• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Buďme zdraví

Aktívna cesta za zdravím: prevencia a samoliečba

  • Hlavná stránka
  • Online magazín
    • Prevencia
    • Liečba ochorenia
    • Tehotenstvo
    • Dojčenie
    • Zdravie dieťaťa
    • Zdravie dospelého
    • Recenzie
    • Moje obľúbené recepty
  • Kontakt
  • O Kristíne
  • Nav Social Menu

    • Email
    • Facebook

Alergici, pozor! Takto môžete bojovať s alergickou nádchou

31. marca 2018 by Kristina 1 Comment

Alergická nádcha vie riadne potrápiť. Viem o tom svoje. Nech už ste alergický na hocijaký kvet, strom či trávu, minimálne niekoľko mesiacov v roku to proste nie ste vy.

Alergická nádcha, alergia, senná nádcha

Aj rozkvitnutá lúka môže byť utrpením

Neustále smrkanie, kýchanie, tečenie z nosa či upchatý nos…

Navyše počas sezóny kvitnutia vašej obľúbenej rastlinky ešte aj ľahko prechladnete a ochoriete. Vaša imunita jednoducho nefunguje tak ako má a to treba riešiť.

Kde? No u alergológa…

Ako vzniká alergická nádcha?

Alergia znamená, že imunitný systém reaguje na látky, ktoré by mal úplne ignorovať. Nie sú to totiž žiadne látky, ktoré by nás ohrozovali, tak ako je to pri vírusoch či baktériách. Najčastejšími spúšťačmi sú peľ, roztoče, srsť zvierat, plesne, potraviny a iné. Pri peľovej alergii ide o sezónnu záležitosť, u tých ostatných trpíte celý rok.

Alergia sa môžu prejavovať rôzne, alergická nádcha je len jeden z možných prejavov. K ostatným patrí:

  • začervenanie a svrbenie očí – veľmi nepríjemné a ešte k tomu vyzeráte, akoby ste plakali.
  • astma – pískanie počas dýchania, pocit, že sa nemôžete poriadne nadýchnuť a dusíte sa.
  • atopická dermatitída respektíve ekzém – jednak to na koži nevyzerá dobre, ostatní nezainteresovaní spoluobčania na vás pozerajú, akoby ste mali mor a k tomu to ešte desne svrbí.
  • až po život ohrozujúce prejavy ako anafylaktický šok – tak toto už naozaj nie je sranda a ak sa to objaví, okamžite volajte záchranku.

Našťastie, popri alergickej nádche ostatné typy alergických prejavov nemusíte mať, respektíve ich nemáte všetky.

Aby toho ešte nebolo málo, život vám môže ešte skomplikovať tzv. skrížená alergia. To znamená, že ak ste alergický na určitý typ peľu, tak je veľká šanca, že budete alergický aj na určité potraviny. Bielkoviny niektorých potravín majú totiž podobnú štruktúru ako bielkoviny peľu a môžu vyvolať podobnú reakciu.

Alergická nádcha je výsledkom podráždenia imunitného systému alergénom, čo spôsobí vylúčenie histamínu v sliznici nosa. Ten zvýši prekrvenie nosnej sliznice, jej opuch a spustí nádchu, ktorej cieľom je vyplaviť “nepriateľa” z nosa.

Alergická nádcha – liečba liekmi

Z vyššie uvedeného popisu je zrejmé, že alergia vôbec nie je ľahké ochorenie a ak sa poriadne nelieči, vie sa nepríjemne skomplikovať. Senná nádcha môže ľahko prejsť do astmy.

Alergická nádcha sa lieči u alergológa. Ten v prvom rade musí zistiť, na čo presne ste alergický.  Na liečbu máte tieto možnosti:

  1. Zmierňovanie reakcie imunitného systému postupným zvykaním si na alergén.
  2. Utlmením imunitného systému pomocou kortikoidov.
  3. Blokovanie uvoľňovania histamínu pomocou antihistaminík.
  4. Zmiernenie opuchu sliznice nosa, kvapkami alebo tabletkami.
  5. Výplachy nosných dutín slanými roztokmi.

Postupné zvykanie si na alergén

V podstate jediná forma liečby, ktorá môže vaše ochorenie reálne zmierniť. Alergológ na základe alergologických testov vie pripraviť injekcie alebo kvapky pod jazyk, ktoré obsahujú nízke koncentrácie látok, na ktoré ste alergický. Terapia prebieha mimo hlavnú sezónu kvitnutia a jej cieľom je naučiť váš imunitný systém ignorovať tieto látky. Vďaka tomu by mali byť vaše problémy v sezóne menšie a vaša alergická nádcha sa nezhoršuje.

Nakoľko sa používajú nízke koncentrácie alergénov, komplikácie sa nezvyknú vyskytovať. Treba sa to ale myslieť ešte kým nemáte problémy a svedomito k liečbe pristupovať.

Kortikoidy

Alergická nádcha pre telo znamená dlhodobý zápal sliznice nosa, prípadne očí a dolných dýchacích ciest. Tento zápal jednak spúšťa vlastné prejavy ochorenia ako je nádcha, svrbenie, začervenanie a navyše organizmus vyčerpáva. Kortikoidy dokážu tento zápal potlačiť a vám uľaviť od ťažkostí.

