Bezpečnosť toho, čo jeme, natierame na seba, či si obliekame začína byť dôležitou oblasťou našich životov. Čoraz častejšie sa dostávajú na verejnosť správy poukazujúce na škodlivosť produktov našej denno-dennej potreby. Preto sa mnohí pýtajú, či je bezpečná kozmetika, ktorú používajú oni alebo ich deti. Ako si teda vyberať kozmetiku a správne ju používať?

Bezpečná kozmetika musí spĺňať požiadavky dané zákonom
Bezpečná kozmetika je len od dôveryhodných výrobcov
Veľkým hazardom pre naše zdravie môže byť nakupovanie kozmetiky od domácich výrobcov bez schválených výrobní a neevidovaných produktov. Dôvodov je viacero.
U domácich výrobcov:
- Výroba prebieha v domácich podmienkach bez zabezpečenia vyhovujúcej hygieny. Hrozí kontaminácia od potravín, pretože väčšinou sú vyrábané v kuchyni.
- Suroviny sú neevidované a spätne neskontrolovateľné. Spomeňme si na kauzu s vajcami z minulého obdobia. Na základe evidencie, od koho sú suroviny, sa dali spätne stiahnuť výrobky, ktoré ich obsahovali. Tak toto domáci výrobcovia už spätne neriešia.
- Suroviny nemusia byť najlepšej kvality. Pri čítaní blogov o výrobe domáceho mydla som sa dozvedela, že na ich výrobu sa bežne používajú čističe odpadu namiesto hydroxidu sodného potrebnej čistoty. Do popisu svojich výrobkov však uvádzajú bio kvalitu použitých olejov.
- Výrobca nemusí mať dostatočné vzdelanie. Kozmetológia je veda, ktorá sa bežne študuje 5 rokov na vysokej škole. Človek, ktorý vytvára receptúry výrobkov, musí problematike skutočne rozumieť. Domáci výrobcovia často vyrábajú podľa receptov z internetu.
- Výrobky nie sú testované na stabilitu ani na neprítomnosť baktérií a plesní.
- Nerešpektujú nariadenie, aby sa kozmetika napr. mydlo nepodobalo na jedlo ako je koláč, muffin, tortička. Taký výrobok môže zmiasť dieťa aj dospelého a dôjde k jeho zjedeniu. Potom stačí len vypiť kúsok vody a hrozí udusenie penou.
Bezpečná kozmetika od certifikovaného výrobcu musí na druhej strane:
- Spĺňať požiadavky zákona.
- Dodržiavať zásady Správnej výrobnej praxe.
- Svoje výrobky dať otestovať na stabilitu, testami konzervácie.
- Vypracovať dokumentáciu ku každému výrobku, ktorá sa volá Informačná zložka produktu.
- Evidovať produkty s uvedením všetkých údajov o bezpečnosti.
- Zaoberať sa bezpečnostnými otázkami každej jednej suroviny.
- Evidovať všetky informácie o každej vyrobenej šarži svojich výrobkov.
Čo všetko sa kontroluje, nájdete v dokumentoch vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Regulácia však nie je ani zďaleka tak prísna ako je to pri liekoch.
Pre naše zdravie je ale určite lepšie používať kontrolované produkty.
Kontrolovať všetky zložky kozmetiky
Každá zložka kozmetiky, či už syntetická alebo prírodná, je pre naše telo cudzou látkou. V jednej aj druhej skupine nájdete látky schopné vyvolať alergie, negatívne účinky na kožu a môžu byť podozrivé pre kancerogénne účinky. Posledná uvedená možnosť sa v posledných rokoch diskutuje ohľadom zlúčenín hliníka z deodorantov (syntetické látky) a mastenca čiže talcum (prírodná hornina).
Takže to, že vám výrobca deklaruje čisto prírodný pôvod jeho produktov neznamená, že sú automaticky bezpečné. Všetky suroviny si viete skontrolovať v medzinárodnej databáze Cosmetic ingredient review.
V podstate, látky dostupné na trhu sú pre väčšinu populácie neškodné.
