Melasa býva nadnesene označovaná ako “čierny zázrak”. Čo získame, ak vymeníme biely cukor za trstinovú melasu?
Typy a výroba melasy
Melasa je odpadový produkt pri výrobe bieleho trstinového cukru. Paradoxne, práve tento “odpad” je najbohatší na určité vitamíny a minerály.
V predajniach zdravej výživy, či už ide o kamenné obchody alebo e-shop, sa však často zamieňajú dva trochu odlišné produkty – melasa a extrakt z melasy zvaný aj blackstrap melasa.
Výroba prebieha nasledovne: vylisovaná šťava z cukrovej trstiny sa zahrieva, cukor kryštalizuje a pomocou centrifúgy sa oddeľuje. Proces prebieha v niekoľkých fázach, štandardne v troch.
Po prvom zahrievaní sa získa svetlá melasa s najvyšším množstvom zostatkového cukru. Po druhom je melasa tmavá s menším obsahom cukru. Tieto prvé dva typy sa používajú pri varení, pričom tmavá melasa má horkejšiu chuť.
Po treťom zahriatí dochádza k najväčšiemu koncentrovaniu výživných látok vo forme tzv. blackstrap melasy, občas sa stretneme aj s označením extrakt z melasy. Táto sa využíva skôr na podporu výživy a doplnenie minerálnych látok pomocou stravy, je menej vhodná do varenia kvôli jej horkej chuti a hustejšej konzistencii.
Zloženie
Presné zloženie jednotlivých produktov sa jemne líši v závislosti od typu trstinovej melasy, miesta pestovania a použitej metódy extrakcie.
Všeobecne však môžeme povedať, že hlavnou zložkou sú cukry sacharóza, glukóza a fruktóza. Jedna lyžica obsahuje až 58 kalórií. Glykemický index má 55.
Množstvo obsahových látok obyčajnej melasy sa udáva na odporúčanú dávku nasledovne:
1 polievková lyžica (cca 20 g):
- Cukry 15 g
- Vitamín B1 (tiamin) 0,008 mg = 1% DDD
- Vitamín B3 (niacín) 0,186 mg = 1% DDD
- Vitamín B5 (kyselina pantoténová) 0,161 mg = 2% DDD
- Vitamín B6 (pyridoxín) 0,134 mg = 7% DDD
- Vápnik 41 mg = 4% DDD
- Meď 0,097 mg = 1% DDD
- Železo 0,94 mg = 5% DDD
- Magnézium 48,40 mg = 12% DDD
- Mangán 0,306 mg = 15% DDD
- Fosfor 6,2 mg = 1% DDD
- Draslík 292,8 mg = 8% DDD
- Sodík 7 mg = 0%
- Selén 3,56 mikrogramov = 5% DDD
- Zinok 0,06 mg = 0%
- Omega 6 mastné kyseliny 10 mg
Blackstrap melasa obsahuje o trošku menej cukrov (približne 12 g) a mierne vyššie množstvá vitamínov a minerálov. Rozdiely však nie sú diametrálne odlišné.
Je melasa zdravou potravinou?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že ide o formu rafinovaného cukru. Je bohatá na obsah sacharidov (sacharózy, glukózy a fruktózy) a neobsahuje žiadnu vlákninu ani bielkoviny. Z toho dôvodu, zaradiť ju medzi vyslovene zdravé potraviny nemožno. Jedna lyžica obsahuje až 15 g cukrov, čiže 58 kalórií.
Na druhej strane, oproti cukru obsahuje vyšší obsah vitamínov a minerálov a je vhodné ju používať namiesto neho. Takže tam, kde ho používate na dosladenie pokrmov a nápojov, zvážte jeho nahradenie melasou. Problémom ale bude jej trochu výrazná chuť, odlišná od cukru. Denne sa odporúča užívať tak 1 až 2 lyžice.
Takže pokiaľ máte nedostatok vyššie spomenutých minerálov alebo vitamínov skupiny B, je nahradenie obyčajného cukru za melasu dobrým krokom. Priaznivý je hlavne obsah železa, horčíka, mangánu a selénu.
Je melasa vhodná pre diabetikov?
Jej glykemický index je 55, pre diabetikov existujú lepšie alternatívy náhrady cukru a na ich mieste by som sa jej radšej vyhla.
Pridaj komentár