Nemusíte sa ich báť, pri alergickej nádche sa  podávajú lokálne vo forme sprejov alebo kvapiek, do krvi sa vám takmer nedostanú. Nežiaduce účinky môžu vzniknúť iba v mieste podania a k najčastejším patrí občasné krvácania z nosa (trocha krvi keď sa vysmrkáte). Ich nežiaduce účinky sú pri dlhodobom podávaní počas alergie oveľa nižšie, ako keby ste používali klasické kvapky do nosa.

Na konci sezóny si dajte pozor, aby ste ich nevysadili zo dňa na deň. Dôležité je ich postupné vysadzovanie, o ktorom sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Antihistaminiká

Počas alergie sa uvolňuje v sliznici nosa histamín, ktorý spôsobí vlastné prejavy nádchy. Na zabránenie jeho uvoľňovania sa používajú lieky antihistaminiká. Príčinu ochorenia síce neliečia, ale prejavy vedia pekne potlačiť. Vhodné je začať s ich užívaním pár týždňov pred začiatkom sezóny.

Aj keď dnes používané antihistaminiká majú značne znížené utlmujúce nežiaduce účinky, predsa len u niektorých ľudí môžu ospalosť vyvolať. Pokiaľ začínate s ich užívaním alebo vám lekár zmenil liečbu, rátajte aj s touto možnosťou. Neužívajte ich prvý krát  pred činnosťami, ktoré si vyžadujú vašu plnú pozornosť ako je šoférovanie. Ideálne je ich prvé užitie naplánovať na voľný deň či počas víkendu.

Klasické kvapky do nosa resp. tabletky na odpuchnutie sliznice

Bežné kvapky do nosa slúžia iba na odpuchnutie sliznice pri stavoch, keď sa vám kvôli nádche zle dýcha, nádchu inak neliečia. Štandardne sa tieto liečivá podávajú vo forme kvapiek, druhou možnosťou sú tabletky.

Problémom počas ich užívania môže byť vznik závislosti, pri ktorej sliznica bez nich už sama úplne neodpuchne a to núti chorého aplikovať si ich znova a znova. Aby sa táto závislosť nerozvinula, majú sa používať maximálne 7 dní.

Výplachy nosa slanou vodou

Výplachy nosa slúžia na vyčistenie dýchacích ciest od alergénov, laicky povedané ich umyjú. Vďaka nim alergény dráždia sliznicu kratšie. Používajú sa na to buď roztoky obyčajnej soli alebo morskej. Hlavný účinok je veľmi podobný, pri tej morskej soli je akurát vyšší obsah minerálnych látok, čo má o čosi lepšie účinky na sliznicu nosa.

Pri výbere vhodného produktu si treba zvážiť aký typ aplikátora preferujete a či chcete izotonický alebo hypertonický roztok. Pri aplikátoroch máte na výber z mechanickej pumpičky alebo z nádobky pod tlakom. Mechanická pumpičky aplikuje roztok trošku príjemnejšie, ale dutiny vypláchne o čosi slabšie ako tá pod tlakom.

Pri popise typov roztokov vás nebudem zaťažovať spôsobmi účinku, koncentrácie a pod. Pri rozhodovaní medzi izo a hypertonickými roztokmi potrebujete vedieť len toľko, že hypertonický roztok okrem jednoduchého vyčistenia nosa prispieva aj k odpuchnutiu sliznice, ale nemal by sa používať dlhodobo. Takže pokiaľ potrebujete vyriešiť akútne zhoršený stav, siahnite po hypertonickom roztoku, ak ho budete používať dlhodobo na hygienu nosa tak po izotonickom.

Prírodná liečba sennej nádchy a režimové opatrenia

Informácie o peľovej sezóne

Ak sa u vás rozvinula alergia, tak alergénu by ste sa mali už celý život vyhýbať, alebo aspoň obmedzovať kontakt.

Každý alergik by mal sledovať stav peľovej sezóny. Na Slovensku funguje 6 monitorovacích staníc koncentrácie peľu v ovzduší: v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a Žiline.

Aktuálnu peľovú situáciu nájdete buď podrobnú na internetových stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva alebo komplexnú na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý navyše poskytuje podrobné informácie z Bratislavy.

Podľa týchto informácií je potrebné upraviť svoje návyky a spôsob života, takzvané režimové opatrenia. Väčšina ľudí začne mať problémy pri koncentrácii 30 až 49 peľových zŕn na meter kubický. 