Pri niektorých sa ale pripúšťa, že malému percentu ľudí to môže spôsobiť isté ťažkosti. Sústreďte sa práve na takéto “detaily” a ak ich u danej látky nájdete, hľadajte bezpečnejšiu alternatívu. Chce to trochu námahy, ale môžete odhaliť veci, o ktorých ste ani netušili a zrovna vám to pomôže.
Riziko sa zvyšuje ak nejaký produkt/ látku používate roky až desaťročia. Otázne účinky deodorantov aj talku sa týkajú ľudí používajúcich ich pravidelne niekoľko rokov, čo taktiež sťažuje rozhodovanie o ich bezpečnosti.
Konzervanty nie sú nepriatelia
Konzervanty môžu byť rôzne, niektoré sú schválené aj spoločnosťami certifikujúcimi bio produkty. Zoznam neškodnejších typov nájdete na stránkach spoločnosti ECOCERT.
Všetky sa dávajú do produktov vo veľmi malej koncentrácii a ich úlohou je zabrániť prítomnosti baktérií a húb. Určite si nikto z vás nechce nahnať nepeknú infekciu kože či očí.
Aj tie neschválené cez ECOCERT sú neporovnateľne menším rizikom pre zdravie ako nekonzervovaný výrobok. Často ich totiž skladujeme vo vlhkej, teplej kúpeľni, pcháme do nich ruky, používajú ich viacerí členovia rodiny, takže škodlivých mikroorganizmov sa tam dostane až až. Dajte tomu pár dní a bez konzervovania tam máte pekné mikrobiologické zamorenie.
Ak si kozmetiku chcete od vyrobenia skladovať viac ako pár dní v chladničke, tak platí, že len konzervovaná kozmetika je bezpečná kozmetika.
Ak sa im predsa len chcete vyhnúť úplne, tak si musíte miešať kozmetiku sami doma a ihneď po pripravení ju použiť. Aj to je cesta.
Používať čo najmenej typov kozmetiky
Logika nepustí: čím menej kozmetiky používame, tým menej látok si dávame na telo. Veľa ponúkaných produktov býva zbytočných. Reklamy občas sľubujú aj účinky, ktoré tie látky nie sú schopné spôsobiť. Preto si treba vyberať uvážlivo a veľa študovať.
Detská koža najmä novorodencov je oveľa priepustnejšia ako dospelého človeka. U detí by sa malo používať minimum kozmetiky, detská koža okrem detského mydla a krému na zapareniny zvyčajne nič iné nepotrebuje. Aj nadmerné používanie vlhčených obrúskov sa dá nahradiť sprchou. Pomôžete tým svojmu bábätku aj prírode.
Skúste sa aj vy zamyslieť, čo skutočne z vami používaného sortimentu potrebujete a naozaj vám prospieva. Ostatné treba vyhodiť.
Špeciálnu pozornosť venovať kozmetike určenej na citlivé oblasti
Koža je veľmi efektívnou bariérou chrániacou náš organizmus. Nie je však všade na tele rovnaká. Najcitlivejšie oblasti sú oblasť očí, pier, genitálií, podpazušia. Tu si dajte viac záležať na tom, čo používate.
Naozaj potrebujete parfemované či farebné toaletné papiere, hygienické vložky s výťažkom z harmančeka či vlhčený toaletný papier?
Poranená a popraskaná koža
Ešte citlivejšou a na vstrebávanie látok z kozmetiky náchylnejšou je poranená alebo popraskaná pokožka. Na rany sa majú aplikovať prípravky určené špeciálne na rany. To spĺňajú produkty charakteru lieky. Radšej siahnite po nich.
Zvláštnu pozornosť venujte aj produktom na popraskané pery či ekzémy. Kožná bariéra je poškodená, osobne v takýchto prípadoch používam čisté rastlinné oleje, maslá, včelí vosk a fungujú perfektne.
