vie aplikovať správne. Na to, aby ste z nich získali čo najlepší efekt, musíte dodržať istý postup. Viete, čo je pri aplikácii kvapiek najdôležitejšie?
Nie je jedno, kam presne si kvapky do očí kvapnete
Kvapky do očí sa podávajú do spojivkového vaku, nie inde. Je to priestor, ktorý sa poodhalí, keď mierne odchýlite spodné viečko. Kvapkanie na oko, do kútika oka, či inam, nám očakávaný efekt nezaručí.
Dôvod je jednoduchý. Výrobca vyrába kvapky tak, aby dávka obsiahnutá presne v jednej kvapke z daného priloženého kvapkadla alebo priamo z kvapkacej fľaštičky poskytla presne toľko liečiva, koľko potrebujeme na liečbu očného ochorenia. Ak by ste si kvapku kvapli iným spôsobom, napríklad do kútika oka, dávka bude menšia. Nebude dostatočná na to, aby zabrala tak, ako má.
Určite však poznáte z okolia niekoho, kto má s podaním kvapiek ťažkosti. Oko je veľmi citlivý orgán. Nemôžeme sa čudovať, že je nepríjemné pozerať sa do kvapkadla, z ktorého o chvíľu spadne na oko kvapka.
Tip: Pri kvapkaní sa pozerajte hore, aby ste kvapkadlo nevideli a tak kvapnite. Znížite tak šancu, aby ste reflexne žmurkli ešte pred kvapnutím.
Záleží aj na spôsobe uchovávania kvapiek a dobe použiteľnosti
Prvým krokom pred užitím každého lieku má byť prečítanie si pribaleného letáku, odborne Pribalenej písomnej informácie pre používateľa lieku. Dočítate sa tam viacero užitočných informácií, tak to nevynechávajte. Vždy si tam overte spôsob uchovávania kvapiek, najmä či majú byť v chladničke alebo nie.
Ak uchovávate kvapky do očí v chladničke, pred podaním ich treba zahriať v rukách. Vyhnete sa nepríjemného kvapnutiu studených kvapiek do oka. Po aplikovaní vráťte kvapky čo najskôr späť.
Nemenej dôležitou informáciou je doba, počas ktorej sa môžu kvapky používať od ich prvého otvorenia. Väčšinu z nich je možné používať iba jeden mesiac. Nezabudnite si preto zapísať dátum prvého otvorenia na krabičku. Ľahko sa to zabúda. Mimochodom, lieky by nemali byť na svetle, tak ich vždy do tej krabičky vráťte a uchovávajte v nej.
V akej polohe je ideálne aplikovať kvapky do oka?
Po otvorení nového balenia očných kvapiek nezabudnite prvú kvapku kvapnúť mimo oka.
Ak si podávate očné kvapky, mali by ste sedieť a dostatočne zakloniť hlavu. Alternatívou je ľahnúť si na rovnú podložku. Po kvapnutí do oka by ste si mali oko zavrieť a nechať ho tak aspoň po dobu 2 minút. Takto dosiahnete správny účinok. Obmedzíte rýchle vyplavenie liečiva von z oka a liek bude mať dostatočný čas zaúčinkovať.
Hygiena je pri aplikácii do oka veľmi dôležitá
Oči sú náchylné na infekcie, preto vyrobené očné lieky sú vždy sterilné. Vždy dbajte na to, aby ste špičku kvapkadla alebo fľaštičky, neznečistili rukami alebo dotknutím sa okraja oka.
Balenie očných kvapiek má používať len jedna osoba. Neodporúča sa požičiavať si ich alebo ich po odznení ťažkostí posunúť ďalšej osobe.
Vždy si ich aplikujte len s čistými rukami. Každé podanie začnite dôkladným umytím rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Vyhnete sa tak zaneseniu infekcie, ktorá by liečené očné ochorenie mohla skomplikovať.
Ako sa vyhnúť niektorým nežiaducim účinkom kvapiek do oka?
Očné kvapky majú účinkovať iba v oku. Lenže, slzným kanálikom, ktorý vedie z oka do nosa, sa roztok môže dostať na nosnú sliznicu. Odtiaľ sa môže účinná látka vstrebať do krvného obehu a účinkovať aj v inej časti tela. Pritom to vôbec nemusí byť zanedbateľná dávka. Očné kvapky sú v kontakte s povrchom oka len krátko a počas tejto doby musia dosiahnuť očakávaný liečebný účinok.
Zabrániť sa tomu dá tak, že si pri aplikácii stlačíte prstom kútik oka. Tým obmedzíte odtok kvapky lieku slznými cestami do tela. Je to efektívny spôsob, ako jednak znížite riziko výskytu niektorých možných nežiaducich účinkov, ako aj zvýšite účinok očného lieku. Kvapky sa totiž z oka rýchlo nevyplavia a majú dlhší čas na pôsobenie.
Máte si aplikovať viacero očných liekov naraz? Nevadí
Viacero očných chorôb si vyžaduje aplikovať si niekoľko rôznych očných liekov v rovnakom čase. Nekvapkajte si ich však rýchlo po sebe, pretože tak zvýšite šancu ich vzájomnej reakcie a interakcií. Nezáleží na poradí v akom si ich podáte, dôležité je však počkať medzi jednotlivými liekmi aspoň 10 minút.
Dozvedeli ste sa niečo nové? Podeľte sa o to v komentári.
Pridaj komentár