Malé deti sa radi a veľa hýbu. Na to, aby sme ich detské kosti a kĺby udržali zdravé až do vysokého veku, musíme začať so starostlivosťou čo najskôr. Zdravie kĺbov, a vlastne celého pohybového systému, má založené základy už v detstve. Na ktoré návyky a opatrenia sa zamerať? Detské kosti a kĺby: na aké ťažkosti…
Prevencia
Ako dostať nos do formy a vyhnúť sa nádche?
Nádcha, prechladnutie, je vlastne vírusová infekcia sliznice nosa a nosovej dutiny. Vznikne tak, že vírusy vyhrajú nad našou obranyschopnosťou, preniknú do vnútra buniek sliznice a začnú sa veselo množiť. Sú však spôsoby, ktorými zvýšime naše šance sa nádche vyhnúť. Prečo pri nádche naša odolnosť zlyhá? Predpokladá sa, že až 90 % všetkých infekcií horných dýchacích…
Kto by sa naozaj mal dať zaočkovať proti chrípke?
Opäť prichádza obdobie chrípky a chrípke podobných ochorení. Tak ako minulý rok, aj v tomto roku tu budeme mať jej kombináciu s COVID-19. Práve je vhodný čas, dať sa proti chrípke zaočkovať a tak si zvýšiť svoju odolnosť. Či sa dáte zaočkovať alebo nie, je vaše osobné rozhodnutie, sú však skupiny osôb, ktoré by nad…
Sú invazívne druhy komárov v Európe zdravotným rizikom?
Zmena klímy neprináša len dlhšie a teplejšie letá, ale najmä viacero zdravotných rizík. Častejšie zažívame vlny horúčav, záplavy, silnejšie búrky, vetry, ale aj rozšírenie invazívnych druhov komárov schopných prenášať nebezpečné ochorenia aj v Európe. Ochorenia, o ktorých teraz skôr len vzdialene počujeme, môžu byť realitou aj tu. Ktoré druhy komárov teraz ostražitejšie sledujeme? Niektoré druhy…
Spálenie očí slnkom: UV žiarenie škodí aj očiam
Nežiaduce účinky UV žiarenia na našu pokožku sú známejšie ako jeho negatívny vplyv na zdravie očí. Aj keď sa to možno zdá zvláštne, môže nám hroziť aj spálenie očí slnkom. Odborne to voláme fotokeratitída. Lenže, to nie je všetko. Dlhodobé vystavovanie očí UV žiareniu významne zvyšuje riziko rôznych očných ochorení. Akým spôsobom poškodzuje UV žiarenie…
Dovolenková lekárnička: tipy, ktoré vás môžu zachrániť
Počas balenie sa na dovolenku väčšina žien, niekedy aj mužov, venuje čas a pozornosť príprave vhodne zásobenej dovolenkovej lekárničky. Nie je to lacná záležitosť, preto nájsť balans medzi tým, čo je naozaj dobré si so sebou vziať a čo môžeme v prípade potreby hľadať až v danej destinácii, je niekedy umenie. Čo odporúčam si naozaj…
Nerozvážnosť trvale poškodzuje sluch. Aké sú najväčšie riziká?
Viac ako miliarde ľudí na svete vo veku 12 až 35 rokov hrozí podľa WHO poškodenie sluchu hlukom. Najväčším rizikom je najmä hlasné počúvanie hudby. Ak nechcete patriť medzi nich, dávajte si pozor na mieru hluku a dodržiavajte nasledujúce pravidlá. Čo je to strata sluchu spôsobená hlukom? Predstaviť si to môžete ľahko. Je to akoby…
Zamerajte sa na hluk! Môže vám to zlepšiť zdravie
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko hluku je okolo vás v priebehu dňa a ako to na vás vplýva? Ja som naň pomerne dosť citlivá, i keď v porovnaní s mojím mužom to nie je nič. Dnes som sledovala jednu zaujímavú časť TED talks, ktorú viedol Mathias Basner a bola venovaná téme: Prečo je…
Kyselina hyalurónová: čo to je a ako si ju doplniť?
Kyselina hyalurónová je zložité slovo, ktoré ste už určite počuli. Je totiž pomerne často spomínaná v reklamách sľubujúcich len tie najlepšie účinky, hlavne čo sa týka opätovného získania mladistvého vzhľadu. Jej účinky na zdravie sú však oveľa rozsiahlejšie. Kde všade nám môže pomôcť a ako? Čo je kyselina hyalurónová? Chemicky patrí medzi látky cukornatej povahy….
Nezabúdajme na rozvoj osobnosti
Jednou z najdôležitejších činností v živote je čítanie. Vďaka nemu sa raz za čas dostanem ku knihám, ktoré zmenia moje vnímanie sveta. Takou sa v poslednej dobe stala aj kniha od Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Už dávno som ju videla v knižnici mojich rodičov, ale, úprimne, myslela som si, že ide…