Keď sme si s mužom zakladali našu záhradu pri dome, prvé čo sme vysadili (po kríkoch a stromoch) boli bylinky. My ich totiž doma používame denne. Okrem prípravy čajov sú u nás bežnou súčasťou jedál, ako aj šalátov. Nielenže jedlo získa úplne iné chute bez použitia umelých látok, ale našej strave dodajú aj množstvo výživných zložiek a sú významným zdrojom antioxidantov. Bylinky v kuchyni by mali byť v každej domácnosti úplnou samozrejmosťou.
Prečo sú bylinky prospešné pre zdravie?
V prvom rade si povedzme, čo sa pod pojmom “bylinka” chápe.
Bylinka je akákoľvek rastlina, ktorej listy, semená alebo kvety sa používajú pre ich chuť, vôňu alebo liečebné účinky.
Bylinky v kuchyni vám nielenže vykúzlia gastronomický zážitok z každého vami pripraveného jedla, ale vďaka nim zvládnete nejeden zdravotný problém.
Málokto na nich pozerá ako na hodnotný zdroj vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. A to je veľká škoda, pretože všetkými týmito látkami vám vedia pomôcť k zdraviu.
Viaceré bylinky vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáhajú účinne bojovať s voľnými kyslíkovými radikálmi v tele. Niekoľko klinických štúdií potvrdilo, že obsah antioxidantov v bylinkách je častokrát vyšší ako sa nachádza v bežnom ovocí. Z byliniek typických pre naše zemepisné šírky sa to týka oregana, šalvie, mäty či tymiánu.
Z liečebného hľadiska môžeme správnym výberom vhodnej bylinky zvládnuť:
- Problémy s trávením
- Nespavosť
- Kašeľ
- Prechladnutie a chrípku
- Kožné problémy
- Napäté stavy po ťažkom dni
- Ľahšie zápaly močových ciest
- Zápal a mnohé ďalšie.
U nás sú prvou voľbou pri viacerých zdravotných ťažkostiach a až keď nestačia, siahame po produktoch z lekárne.
Čerstvé, mrazené alebo sušené bylinky?
U nás doma používame bylinky čerstvé alebo sušené. Mrazím iba kôpor.
Medzi sušenou a čerstvou verziou sú z hľadiska chuti aj liečebných účinkov medzi nimi jemné rozdiely.
Čerstvé bylinky majú výraznejšiu chuť, takže ak máte možnosť si vybrať medzi čerstvou a sušenou verziou, voľba je jasná. Pri mrazení si bylinky zachovajú svoju chuť aj vôňu a pre niektoré typy je to jediná možnosť ich uchovania na zimné mesiace.
Pre liečebné účinky sú taktiež lepšou voľbou čerstvé bylinky, lenže máloktoré môžete zbierať v čerstvom stave zrovna v čase prepuknutia zdravotných ťažkostí. V sezóne zberu byliniek si preto svoje obľúbené rastliny nasušte alebo zamrazte.
Sušené bylinky postupom času strácajú na sile, liečivé látky sa z nich pomaly strácajú. Všeobecne platí, že skladovať by sme ich mali maximálne jeden rok. Potom aj tak rastú znova a my si opäť môžeme spraviť čerstvé zásoby.
Najvzácnejšie bylinky v kuchyni
Petržlen
Petržlenová vňať má v našej kuchyni prvenstvo. Obsahuje výnimočné množstvo vitamínu C, oveľa vyššie ako ho majú v sebe citrusy. Z nutričného hľadiska je petržlenová vňať ešte dobrým zdrojom vitamínov A, K, minerálov železa, medi, draslíka, horčíka, folátov a vlákniny.
Čerstvú nasekanú vňať môžete pridať do mnohých jedál, šalátov aj pesta.
V jednotlivých odrodách petržlenu je rozdiel v chuti a aróme ich vňatí. Veľmi príjemnú chuť má podľa mňa taliansky petržlen, ktorý mi svojou chuťou aj konzistenciou vyhovuje oveľa viac ako kučeravý. Nie je úplne bežným sortimentom obchodov, tak si ho sami pestujeme.
Žihľava
Možno to je pre vás novinka, ale žihľava bola bežnou súčasťou stravy našich predkov. Je ľahko dostupná a pritom výživná. Vyniká obsahom železa, vápnika ako aj horčíka. Z vitamínov v nej nájdete provitamíny A, vitamín K, B1, B6 a dokonca je bohatá aj na vitamín C. Keď sa pozriete na jej sýtu zelenú farbu, určite nebudete pochybovať o vysokom obsahu zeleného farbiva chlorofylu v listoch.
Zbierať ju treba v neznečistených oblastiach. Nakoľko pŕhli, zbiera sa v gumených rukaviciach. Po usušení alebo obarení vriacou vodou pŕhliť prestáva.
Konzumovať ju môžete podobne ako špenát. Dosiahnete ňou obmenu v polievkach, prívarku ako aj v omelete. Čoraz častejšie sa pridáva do smoothies.
Samozrejme, netreba zabúdať na jej použitie vo forme liečivého čaju. Je snáď prvou bylinkou, používanou pri zápaloch močových ciest ako aj súčasť detoxikačných či metabolických čajovín. Taktiež našla široké uplatnenie v produktoch vlasovej kozmetiky.
Zaradením žihľavy medzi vaše bylinky v kuchyni nielenže obmeníte svoj jedálniček, ale získate aj zdroj viacerých ťažšie dostupných živín.
Oregano
Stredomorská kuchyňa sa považuje za jednu z najzdravších na svete. Oregano jednoznačne patrí medzi jej favoritov.