Senná nádcha a režimové opatrenia:

  1. V hlavnej sezóne obmedzujte pohyb vonku, najmä ráno a vo veterné dni. Prechádzka rozkvitnutou lúkou je pre vás tabu. Riadte sa podľa aktuálnej koncentrácie peľov vo vašom okolí.
  2. Po príchode domov si umyte tvár vodou prípadne si dajte rovno sprchu s umytím vlasov. Takto sa zbavíte všetkého peľu, čo máte na sebe.
  3. Ak máte dlhšie vlasy, noste ich vonku zviazané do copu.
  4. Pokiaľ vás trápi aj svrbenie očí, situáciu vedia zlepšiť slnečné okuliare čo najtesnejšie priliehajúce k tvári.
  5. Doma sa vždy prezliekajte, pele sa držia na oblečení podobne ako prach.
  6. Vetrajte v sezóne najmä po zotmení.
  7. Intenzívnejšie upratujte, zmývajte prach z nábytku aj podláh, často meňte obliečky na perinách.
  8. Používajte vysávač s HEPA filtrom.
  9. Majte doma čo najmenej “lapačov prachu” a domáci textil v sezóne častejšie perte.
  10. Oblečenie sušte vnútri.

Možnosti liečby bez liekov

  • Niektorým ľuďom pomáha denne užívať med lokálnej produkcie. Obsahuje nízke koncentrácie peľu rastlín rastúcich vo vašom okolí a malo by to postupne privykať imunitný systém na tieto látky. Odporúča sa začať s užívaním mesiac pred predpokladanou sezónou a počas nej.
  • Natieranie nozdier vazelínou či iným balzamom. Cieľom tejto zaujímavej metódy je zachytiť čo najviac peľových zŕn ešte pred vstupom do nosa.
  • Pri upchatom nose pomáha aromaterapia, dýchanie éterickych olejov z eukalypta, mäty či borovice. Navyše aj krásne voňajú.
  • Niektorým alergikom pomáha aj vynechanie mlieka a mliečnych výrobkov počas sezóny. Mlieko môže zahustiť hlieny a nádcha sa stáva pre chorého ešte nepríjemnejšia.
  • Konzumácia chrenu krásne uvoľňuje dýchacie cesty.
  • Pitie čajov so schopnosťou rozpúšťať hlieny: mäta, materina dúška, tymián.
  • Ak sa u vás objaví kašeľ, môžete ho potláčať aj prírodnými metódami.

Alergická nádcha je nepríjemné ochorenie, ktoré vám vie v tie najkrajšie časti roka podstatne znepríjemniť život. Ak máte ďalšie tipy ako si pomôcť, podeľte sa o ne v komentároch.

Related Posts

  • Esenciálne oleje silice5 základných faktov o esenciálnych olejoch
  • Dostatočný príjem vitamínu C je kľúčový pre správne fungovnaie imunity. Zvýšenie dávky však nemá výrazný efekt.Ako účinkuje vitamín C pri virózach?
  • Nie všetky prírodné produkty vedia pomôcť, niektoré sú aj hazardom s naším zdravím.5 nepopulárnych právd o prírodných produktoch
  • Čo na účinnosť liečivých rastlín hovorí klasická medicína?

Filed Under: Liečba ochorenia

Predchádzajúci príspevok: « Batátový krém
Nasledujúci príspevok: Aromaterapia: ako môže vôňa liečiť? (poznatky z prednášky praktickej lekárky) »

Reader Interactions

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Primary Sidebar

Kategórie

  • Dojčenie (8)
  • Liečba ochorenia (17)
  • Moje obľúbené recepty (18)
  • Plodnosť (1)
  • Prevencia (38)
  • Prírodná liečba (2)
  • Recenzie (7)
  • Tehotenstvo (5)
  • Zdravie dieťaťa (30)
  • Zdravie dospelého (32)
  • Zo života (8)

Vitajte!

Zdravie patrí medzi najdôležitejšie veci v našom živote. Niektoré ochorenia sa zlepšiť nedajú, mnohým sa však pomôcť dá.

Na tejto stránke nájdete užitočné informácie, ktoré vám môžu pomôcť zachovať alebo prinavrátiť zdravie. Venujeme sa otázkam prevencie, voľnopredajných liekov, výživových doplnkov, prírodných metód a vhodnej úpravy životného štýlu. Snahou je priblížiť vám reálny pohľad na pozitívne aj negatívne stránky vybratých možností.

Na stránke sa môžu nachádzať reklamné odkazy, tento web nie je predajcom žiadneho z uvedených produktov. Na základe prekliku do e-shopu partnerov nám môže byť vyplatená malá provízia, ktorá je ďalej použitá na prevádzkovanie tohto webu a nákup produktov na ďalšie recenzie.

Informácie na tejto stránke nenahrádzajú konzultácie s lekárom alebo lekárnikov pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach. Informácie tu uvedené majú len informatívny charakter, pri dôležitých tvrdeniach sú k dispozícii odkazy na zdroj informácie.

Najnovšie články

  • Hluk náš každodenný: ako vplýva na zdravie?
  • Opar na perách: ako si pomôcť?
  • 6 zásad, aby pokožka rúk pri upratovaní netrpela
  • Nezabúdajme na rozvoj osobnosti
  • 6 zdravotných dôvodov, prečo obmedziť mäso
  • Naša Facebook stránka
  • Náš Instagram

Copyright © 2023 · Shirley theme by Lovely Confetti DMCA.com Protection Status

Copyright © 2023 · Shirley Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}