Štatistiky sú desivé. Ročne na rakovinu hrubého čreva ochorie v Európe 400-tisíc ľudí, z ktorých polovica zomrie. Pritom jednoduchým testom dostupným cez vášho všeobecného lekára sa toto ochorenie dá včas zistiť a v skorých štádiách úplne vyliečiť. Ako a kde môžete skríning rakoviny hrubého čreva absolvovať?
Aký je výskyt rakoviny hrubého čreva na Slovensku?
Ročne je na Slovensku rakovina hrubého čreva diagnostikovaná až 3600 ľuďom. Ak by sme brali do úvahy iba mužov, máme najvyšší výskyt tohto ochorenia na 100000 obyvateľov na celom svete. Ak berieme do úvahy obidve pohlavia, dosahujeme druhú priečku po Južnej Kórey. Určite súhlasíte, že toto nie je štatistika, kde by sme chceli mať popredné miesta.
Ešte desivejšie je, že výskyt tohto ochorenia je čoraz vyšší. V roku 1989 bolo u nás “len” 2000 prípadov. Čiže za 30 rokov narástol počet takto chorých až o 80%.
Výskyt stúpa s vekom a za rizikové skupiny sa považujú ľudia nad 45 rokov, s rakovinou hrubého čreva v blízkej rodine, alebo ak trpia zápalovým ochorením čriev.
Naozaj vás nechcem strašiť ani šíriť negatívne informácie. Lenže tých prípadov je toľko, že sa môže ľahko stať, že to postretne niekoho z vášho okolia.
Polovica pacientov zomiera a pritom nemusí
Stačí robiť to, čo vyspelé krajiny v zahraničí. Testovať lacným a ľahko vykonateľným testom na skryté krvácanie v stolici. Test stojí okolo 3 až 4 EUR a je dokonca hradený z verejného zdravotného poistenia od veku 50 rokov v rámci preventívnej prehliadky každé dva roky.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a poisťovňa Dôvera ho dokonca preplácajú už od veku 40 rokov ako súčasť preventívnych prehliadok.
Dokáže odhaliť dokonca už predrakovinové štádiá ako aj štádiá ešte pred prejavením sa príznakov. Pozitívny test neznamená, že zomriete, ale že máte ísť na ďalšie vyšetrenie, kolonoskopiu. Vďaka tomu sa buď odstránia podozrivé polypy ešte pred prepuknutím ochorenia alebo vás začnú čo najskôr liečiť. Čím skôr začnete, tým máte väčšiu šancu nad tým vyhrať.
Ako prebieha test na skryté krvácanie v stolici?
Postup je nasledovný:
- Navštívte svojho všeobecného lekára a požiadajte ho o test.
- Lekár vám test aj s poučením poskytne bezplatne.
- Test trvá len pár minút a urobíte si ho v súkromí svojho domova.
- Do špeciálnej nádobky odoberiete pomocou priloženej tyčinky malú vzorku stolice.
- Odobratý test odnesiete svojmu všeobecnému lekárovi.
- Lekár vám výsledok testu oznámi okamžite.
- Ak sa testom potvrdí výskyt krvi v stolici, lekár vás pošle na ďalšie odborné vyšetrenie.
Chcem vás však upozorniť na fakt, že ak spadáte do rizikovej kategórie, ktorej sa test prepláca, tak si ho vyslovene pýtajte. Máte naň nárok, je jednoduchý a môže vám zachrániť život.
Nie každý lekár to automaticky svojim pacientom vykonáva. Trvajte na tom u seba a tlačte aj svojich blízkych, aby na ten test šli.
Skríning rakoviny hrubého čreva v lekárni
Ak sa predsa len z nejakých dôvodov bojíte ísť k vášmu lekárovi, môžete si ten test zakúpiť aj v lekárni a otestovať sa doma.
Ako samoplatca si môžete vybrať buď test na skryté krvácanie v stolici za niečo cez 3 EUR alebo ešte presnejší test založený na prítomnosti špecifického enzýmu za približne 24 EUR. Ten druhý má výhodu, že vie odhaliť aj prípady, kedy z čreva nekrváca do stolice, ale je to opuzdrené a krváca to mimo. Najpresnejšie výsledky vám však dá kolonoskopia.
Linky na testy nie sú spoluprácou, ale informáciou, čo máte hľadať. Ideálne je ísť za svojim všeobecným lekárom na preventívnu prehliadku. Až keď to zlyhá, zabudne sa na to, zdráhate sa alebo ste na prevencii boli nedávno bez testu, kúpte si ho v hociktorej lekárni. U nás sa robí u lekára každé dva roky, avšak napríklad v USA každý rok.
Dôležité je, aby ste sa pravidelne testovali a v prípade pozitívneho výsledku hľadali okamžite odbornú pomoc. Aj prípade tej obávanej choroby vedzte, že liečba existuje a môže vás zachrániť. Ak ste v rizikovej skupine, urobte si ten test čo najskôr.
Pridaj komentár