Ako hovoria výsledky klinickej štúdie doktorky Shiow Y. Wang a jej tímu, antioxidačná aktivita byliniek je často vyššia ako u bežného ovocia a zeleniny. Zo všetkých byliniek malo najlepšie hodnotenie práve oregano. Jedna lyžica čerstvého oregana má rovnakú antioxidačnú aktivitu ako jedno stredne veľké jablko. Určite by nemalo chýbať vo vašom jedálničku pokiaľ chcete bojovať proti civilizačným chorobám.
Šalvia
Na šalviu som dlho pozerala len ako na bylinku na čaj. Až keď sa mi začala v záhrade doslova nekontrolovateľne šíriť a nemala som už s ňou čo robiť, začala som objavovať jej použitie do jedál. Musím uznať, že pečené kura na šalvii chutí neuveriteľne dobre.
Čo konzumáciou šalvie získate pre zdravie? Šalvia je v prvom rade známa pre svoje antibakteriálne pôsobenie pri zápaloch v ústnej dutine (zuby, afty, angíny či zápaly hrdla). Podobne pôsobí aj pri zápaloch žalúdka či čriev.
Ak máte problémy z nadmerným potením, určite ju vyskúšajte. Síce sa presne nevie, akým mechanizmom účinkuje, ale potenie dokáže značne obmedziť, či už po vypití alebo po kúpeli.
Opatrne s ňou treba zaobchádzať počas dojčenia. Šalvia dokáže obmedziť až zastaviť produkciu mlieka. Ak však chcete laktáciu už zastaviť, je na to vhodným prírodným prostriedkom.
Mäta
Každý z vás určite pozná mätový čaj. My ho používame aj v lete v jeho chladenej forme alebo vo forme limonády.
Vedeli ste však, že mentolová chuť vraj odvráti nutkanie na mlsanie sladkého? Prenikavá vôňa tejto bylinky dokáže vraj prebiť tento zlozvyk. Môžete ju použiť buď vo forme čaju, žuvania mätového listu alebo využiť mätový esenciálny olej na ovoňanie. Chystám sa to čoskoro vyskúšať, táto karanténa akosi u mňa čoraz viac podporuje vyjedanie nezmyslov.
Okrem čaju a limonády ju pridávame aj do niektorých polievok, recepty sú zväčša z arabskej kuchyne. Pár nasekaných listov vám vie pekne ochutiť aj hocijaký zeleninový šalát.
Ak ste ju už mali v záhrade, viete, že sa chová ako burina. My sme si ju síce dali do kvetináča, aby sa neprerástla všade, ale akosi som pozabudla na spôsob jej rozmnožovania výsevom. Ak zakvitne a necháte ju dozrieť na plody, o chvíľu máte v celom okolí svojho kvetináča malé mätové rastlinky. Pozor na to, platí to aj pri medovke či šalvii.
Medovka lekárska
Čaj alebo limonáda z medovky je u nás pravidelne na stole. Na tento účel sa na zimu môže buď usušiť alebo sa z nej dá pripraviť sirup.
Medovka spolu s levanduľou patria medzi moje najobľúbenejšie upokojujúce bylinky. Na mňa pôsobia dobre, najmä večer pred spaním. Jej účinky na upokojenie a lepší spánok som skúšala aj na svojich deťoch, ale tu sa musím priznať, že to bolo bez výrazného efektu. Škoda.
Tak ako aj mäta, medovka je super ingrediencia do šalátov alebo pesta. Vyznačuje sa dokonca aj priaznivými účinkami na trávenie a podporuje chuť do jedla.
Levanduľa lekárska
Viacero ľudí z môjho okolia má túto bylinku v záhrade, ale málokto ju používa aj v kuchyni. Okrem prípravy vynikajúceho sirupu, sa jej kvety dajú nasušiť aj na čaj. Nehovoriac o výborných limonádach, ktoré z toho môžu vzniknúť. Už sa teším na leto.
Levanduľa je úplná kráľovná v upokojujúcich účinkoch. Má dosť prenikavú chuť, tak ak si z nej chcete pripraviť čaj, voľte menšie množstvo čajoviny ako pri iných bylinkách.
Pri varení je jej chuť podobná chuti rozmarínu. Ak idete grilovať a rozmarínu nemáte dosť, môžete ho nahradiť práve stonkami levandule.
Bazalka
Posledná bylinka, bez ktorej si neviem predstaviť svoju kuchyňu je bazalka. Paradajky ochutí ako žiadna iná. Taktiež si bez nej neviem predstaviť cuketovú polievku a pizzu.
Z liečivých účinkov je bazalka známa najmä priaznivým účinkom na trávenie, na zmiernenie zápalov tráviaceho traktu a meteorizmu. Podobne ako šalvia, aj bazalka sa môže využívať pri zápaloch v ústnej dutine.
Bylinky ako ochucovadlo
Tento zoznam jednoznačne nie je kompletný. Zaradila som do neho iba tie bylinky, ktoré používam naozaj pravidelne a reálne si ich aj sami pestujeme/zbierame.
Pokiaľ ich vo svojej kuchyni ešte pravidelne nevyužívate, skúste to. Pre mňa je veľkým benefitom ich používania aj to, že vďaka ich výraznej chuti, nepoužívam do jedál umelé prísady a menej solím. Aj keď aktuálne netrpím žiadnym srdcovo-cievnym ochorením, štatisticky to vyzerá, že je to skôr otázka času. Obmedzovanie soli je pri nich jedným z prvých režimových opatrení, ktoré srdcu a cievam pomáha. V tejto oblasti sa ako najefektívnejšie ukazuje práve vymeniť soľ za bylinky.
Ak máte ďalšie tipy, ako sa dajú ešte využiť bylinky v kuchyni pri varení, pridajte ich do komentára. Rada sa priučím niečo nové.
Pridaj komentár