Dodržiavať dobu použiteľnosti kozmetiky
Stabilita zloženia i antimikrobiálna stabilita sú zaručené iba počas odporúčanej doby používania. V podstate testy pri vývoji produktu aj slúžia na zistenie, akú dlhú dobu je výrobok bezpečný.
Použitie kozmetiky môže byť stanovené:
- Tak ako sme zvyknutí u liekov, určením presného dátumu dokedy sa môže používať
- Určením doby po otvorení, dokedy sa môže bezpečne používať (napríklad 12 mesiacov od otvorenia). Tu je dobré značiť si na obal, kedy sme ho otvorili.
Po tejto dobe už výrobok nemusí mať potrebné vlastnosti, látky sa môžu časom zmeniť (rozložiť) a taktiež s baktériami je to už otázne.
Dodržiavať návody na použitie kozmetiky
Bezpečnosť každého produktu na trhu je posudzovaná vzhľadom na jeho odporúčané použitie. Pokiaľ ich použijeme inak, napríklad na inú časť tela, tak môžu nastať nečakané účinky.
Pri posudzovaní kozmetiky sa rozlišujú dve skupiny výrobkov:
- Nanesené na telo a ihneď opláchnuté (mydlo, šampón, …)
- Nanesené na telo a nechané tak (krémy, dekoratívna kozmetika,..)
Druhá spomenutá skupina má oveľa viac času na pôsobenie na telo a prípadne vstrebávanie. Na tú si treba dávať väčší pozor.
Zvážiť používanie prírodných surovín
To, že vaša kozmetika obsahuje niektoré otázne, v odbornej spoločnosti diskutované látky, neznamená automaticky, že to poškodí vaše zdravie. Dobré však je, sa určitým látkam v kozmetike skúsiť vyhnúť. Medzi takéto otázne látky patria aj:
- silikóny
- parabény (metyl, propyl atď.)
- sodium lauryl sulfát (SLS)
- sodium laureth sulfát (SLES)
- polyetylén glykol (PEG)
- umelé farbivá
- glykol
- minerálne oleje
- parfum (všeobecné pomenovanie, netušíte čo sa tým v zložení označuje).
Tieto látky je niekedy prospešné nahradiť inými alternatívami. Aj keď vám zdravie v konečnom dôsledku nepoškodia, vaša koža či vlasy môžu vyzerať po inej látke lepšie.
Mne napríklad šampón bez SLS nezaťažuje tak vlasy, čo je pri jemných vlasoch veľmi príjemné.
V zubných pastách je obsah SLS podozrivý pre podporovanie vzniku áft. Ak nimi trpíte, skúste nájsť pastu bez neho a možno sa zbavíte nepríjemných problémov.
Každý z nás je iný a môže zareagovať na látky inak. Čo vyhovuje jednému, nemusí vám. Takže skúšajte rôzne alternatívy a vyberte si, čo vám viac vyhovuje a robí vašu kožu krajšou.
U prírodnej kozmetiky si vyberať bio kvalitu
Toto platí nielen pre kozmetiku ale ideálne najmä pre stravu. Oveľa menej škodlivín sa vám do organizmu vstrebe kožou ako cez trávenie.
Bio kvalita znamená suroviny bez zbytkového obsahu pesticídov či hnojív. Riziko ohrozenia zdravia je síce minimálne, ale ak si chcete byť úplne istí, bio kvalita je tou lepšou voľbou pre vaše zdravie.
Záver
V našich obchodoch je v podstate pre väčšinu ľudí k dispozícii bezpečná kozmetika a nemala by spôsobiť vážne zdravotné problémy. Panika, ktorá sa začína šíriť, je prehnaná a často vyvolávaná predajcami prírodnej kozmetiky ako ich marketingový ťah. Vždy sa zaujímajte o konkrétne dôkazy, veľakrát v takých článkoch chýbajú.
To však neznamená, že sa nedajú nájsť bezpečnejšie a pre vašu pokožku vhodnejšie alternatívy. Riziká spojené s používaním kozmetiky nesúvisia iba so zložením a pôvodom surovín, ale aj s inými faktormi.
Pridaj komentár